10 zvierat, o ktorých by ste neverili, že ich ľudia jedia

475

Milovníci a ochranári zvierat – tento článok nie je asi nič pre vás. Rozpíšeme si rôzne zvieratá, ktoré sú v niektorých krajinách považované za delikatesu, a niektoré aj napriek tomu, že sú chránené. 

1. Slony

brown elephant walking on snow covered ground during daytime
Autor tejto fotografie je Josh Muller

Najviac ohrozený druh slona – slon pralesný alebo slon lesný – sa loví nielen pre slonovinu, ale aj pre mäso. Jedno zviera môže poskytnúť viac ako 500 kilogramov mäsa, čo pytliakom prináša obrovské bohatstvo z jedného zabitia.

2. Gorily

black gorilla beside wood
Autor tejto fotografie je Joshua J. Cotten

Gorily sú ohrozené, ale pôvodným obyvateľom rôznych afrických národov, v ktorých sa nimi živia, je to jedno. Jedenie goríl (a šimpanzov) je v Afrike veľmi stará tradícia, ktorá pretrváva dodnes.

3. Hmyz

Alpha/flickr

Pochutnať si na hmyze je pre Číňanov úplne prirodzené. Kukly priadky morušovej, ktoré zostanú po zbere vláknitých kokónov, dokážu pripraviť hneď na niekoľko spôsobov. Ich chuť pripomína krevety alebo kraby. Priadku morušovú bežne nájdete na miestnych trhoch, pričom najchutnejšia je so zeleninou, sójovou omáčkou, ryžou či rezancami. Dokonca ju ponúkajú aj v sladkej úprave s čokoládou.

4. Mravce

macro photofraphy of black ant
Autor tejto fotografie je Salmen Bejaoui

Mravce sú v niektorých krajinách obľúbenou prísadou do sladkostí a v iných sa jedia vyprážané alebo pečené. Ak si chcete na mravcoch pochutnať vo Francúzsku, môžete si ich kúpiť v čokoládových tyčinkách.

5. Štvorzubce

a sea urchin on the sand of a beach
Autor tejto fotografie je Abhilash Balakrishnan

Viete si predstaviť že konzumujete smrteľne jedovatú rybu? Je neuveriteľné, že niekto kedysi naozaj ochutnal každú časť zvieraťa, aby zistil, čo je a čo nie je jedovaté.

6. Potkany

brown rat on green textile
Autor tejto fotografie je Frenjamin Benklin

Potkany sú známe ako základná potravina v krajinách, kde sú zásoby bielkovín veľmi malé. V niektorých krajinách sa bežne konzumujú v dôsledku hladu, napríklad v Severnej Kórei. Starovekí Rimania jedli potkany (a niektoré európske krajiny ich jedia dodnes) a považovali ich za pochúťku.

7. Kone

brown and white horses on green grass field during daytime
Autor tejto fotografie je Lucia Macedo

Možno vás prekvapí, že v mnohých západných krajinách je konské mäso veľmi obľúbené. Napríklad vo Francúzsku majú špeciálne mäsiarstva, kde predávajú iba konské mäso. Mäsiarstvo s konským mäsom sa nazýva boucherie chevaline. V ôsmich krajinách sveta, ktoré sa najviac živia koňmi, sa ročne zjedia viac ako 4 milióny koní.

8. Psy

brown and white short coated dog sitting on green grass during daytime
Autor tejto fotografie je Jamie Street

U nás si nevieme predstaviť, že by sme jedli psy, ale v Ázii a v južnom Pacifiku je to veľmi rozšírené a obľúbené. Psy sú dobrým zdrojom potravy a sú oveľa väčšie ako potkany – nasýtia teda viac ľudí. Všetci sa cítime hrozne pri predstave, že ľudia jedia psov, ale zvieratá sú zabíjané najšetrnejším možným spôsobom.

9. Korytnačky

Kedysi boli korytnačky obľúbenou pochúťkou, ale kvôli ich klesajúcemu počtu a nárastu environmentálnych protestov sa stali chránenými na väčšine sveta. Niektoré druhy sladkovodných korytnačiek sa v USA vyskytujú vo veľkých počtoch a nie sú chránené, takže ich konzumácia je povolená, ale v niektorých častiach Ázie sa ohrozené morské korytnačky bežne nelegálne lovia a konzumujú.

10. Pavúky

brown tarantula on gray surface
Autor tejto fotografie je Victoria Naumenko

Pri pomyslení na jedenie pavúkov sa všetkým určite zdvihne žalúdok. V rôznych častiach sveta sú však pavúky veľkou pochúťkou. Môžete si ich kúpiť napríklad aj v stánkoch pri ceste.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre