10 menej známych faktov o natáčaní populárneho animovaného filmu Leví kráľ

1455

Leví kráľ je populárny animovaný hudobný film, z produkcie spoločnosti Walt Disney Feature Animation. Film začal byť v kinách premietaný 15. júna 1994 a získal veľkú pochvalu za hudbu, príbeh, námety a animáciu. Bol to najvýnosnejší film roku 1994. Dnes sa už ťažko nájde niekto, kto by tento film nevidel. Aj keď je o výrobe filmu veľa faktov, ktoré sú známe väčšine jeho fanúšikov, existujú aj iné skutočnosti, ktoré až tak známe nie sú. Toto je 10 vecí, ktoré ste o natáčaní Levieho kráľa možno nevedeli.

1. Animáciu vytvoril Béčkový tím animátorov

c1208934d141574d52d0891225a70875
Elo7/pinterest

Keď vznikal Leví kráľ, robili ho animátori z Béčkového tímu. Disney totiž v tom čase pracoval aj na inom animovanom filme, Pocahontas (1995). Spoločnosť Disney verila, že Pocahontas bude úspešnejšia a preto ju animovali animátori z Áčkového tímu. Nakoniec sa ukázalo, že úspešnejší je film, ktorému Disney veril menej. Obľúbený animovaný film vznikol s rozpočtom 250 – 260 miliónov dolárov, ale celosvetovo zarobil 1,12 miliardy dolárov.

2. Film sa takmer volal Kráľ džungle

the lion king by citron vert d4kd3c9 fullview
Citron–Vert/deviantart

Keď sa povie Leví kráľ, všetci vedia o čo sa jedná, ale film sa takmer volal inak. Prvý navrhovaný názov bol Kráľ Kalahari, potom Kráľ džungle. Druhý názov sa skoro uchytil, ale potom si producenti uvedomili, že vo filme žiadna džungľa nie je. Dej sa odohrával v savane. A tak vznikol názov Leví kráľ.

3. Zemetrasenie prinútilo spoločnosť Disney dočasne zastaviť výrobu

man in blue jacket and blue denim jeans walking on brown wooden bridge during daytime
Autor tejto fotografie je Colin Lloyd

Počas nakrúcania Levieho kráľa produkciu prerušilo zemetrasenie v Los Angeles 17. januára 1994. Šesť mesiacov pred uvedením filmu do kín nastalo zemetrasenie, ktoré si vyžiadalo 57 obetí a 8 000 zranených. Dopad zemetrasenia postihol štúdio Walt Disney Animation Studios, ako aj dopravné zariadenia v oblasti Los Angeles a jeho okolí. Niektorí animátori síce stále mohli denne dochádzať do štúdia, ale ich každodenná rutina sa stala oveľa nudnejšou a iní sa jednoducho rozhodli prespať v štúdiu.

V istej chvíli museli byť animátorské štúdiá úplne zatvorené. Jedinou možnosťou pre animátorov bolo vziať si film domov. Produkčný tím potom musel prepravovať výtvarné diela a ďalšie materiály do domovov animátorov, len aby sa dodržal časový harmonogram uvedenia filmu. Dokončenie filmu si vyžiadalo obrovské úsilie za veľmi ťažkých okolností. Producenti netušili, že film, ktorý vznikal v rôznych garážach v domoch ľudí, sa stane najziskovejším filmom roku 1994.

4. Film je prepojený s filmom Príchod do Ameriky

7a78c7755288d196551fecc592988b6d
AllPosters/pinterest

Filmy Leví kráľ a Príchod do Ameriky (1988) majú dve zaujímavé podobnosti. Oba filmy sú neuveriteľne populárne a pravdepodobne ich videla väčšina ľudí alebo ich aspoň pozná takmer každý. Druhou je, že kráľ a kráľovná vo filme Príchod do Ameriky – James Earl Jones a Madge Sinclair – boli zároveň hlasmi kráľa Mufasy a kráľovnej Sarabi, rodičov Simbu v Levom kráľovi.

5. Scéna pochodu hyen bola inšpirovaná nacistickým Nemeckom

be prepared by thedawnmist ddl7rax fullview
theDawnmist/deviantart

Téma zrady je jednou z hlavných tém filmu. Keď zlý Scar spieva o svojom pláne zavraždiť svojho brata a kráľa Mufasu v piesni „Buď pripravený“, väčšina divákov filmu nevie, že veľká časť tejto scény bola založená na nacistickom propagandistickom filme s názvom Triumf vôle. Počas produkcie Levieho kráľa si Jorgen Klubien, jeden z ľudí, ktorí pracovali na projekte, predstavil Scara ako Hitlera. režiséri sa rozhodli pokračovať v tomto koncepte. V scéne „Buď pripravený“ sú hyeny, ktoré chce Scar použiť pri sprisahaní s cieľom zabiť Mufasu, zoskupené v podobnej formácii ako na nacistických zhromaždeniach v Triumfe vôle. Rovnako ako Scar stojí nad útesom s výhľadom na svoju armádu hyen, aj Hitler bol vo veľkej časti nacistického dokumentu zobrazený rovnakým spôsobom.

6. Animátori cestovali za inšpiráciou do Kene

16026538070 7107c3e3a4 b
Ninara/flickr

Aby získali prvotriednu inšpiráciu pre film, animátori Levieho kráľa navštívili národný park Hell’s Gate v Keni. Údolia, ktoré vidíme v scéne so stíhaním pakoní, boli inšpirované niektorými údoliami v parku v Keni.

Návšteva národného parku má jednu iróniu – v parku nie sú žiadne levy. To však umožnilo návštevníkom nerušene si prezrieť savanu. Národný park Hell’s Gate je jedným z mála parkov vo východnej Afrike, kde sa návštevníci môžu rozhodnúť pre túru po celom území parku.

7. Pôvodný režisér skončil, keď sa z Levieho kráľa stal muzikál

sorry i have someone else by namyg dcbhhx9 350t
NamyG/deviantart

George Scribner pracoval pre spoločnosť Disney na rôznych pozíciách už niekoľko rokov. Scribner nastúpil do spoločnosti Walt Disney ako animátor v polovici 80. rokov a stal sa populárny vďaka réžii filmu Oliver a spol (1988). Vzhľadom na úspech tohto filmu sa spoločnosť Disney prirodzene obrátila na Georgea Scribnera, aby režíroval Levieho kráľa. Po šiestich mesiacoch vývoja príbehu a produkcie sa George Scribner dostal do konfliktu s producentmi kvôli ich rozhodnutiu urobiť z filmu muzikál.

Scribner chcel celovečerný animovaný film. Keď bolo zrejmé, že sa s producentmi nedohodne, od projektu odstúpil. Nakoniec sa však film napriek všetkému podarilo natočiť.

8. Trvalo tri roky, kým vznikla trojminútová scéna

lion
Zashiina/youtube

V Levom kráľovi je konkrétna scéna, ktorá sa rokmi stala nezabudnuteľnou. V tejto scéne je mladý Simba podvedený zlým Scarom, aby sa vybral do obrovského kaňonu, kde sa zrazu ocitne v pasci a vydaný na milosť a nemilosť stádu dychčiacich pakoní. Mladý Simba je v nebezpečenstve a jeho otec Mufasa, ktorý sa dozvie o jeho ťažkostiach, sa ponáhľa, aby ho zachránil.

Mufasa dokáže Simbu zachrániť, ale potom Scar, ktorý mal všetko dobre naplánované, postrčí Mufasu a ten zomrie.  Animácia tejto trojminútovej scény trvala spoločnosti Disney tri roky. Scéna bola vytvorená počítačom a v tom čase bola táto technológia nová, takže na zostavenie scény a jej správne spracovanie bolo vynaložené veľké úsilie.

9. Odborník na hyeny zažaloval spoločnosť Disney za urážku na cti

a group of zebras and hyenas in a field
Autor tejto fotografie je MARIOLA GROBELSKA

Hoci hlavným zloduchom filmu je lev Scar, aj hyeny sú vo filme vykreslené v zlom svetle. Boli totiž spolupracovníkmi Scara. Hyeny neprejavujú žiadne sympatie k Simbovi a podieľajú sa na sprisahaní s cieľom zabiť Mufasu. Boli vykreslené ako zvieratá ochotné ublížiť hocikomu, len aby si zabezpečili niečo na jedenie.

Počas výroby filmu, animátori spoločnosti Disney navštívili stanicu pre výskum správania na Kalifornskej univerzite, aby sa stretli s biológmi zaoberajúcimi sa výskumom hyen a pozorovali zvieratá z prvej ruky. Predpokladá sa, že jediným dôvodom spolupráce výskumného zariadenia je to, že Disney sľúbil vykresliť hyeny v dobrom svetle. Keď sa film dostal do kín, jeden z výskumných biológov to nenechal len tak a na spoločnosť Disney bola podaná žaloba za hanobenie charakteru hyen.

10. Do animačného štúdia priviezli leva

brown lion on green grass field
Autor tejto fotografie je Zdeněk Macháček

Väčšina výroby Levieho kráľa sa uskutočnila prostredníctvom ručných kresieb. Producenti a animátori chceli čo najväčší realizmus, takže animátori nielenže museli získať čo najpresnejšie kresby, ale museli tiež pozorovať pohyby levov. Práve v tomto momente sa producenti filmu rozhodli priviesť leva do štúdia.

Nezostalo to len pri tom – do štúdia boli privedené aj ďalšie zvieratá. V tom čase bolo v spoločnosti Disney ťažké robiť animované filmy. Animátori zvyčajne kreslili scény ceruzkou a tie sa skenovali do systému Computer Animation Production System – to bol v tom čase pomerne nový vynález spoločnosti Disney. Po vložení do systému Computer Animation Production System tím maliarov kresby digitálne vyfarbil. Po dokončení maľby sa hotové výrobky nanášali na namaľované a navrstvené pozadia a potom sa prenášali na film.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.