10 zaujímavých typov dúhy, ktoré tak často nevidíte

202

Väčšina ľudí si myslí že existujú 2 typy dúh, klasická a dvojitá. Samozrejme aj tie majú niečo do seba, avšak existuje množstvo menej klasických druhov dúhy, ktoré môžu byť ešte krajšie a zaujímavejšie ako tie bežné.

1. Primárna dúha

rainbow during daytime
Autor tejto fotografie je Yulia Gadalina

Túto dúhu poznáme všetci. Primárna dúha je jeden viacfarebný oblúk, ktorý sa väčšinou objavuje po daždi. Primárna dúha vzniká, keď sa lomené svetlo odráža cez kvapky vody. Intenzita farieb dúhy závisí od toho, aké veľké sú kvapky vody.

2. Sekundárna dúha

blue lake and rainbow under nimbus clouds
Autor tejto fotografie je David Brooke Martin

Ak ste videli primárnu dúhu, je pravdepodobné, že ste videli aj sekundárnu dúhu. Sú známe aj pod názvom dvojitá dúha. Sekundárna dúha vzniká za primárnou dúhou, keď sa svetlo vo vodnej kvapke odrazí dvakrát. Je približne dvakrát taká široká ako primárna dúha. Jej farby sú obrátené.

3. Alexandrov tmavý pás

bobthemagicdragon/flickr

Alexandrov pás technicky nie je dúha. Je to oblasť oblohy medzi primárnou a sekundárnou dúhou a je výrazne tmavší ako zvyšok oblohy. Odrazené svetlo primárnej dúhy rozjasňuje oblohu vo vnútri a dvojité odrazené svetlo sekundárnej dúhy rozjasňuje oblohu mimo nej. My to vidíme ako tmavšiu oblohu medzi primárnou a sekundárnou.

4. Mnohopočetné dúhy

The Guardian /pinterest

Tieto dúhy sa vyskytujú zriedkavo. Ich súčasťou je niekoľkých slabých dúh na vnútornej strane primárnej dúhy, občas sa objavujú aj mimo sekundárnej.

5. Červená dúha

Steve Jurvetson/flickr

Červené dúhy – nazývané aj jednofarebné dúhy – vznikajú po daždi počas východu alebo západu slnka. Kratšie vlnové dĺžky spektra, napríklad modrá a zelená, sú rozptýlené prachom a molekulami vzduchu. Zostávajúce svetlo sa tak zobrazí farbami s dlhšími vlnovými dĺžkami, červenou a žltou, a to vytvorí červenú dúhu.

6. Oblačné dúhy

Heather McLaughlin/flickr

Oblačné dúhy vznikajú z malých kvapiek vody v oblakoch a vlhkého vzduchu. Zdajú sa biele, pretože kvapky vody sú veľmi malé (väčšie kvapky vody dokážu lepšie odrážať farby spektra). Oblačné dúhy sú oveľa širšie ako klasické dúhy a najčastejšie sa vytvárajú nad vodou. Môžu sa vytvárať aj nad pevninou, ak je hmla dostatočne riedka, aby cez ňu mohli presvitať slnečné lúče.

7. Dúhové dvojičky

Twinned Rainbows/pinterest

Dúhové dvojičky nie je to isté ako dvojitá dúha. Táto dúha je veľmi zriedkavá, tvoria ju dva dúhové oblúky, ktoré vychádzajú z jedného bodu. Vznikajú, keď z oblohy padá kombinácia malých a veľkých vodných kvapiek. Veľké kvapky sú nútené sploštiť sa vplyvom odporu vzduchu, menšie kvapky udržiava v tvare povrchové napätie. Vodné kvapky potom vytvoria vlastnú dúhu, ktorá sa môže spojiť do dvojičiek.

8. Odrazené a odrazové dúhy

Mz Glossaria/pinterest

Aj keď majú podobný názov, sú rozdielne. Spoločné majú len to, že sa tvoria nad vodou. Odrazenú dúhu môžeme vidieť častejšie. Vzniká, keď sa svetlo odrazí od kvapiek vody a potom sa od vody odrazí skôr, ako stihneme svetlo spracovať očami.

Odrazová dúha vzniká, keď sa svetlo odrazí od vody skôr, ako sa odrazí od kvapiek vody.

9. Dúhové kolesá

Tonja Green/pinterest

Dúhové kolesá vznikajú, keď tmavé mraky bránia svetlu, aby sa dostalo k vašim očiam. Zatienené dažďové kvapky vám neumožňujú vidieť farby dúhy. Výsledkom je dúha, ktorá môže pripomínať koleso od voza. Ak sa mraky po oblohe hýbu, môže to vyzerať, že sa dúhové koleso otáča.

10. Lunárne dúhy

Lunar Rainbows/pinterest

Lunárne dúhy vznikajú v noci pri mesačnom svite. Mesačné svetlo je však veľmi slabé a lunárne dúhy sú veľmi zriedkavé. Najlepší čas na ich pozorovanie je v noci, keď je Mesiac v splne a prší. Obloha musí byť veľmi tmavá, čo znamená, že mesačné dúhy sa javia ako matné alebo biele.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre