12 častých hygienických chýb, ktoré by bolo dobre raz a navždy odstrániť

9213

Všetci vieme, že správna osobná hygiena nás chráni pred rôznymi chorobami. Veľa ľudí však stále nepraktizuje základné zručnosti a nevedia ako správne čistiť zuby či aké dôležité je časté umývanie povrchov, ktorých sa denne dotýkame. Pokiaľ ide o návyky osobnej hygieny, ako dospelí máme už do značnej miery zaužívané nejaké spôsoby a len ťažko sa ich zbavujeme. Môže to byť pre vás šok, keď sa dozviete, že ste niektoré činnosti celé roky robili zle. A toto je 12 častých chýb, ktoré by bolo dobré napraviť.

Medzizubná niť

1

Čistenie medzizubných priestorov je dôležitou súčasťou hygieny ústnej dutiny, ale veľmi málo ľudí to v skutočnosti robí každý deň. Aj keď to neprináša okamžité uspokojenie, niť poskytuje množstvo dlhodobých výhod. Odstraňuje asi 40% zubného povlaku alebo baktérií z vašich zubov a čistí ten priestor medzi zubami, kde zubná kefka jednoducho nedosiahne. Ak si touto niťou zuby nečistíte, vytvára sa na zuboch povlak a kyselina, ktorá vedie k ochoreniam ďasien, ako je napríklad zápal. Medzizubnú niť by ste preto mali používať aspoň raz denne.

Umývanie predmetov, ktorých sa dotýkate každý deň

2

Kedy ste naposledy čistili klávesnicu, myš, smartfón alebo diaľkový ovládač? Aj keď tieto predmety môžu vyzerať čisto, tak v skutočnosti sú pokryté baktériami a choroboplodnými zárodkami, ktoré sa prenášajú dotykom. Väčšina týchto baktérií sa nachádza v našich ústach, nose a koži a prenášame ich obyčajným dotykom. Z tohto dôvodu je nevyhnutné pravidelne vyčistiť predmety, ktoré sme vám spomínali vyššie.

Pranie osušiek

3

Všetka námaha, ktorú vložíte do prania či sprchovania sa môže stratiť, ak sa nakoniec osušíte špinavou osuškou. Môžete si myslieť, že osuška predsa nemôže byť taká špinavá, pretože ju používate po umytí tela. V skutočnosti sú osušky plné mnohých mikroorganizmov. Bez ohľadu na to, ako dlho trávite v sprche, nemôžete sa zbaviť všetkých choroboplodných zárodkov a baktérií, ktoré lipnú na vašej pokožke. Rovnaké mikroorganizmy sa prenesú na uterák a začnú sa množiť na vlhkom povrchu. Ak stále používate tú istú osušku každý deň bez toho, aby ste ju oprali, prakticky opätovne roznášate baktérie po celom tele.

Navyše, ak necháte uterák po použití vyschnúť, stáva sa dokonalým miestom pre vznik plesní, kvasiniek a vírusov. Tie môžu spôsobiť množstvo problémov, vrátane akné, ekzému, infekcie, svrbenia, bradavíc, nezdravých nechtov na nohách atď. To je dôvod, prečo odborníci odporúčajú prať osušky každé dva až tri dni.

Umývanie topánok zvnútra

4

Ak máte problém s tým, že vám smrdia nohy, tak potom viete, aké trápne je zobuď sa niekde na návšteve. Treba si však uvedomiť, že vaše topánky môžu byť skutočným vinníkom. Na každej nohe je vyše 250 000 potných žliaz a nohy dokážu každý deň vyprodukovať viac ako pol litra potu. Znečistené topánky a nedostatok správnej ventilácie môže spôsobiť, že vaše chodidlá sa budú potiť ešte viac. Keď sa pot neodparí, baktérie na ňom začnú sláviť a produkovať kyselinu izovalerovú, ktorá spôsobuje príšerný zápach. Preto je dobré čistiť topánky aj zvnútra.

Umývanie pupku

5

Pokiaľ ide o osobnú hygienu, pupok sa väčšinou ignoruje. Rovnako ako všetky ostatné časti tela však aj on potrebuje vaše umytie. V skutočnosti v ňom vedci našli až 2 368 rôznych druhov baktérií. Zaujímavejšie je, že jeden z účastníkov štúdie zaoberajúcej sa čistotou pupka mal baktériu, ktorá sa predtým nachádzala výlučne v japonskej pôde, kde nikdy predtým nebol. Znečistený pupok môže viesť k niekoľkým problémom, ako je zápach či kvasinková infekcia, preto dbajte aj na túto časť tela.

Používanie vonných dámskych hygienických potrieb

6

Ženy sa musia vysporiadať s tým, že 4-5 dní do mesiaca krvácajú a mnohé sa preto snažia urobiť všetko preto, aby zabezpečili maximálnu hygienu. Avšak, niektoré zo žien si neuvedomujú, že vonné tampóny alebo vložky môžu spôsobiť viac škody ako úžitku. Podľa odborníkov je vagína samočistiaca a na udržanie jej čistoty nie je potrebné používať parfumy, mydlo ani iné produkty. Chemické látky, ktoré sa v týchto výrobkoch používajú, môžu skutočne nepríjemne dráždiť obzvlášť citlivú oblasť.

Čistenie uší

7

Viacerí z vás si obľúbili ušné tyčinky. Možno si myslíte, že robíte dobrú prácu, aby ste si udržali čisté uši, ale v skutočnosti tým môžete narobiť viac škody. Je to preto, že uši sa čistia samé a nemusíte zvlášť odstraňovať ani brániť nahromadeniu ušného mazu.

Vo väčšine prípadov ušný maz prirodzene migruje. Niektorí ľudia však produkujú viac ušného mazu ako iní. V takýchto prípadoch je ho potrebné manuálne odstrániť, ale použitie vatových tyčiniek nie je správne. Spôsobíte tým zväčša len to, že ušný maz stlačíte hlbšie do kanálika, čo sťažuje jeho prirodzený prechod. Keď kusy ušného mazu blokujú oblasť v blízkosti ušného bubienka, môže to spôsobiť bolestivé infekcie uší. Existuje tiež riziko poranenia zvukovodu a ušného bubienka.

Požičiavanie si make-upu

8

Ženy milujú svoj make-up a niekedy ho zdieľajú so svojimi priateľkami či príbuznými. Používanie make-upových produktov niekoho iného však môže byť vážnou chybou. Aj keď si to nemusíte uvedomiť, make-up produkty ako napr. rúž, štetce a iné môžu obsahovať rôzne druhy baktérií. Baktérie, ktoré žijú na vašej pokožke, sa často prenášajú aj na váš make-up. Ak niekto iný používa rovnaký make-up, tak sa môže ľahko infikovať danými baktériami. Týmto spôsobom sa teda môžu šíriť choroby ako očné infekcie, opar alebo akné. 

Používanie sušičky rúk na verejných toaletách

9

Možno si myslíte, že sušiče rúk sú ekologickejšie ako papierové utierky, ale určite nie sú hygienickejšie! Štúdia uskutočnená University of Connecticut odhalila, že sušiče rúk sú vlastne vírivkou fekálií. Podľa odborníkov môže spláchnutie otvorenej toalety spôsobiť, že baktérie a mikroskopické kúsky víria vo vzduchu. Rovnaké baktérie a fekálne látky sa môžu vsať do sušičiek rúk a preniesť sa tak na vaše ruky. Výskum tiež ukázal, že sušičky prúdového vzduchu rozptyľujú 190-krát viac vírusov ako papierové utierky.

Umývacia špongia

10

Mnohí z vás používajú špongiu pri sprchovaní či kúpaní. Avšak, neuvedomujete si možno, že využívať ju celé týždne a mesiace vôbec nie je dobrý nápad. Sú to hubovité, pórovité predmety s početnými zákutiami. Keď zmývate odumreté kožné bunky, tak tie sa ukladajú aj do špongie, ktorá zostáva vlhká po celý deň. To vytvára perfektné prostredie pre množenie baktérií. Čím dlhšie budete používať špongiu, tým viac baktérií sa na nej nahromadí.

Pranie vankúšovej obliečky

11

Ako často meníte obliečku na vankúš môže byť rozhodujúce pre kvalitu vašej pokožky. Rovnako ako zvyšok tela, aj vlasy a tvár zhromažďujú nečistoty. Umývanie tváre a vlasov samozrejme dokáže odstrániť tieto nečistoty, ale to nestačí. Zostávajúce mikroskopické dráždivé látky sa prenesú na vankúš. Ak používate rovnakú obliečku na vankúš niekoľko týždňov až mesiacov, je pravdepodobné, že je pokrytá odumretými kožnými bunkami, olejmi, potom a baktériami. Dlhodobé používanie môže viesť k vyrážkam, svrbeniu, akné a rôznym iným kožným problémom. Preto experti odporúčajú vyprať obliečku na vankúš aspoň raz za týždeň.

Holenie

12

Zatiaľ čo niektorí ľudia si holia svoje ochlpenie kvôli estetike, veľké množstvo ľudí to robí z hygienických dôvodov. Odborníci však tvrdia, že holenie ochlpenia môže byť v skutočnosti riskantné. Ide o to, že ochlpenie skutočne chráni vysoko citlivú oblasť pred trením počas pohlavného styku. Apokrinné potné žľazy navyše používajú vlasové folikuly na uvoľnenie potu. Odstránenie ochlpenia môže nielen narušiť prirodzený proces, ale môže to spôsobiť, že budete zraniteľnejšími voči pohlavne prenosným chorobám ako sú HPV, chlamydia či kvapavka.

 

 

 

Zdroj

Foto: Flickr

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.