10 zvieratiek s divnými črtami tváre

1892

Tento zoznam obsahuje rôzne tvory, ktoré majú veľmi nezvyčajné črty tváre. Z niektorých by ste mohli mať nočné mory, pri iných zas nezadržíte smiech.

1. Sekera riečna

Twitter Inc./pinterest

Tento obyvateľ priepasti je veľmi malý (najväčší známy druh má len 12 cm) a úplne neškodný. Ale o jeho tvári by sa vám snívať asi nechcelo. Je živým dôkazom toho, že na to, aby ste niekoho vystrašili, nepotrebujete dlhé ostré zuby ani hrôzostrašné oči. Tieto ryby sa vyskytujú v tropických a subtropických vodách a živia sa menšími živočíchmi priepasti.

2. Netopier s rúrkou na nose

imgur/pinterest

Tento ohrozený netopier sa vyskytuje v dažďových pralesoch na Filipínach a má jednu z najzvláštnejších tvárí medzi cicavcami. Jeho tmavé žlté uši, divné oranžové oči a hlavne rúrkovité nozdry mu dodávajú vtipný vzhľad. Živí sa prevažne figami a iným ovocím, ale príležitostne konzumuje aj hmyz.

3. Axolotl

Autor tejto fotografie je Seánín Óg

Axolotl sa vyskytuje väčšinou v jazere Xochimilco v Mexiku a je to vlastne druh salamandry. Okrem svojej smiešne vyzerajúcej tváre, má aj bizarný účes. Tento druh salamandry si zvyčajne zachováva mladistvý vzhľad po celý život (neoténia). Je ohrozený v dôsledku narastajúceho znečistenia jeho biotopu a v niektorých častiach Mexika sa považuje aj za pochúťku.

4. Ksukol/Aye Aye

Frank Vassen/flickr

Pravdepodobne najzvláštnejší primát, aye-aye, má obrovské uši, vďaka ktorým sa podobá netopierovi a šialene vyzerajúce žlté oči. Tento druh by sme mohli nájsť na Madagaskare a je veľmi ohrozený kvôli zničeniu biotopu a skutočnosti, že ľudia v tejto krajine nemajú tohto tvora veľmi radi.

5. Tuponosá opica

pelican/flickr

Táto opica vyzerá, akoby bola na zákrok u rovnakého chirurga, ktorý robil operáciu Michaelovi Jacksonovi. Tak isto je to ohrozený druh, ktorý sa vyskytuje len v Číne a vo Vietname. Žije v horských lesoch do výšky 4 000 m a dokáže sa prispôsobiť chladnému prostrediu.

6. Hviezdicový krtko

gordonramsaysubmissions/flickr

Tento krtko je pomenovaný kvôli mäsitým výbežkom na nose, ktoré sú pokryté zmyslovými receptormi. Zlepšujú jeho hmat a kompenzujú veľmi slabý zrak. Krtko s hviezdicovým nosom je známy ako výborný plavec a potápač. Podobne ako ostatní krtkovia, aj on sa živí dážďovkami, húsenicami. Môžeme ho vidieť v Kanade a na severe USA.

7. Nahý krtkopotkan

Smithsonian’s National Zoo/flickr

Tento druh sa vyskytuje v Afrike, je takmer úplne bez srsti a má veľmi malé oči, skoro ako krtko. Jeho najneobvyklejším znakom tváre sú, samozrejme, veľké zuby, ktoré vlastne prerastajú cez pery, takže nemusí otvárať ústa. Tieto zuby sú také silné, že dokážu preraziť betón!

8. Gekon listnatý

Frank Vassen/wikimediacommons

Gekon listnatý má najbláznivejšie oči zo všetkých žijúcich zvierat, a keď otvorí ústa, vždy to vyzerá ako keby sa usmieval príliš nasilu. Jeho existencia môže byť ohrozená stratou madagaskarských dažďových pralesov, ktoré sú jeho domovom.

9. Potoo

Bored Panda/pinterest

Tento vták sa vyskytuje v Mexiku, Strednej a Južnej Amerike a je známy vďaka svojim maskovacím schopnostiam. Má však aj bláznivú tvár s veľmi krátkym zobákom a obrovskými žltými očami. Pre človeka je neškodný, ale lietajúci hmyz by sa mal tomuto nočnému dravcovi vyhýbať.

10. Netopieria ryba s červenými perami

BuzzFeed/pinterest

Táto ryba má takú zvláštnu tvár, že nechápem, že som o nej ešte nepočula. Je skoro úplne plochá, má dlhý špicatý nos a vyzerá, akoby použila rúž bez toho, aby sa pozrela do zrkadla. Vyskytuje sa na Galapágoch. Pláva veľmi pomaly a najradšej sa ťahá po morskom dne.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre