12 000 rokov staré mláďatá jaskynného leva boli odhalené svetu

2618

jaskynny lev 2

 

Dva mimoriadne dobre zachované mláďatá jaskynného leva s kompletnou kožušinou, mäkkými tkanivami a dokonca i s neporušenými fúzami boli predstavené svetovým médiám po tom, čo ich objavili v zamrznutej jaskyni na Sibíri. Predpokladá sa, že párik – nazvaný Uyan a Dina podľa rieky Uyandina, ktorá preteká miestom, kde boli nájdené- bol starý iba týždeň alebo dva, keď zomrel. Zahynuli po tom, čo zosuv pôdy zasypal dieru, v ktorej ich matka ukryla.

jaskynny lev 1

 

Aj keď pre mláďatá to bolo nešťastie, výskumníkom sa tak naskytol lepší pohľad na druh leva, ktorý približne pred 10 000 rokmi, až do svojho zániku, obýval územia od Britských ostrovov až po východ Ruska. Analýza DNA z predchádzajúcich vzoriek dokazuje, že tieto jaskynné levy (Panthera spelaea) sa líšia od moderných levov, a že ich zmiznutie by preto malo byť považované za ozajstné vyhynutie.

jaskynny lev 6

 

Predpokladá sa, že vďaka zosuvu pôdy bola jaskyňa vzduchotesne zapečatená. V spojení s ľadovým permafrostom tak boli mláďatá chránené pred rozkladom a hnitím. Dvojica teraz podstúpi MRI sken a rad ďalších štúdií na univerzite v Groningene v Holandsku. Vedci dúfajú, že sa im podarí odhaliť tajomstvo toho, ako tento druh leva zanikol. Podľa prvých odhadov sú mláďatá staré okolo 12 000 rokov, avšak na spresnenie tohto čísla budú vykonané ďalšie testy.

jaskynny lev 4

 

Ako ukazujú fotografie, keď mladé levíčatá zomreli, nemali ešte úplne otvorené oči. Sibírski vedci taktiež skonštatovali, že im ešte nenarástli všetky mliečne zuby.

jaskynny lev 8

jaskynny lev 7

jaskynny lev 5

jaskynny lev 3

 

zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre