11 vôní, ktoré postupne miznú z našich životov

6308

Ľudská pamäť veľmi citlivo reaguje na pachy. Na základe vône sa nám vybavujú rôzne spomienky. Napríklad vôňa klinčekového oleja nás prenesie do zubárskeho kresla, atrament zase do školských lavíc. Bohužiaľ kvôli novým technológiám a rôznym bezpečnostným predpisom niektoré vône pomaly miznú z našich životov.

Liehová tlačiareň

V 60. a 70. rokoch 20. storočia sa využívala na tlač zlúčenina metanolu a izopropanolu. Vždy, keď učiteľ priniesol nové a čerstvo vytlačené papiere pre študentov, tí často chytili papier do rúk a vdýchli jeho vôňu. Spoločnosť, ktorá vyrábala tlačiarenskú farbu, každoročne len v Spojených štátoch amerických predala takmer 400 000 litrov. Dnes sa pri tlači využívajú iné technológie.

Horiace listy

iStock

Typickým znakom, že jeseň sa končí a nastupuje zima býval zápach horiaceho lístia. Keď končil október, z mnohých miest bol cítiť štipľavý zápach horiaceho lístia. Dnes platí zákaz pálenia a manipulovania s otvoreným ohňom a ľudia musia uprednostniť kompostovanie pred pálením.

Výpary z dieselového motora

iStock

Kto by nepoznal ťažký zápach z výfuku starých autobusov alebo nákladných áut. Mnoho ľudí považovalo vôňu výparov z naštartovaného dieselového motora za príjemnú. Dnes ju takmer necítime vďaka tomu, že výrobcovia áut zredukovali obsah síry v dieselovom palive a pridali do spaľovania katalyzátory.

Nový film do polaroidu

Spoločnosť Polaroid zastavila v roku 2008 produkciu instantných filmov do fotoaparátov. Fóliový obal, v ktorom bol film zabalený mal ihneď po otvorení sladkastý zápach. V minulosti šlo o typickú vôňu fotografií, ktorú poznalo aj každé dieťa.

Čarovné fixky

iStock

Čarovné fiksky začali vyrábať v roku 1952 a ich posledné balenie sa predalo na začiatku 90. rokov 20. storočia. Fiksky boli plnené zmesou atramentu. Išlo o zlúčeninu toluénu a xylénu. Tieto zlúčeniny mali silnú a nie veľmi príjemnú vôňu. Okrem toho pri vdýchnutí mohli spôsobiť ľahké opojenie. Dnešné permanentné fiksky sa vyrábajú z menej aromatického atramentu.

Tradičný revolver

Paul Townsend

Vôňa pušného prachu po výstrele z revolvera nebola tou najpríjemnejšou vôňou. Predovšetkým ak ste sa nachádzali na tej strane, kde je hlaveň.

Nové (staré) auto

iStock

Ak ste si povedali, že veď vôňa nového auta je tu stále, nie je to pravda. Minimálne nie tá, akú poznali majitelia nových áut v 30. rokoch 20. storočia. Vôňa pochádzala zo syntetických materiálov, plastov a chemických zlúčenín. Dbes sa využívajú iné materiály a zlúčeniny, a tak sa s vôňou nového veterána už nestretneme.

Elektrónky

iStock

Staré televízory a rádiá obsahovali namiesto tranzistorov elektrónky, ktoré mali pri činnosti vôňu zahriateho motora. Kto nestíhal utierať prach, tak okrem vône motora cítil aj spálený prach.

Telefónny zoznam

iStock

Vďaka moderným technológiám a internetu dnes už veľmi málo ľudí vlastní typický telefónny zoznam. Pred pár rokmi bol taký takmer v každej domácnosti. Plný množstva čísel na typických žltých stranách. Zoznam sa vyrába z lacného tenkého papiera, ktorý spolu s atramentom a lepidlom vytvára typickú vôňu. Oveľa výraznejšiu ako má klasická kniha.

Kriedový prach

iStock

Nič nevonia viac ako škola. Ani vôňa jedálne alebo školskej knižnice. Dnes tradičné tabule nahrádzajú biele tabule, na ktoré deti píšu . V tých najmodernejších triedach sú už interaktívne elektornické tabule.

zdroj

 

 

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Stano
15. januára 2017 20:52

Vyrobcovia aut nevyrabaju diesel, aj dnesny ma siru,nakladiaky nesmrdia lebo vstrekuju cpavok do vyfuku kvoli prisnym emis. normam. Co sa tyka toho revolvera, tak pusny prach je na sahare ? spisovne je cierny prach. Revorvery su tu do dnes a nesmrdia a nikdy nesmrdeli,lebo v modernych zbraniach sa nachadzaju bezdymne prachy kvoli zanasaniu zbrani pri strelbe. Cierny prach sa pouzival pri kresadlovych zbraniach.cus