10 zaujímavých faktov o potravinách

2523

S jedlom prichádzame do styku denne, niekedy aj nočne (žmurk žmurk vyžierači chladničiek o 3 ráno). Existuje veľa neznámych faktov o jedle, ktoré sú fascinujúce a rozhodne stoja za poznanie. Preto vám prinášame tento zoznam 10 zaujímavých faktov o potravinách.

1. Najdrahšia káva na svete pochádza z výkalov cibetky

Studio Sarah Lou/flickr

Kopi Luwak sú kávové zrná, ktoré pochádzajú z výkalov cibetky (cicavca veľkosti mačky). Zvieratá si pochutnávajú len na najlepších zrelých bobuliach a vylučujú čiastočne strávené zrná, ktoré sa potom zbierajú na predaj. Kopi Luwak je najdrahšia káva na svete, predáva sa za 220 – 1100 eur za kilogram a predáva sa hlavne v Japonsku a Spojených štátoch, ale čoraz častejšie je dostupná aj inde.

2. Najväčším jedlom na jedálnom lístku je pečená ťava

brown camel on brown sand during daytime
Autor tejto fotografie je Mads Severinsen

Ťava je plnená ovčím mäsom, ktoré je plnené kurčatami, ktoré sú plnené rybami, ktoré sú plnené vajcami. Táto hostina sa niekedy vyskytuje na beduínskych svadbách.

3. Správa potravín a liečív povoľuje predaj chrobákov a chlpov hlodavcov na konzumáciu

two black ant
Autor tejto fotografie je Maksim Shutov

Správa potravín a liečív povoľuje v priemere 30 častí hmyzu a jeden alebo viac chlpov hlodavcov na 100 gramov arašidového masla. Mňam, mňam.

4. Prvá polievka bola vyrobená z hrocha

gray hipopotamos
Autor tejto fotografie je Stefan Steinbauer

Najstarší archeologický dôkaz o konzumácii polievky pochádza z roku 6000 pred naším letopočtom a neuhádnete z čoho bola. A z brokolice veru nie…z hrocha!!!

5. Smažená fazuľa (refried beans) sa smaží len raz

Artizone/flickr

Dôvodom tejto mylnej predstavy je chyba v preklade. Pôvodný názov je frijoles refritos, čo znamená dobre vyprážaná fazuľa, nie viackrát vyprážaná.

6. Worcesterská omáčka sa vyrába z rozpustených rýb

a bottle of wine
Autor tejto fotografie je Kelsey Todd

Worcesterská omáčka sa vyrába z rozpustených ančovičiek. Namáčajú sa v octe, kým sa úplne nerozpustia. Omáčka obsahuje všetko….aj kosti.

7. Nanuk vynašiel 11-ročný chlapec, ktorý to 18 rokov tajil

person holding red ice pop
Autor tejto fotografie je Chris Reyem

Vynálezcom bol Frank Epperson, ktorý v roku 1905 nechal na verande zmes práškovej sódy a vody, v ktorej bola tyčinka na miešanie. V tú noc dosiahli teploty v San Franciscu rekordne nízku teplotu. Keď sa ráno zobudil, zistil, že zmes zmrzla na tyčinku, čím vznikla ľadová pochúťka s ovocnou príchuťou, ktorú pomenoval „epsicle“. O 18 rokov neskôr si to dal patentovať a nazval to nanuk.

8. Mikrovlnka bola objavená náhodou, keď sa niekomu vo vrecku roztopila čokoládová tyčinka

white 4 burner gas stove
Autor tejto fotografie je MChe Lee

Skutočnosť je taká, že Percy LeBaron Spencer zo spoločnosti Raytheon prechádzal okolo radarovej trubice a všimol si, že čokoládová tyčinka v jeho vrecku sa roztopila. Potom pred trubicou vyskúšal popcorn a ten rýchlo praskol po celej miestnosti. A tak vznikla mikrovlnka.

9. Dynamit sa vyrába z arašidov

a close up of a pile of nuts
Autor tejto fotografie je Aron L

Arašidový olej sa dá spracovať na výrobu glycerolu, ktorý sa používa na výrobu nitroglycerínu, jednej zo zložiek dynamitu.

10. Kokosová voda sa môže použiť ako náhrada krvnej plazmy

brown and white coconut shell on white snow
Autor tejto fotografie je Tijana Drndarski

Dôvodom je, že kokosová voda je sterilná a má ideálnu úroveň pH. Kokosová voda je tekutý endosperm – obklopuje embryo a poskytuje mu výživu.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre