12 faktov o majstrovstvách sveta, ktoré vysvetľujú, prečo futbal milujú milióny ľudí

1030

Pre väčšinu ľudí sú majstrovstvá sveta jediným športovým podujatím, na ktoré by čakali dlhé 4 roky. Preto sa zdá, že sa celý svet zastaví, keď konečne príde čas zapnúť televíziu a vychutnať si niekoľko zápasov. Od roku 1930 sú majstrovstvá sveta oslavou, ktorá nám prináša nezvyčajné a neuveriteľné príhody. Tu sú niektoré, na ktoré nemôžeme zabudnúť.

1. Najmladší hráč, ktorý strelil gól na majstrovstvách sveta

r1
Photo by BrightSide

Písal sa rok 1958 a vo Švédsku sa konali majstrovstvá sveta, keď sa objavil mladý hráč brazílskeho národného tímu a navždy zmenil históriu futbalu: Pelé. Vo veku iba 17 rokov strelil svoj prvý gól na majstrovstvách sveta a doviedol svoj tím do štvrťfinále. Netušil, že sa čoskoro stane najmladším dvojnásobným majstrom sveta a jediným hráčom, ktorý získal tri tituly majstra sveta. 

2. Vráť sa, ešte nie je koniec!

r2
Photo by BrightSide

Na úvodných majstrovstvách sveta v roku 1930 v Uruguaji brazílsky rozhodca Almeida Rego stratil pojem o čase a zapískal na píšťalke na znamenie konca zápasu Argentína – Francúzsko 6 minút pred jeho plánovaným koncom. Argentínčania viedli 1:0 a Francúzi plánovali návrat do zápasu, keď rozhodca zapískal záverečný hvizd.

Argentínsky tím sa radoval, zatiaľ čo Francúzi protestovali. Rozhodca potom chybu napravil a nariadil odohrať zvyšných šesť minút. Musela byť privolaná polícia na koňoch, aby vytlačila fanúšikov z ihriska a priviedla argentínsky tím späť. Šesť minút sa odohralo, ale skóre sa nezmenilo.

3. Prvé majstrovstvá sveta vo futbale vysielané vo farbe

r3
Photo by BrightSide

Majstrovstvá sveta 1970 v Mexiku boli jedným z najpamätnejších podujatí v histórii tohto športu, pretože ako prvé mali farebný prenos. Bol to tiež prvý svetový pohár vysielaný do celého sveta, prvý, ktorý sa hral mimo Európy a Južnej Ameriky, a prvý, ktorý obsahoval dnes už klasické prvky, ako sú karty a striedania.

4. Zápas s najväčším počtom gólov v histórii

Vo štvrťfinále majstrovstiev sveta 1954 sa odohral zápas medzi Švajčiarskom a Rakúskom. A hoci sa môže zdať, že išlo o najnormálnejší zápas v histórii, čoskoro sa ukázalo, že to tak nie je. Celkovo padlo 12 gólov: 7 ich strelilo Rakúsko a 5 hostitelia. Ide o najvyšší počet strelených gólov (doteraz) v jednom zápase majstrovstiev sveta.

5. Najrýchlejší gól majstrovstiev sveta

Epické futbalové historky nie sú len minulosťou. Na Kórejsko-japonskom pohári v roku 2002 strelil Hakan Şükür počas zápasu medzi Južnou Kóreou a Tureckom najrýchlejší gól všetkých majstrovstiev sveta. Gól Turecka prišiel len 11 sekúnd po začiatku zápasu.

6. Súrodenci v súperiacich tímoch

r6
Photo by BrightSide

Na majstrovstvách sveta 2010 v Juhoafrickej republike sa odohrala situácia, aká sa v histórii majstrovstiev sveta ešte nevyskytla. Bratia Boatengovci sa stretli v tom istom zápase s rôznymi tímami. Išlo o zápas Ghany a Nemecka v skupinovej fáze. Jérôme Boateng hral za nemecký tím, zatiaľ čo Kevin-Prince Boateng hral za Ghanu.

7. Najlepší strelec majstrovstiev sveta

r7
Photo by BrightSide

Keď sa hovorí o najlepších strelcoch, ľudia si pravdepodobne spomenú na známe postavy ako Maradona, Pelé, Ronaldo alebo dokonca Messi. Česť najlepšieho strelca však patrí Francúzovi Justovi Fontainovi, ktorý je dodnes držiteľom rekordu s 13 gólmi v 6 zápasoch na MS 1958 vo Švédsku.

8. Pôvod mexickej vlny

r8
Photo by BrightSide

To, čo je dnes známe ako mexická vlna, sa zrodilo na baseballovom štadióne. Pravdou však nepochybne je, že pred rokom 1986 ju nikdy nevideli na futbalovom štadióne. Vtedy v zápase medzi Bulharskom a Talianskom kamery rýchlo zachytili pohyb na tribúnach. Bola to prvá vlna vo svete futbalu a odohrala sa na Aztéckom štadióne v Mexico City, odtiaľ pochádza jej názov.

9. Pohár majstrov sveta cestuje súkromným lietadlom.

r9
Photo by BrightSide

Keď národný tím vyhrá majstrovstvá sveta, zdvihne na štadióne originálnu trofej, ale domov si odnesie jej kópiu. Kópia je vyrobená z bronzu a pozlátená. Originál, vyrobený z 18-karátového zlata, zostáva v sídle spoločnosti vo Švajčiarsku a po skončení podujatia odlieta súkromným lietadlom.

10. Takzvané „maracanazo“.

r10
Photo by BrightSide

Maracanaço (v portugalčine), čo v preklade znamená „Maracanã Smash“, sa začalo ako šťastie. V zápase medzi Brazíliou a Uruguajom v roku 1950 sa stalo niečo nezvyčajné. Finále majstrovstiev sveta sa konalo na štadióne Maracana v Riu de Janeiro a očakávalo sa, že Uruguaj prehrá. Až na to, že napriek všetkým predpokladom porazili Brazíliu 2:1.

Víťazstvo Brazílie sa očakávalo natoľko, že fanúšikovia a niektoré médiá niekoľko dní pred zápasom vyhlásili svoj tím za majstra sveta. Dokonca aj médiá, ako napríklad denník Gazeta Esportiva zo Sao Paula a denník O Mundo z Ria de Janeiro, oznámili víťazstvo deň pred zápasom.

11. Messi po stopách Maradonu

r11
Photo by BrightSide

V zápase Argentíny proti Mexiku v Katare sa Messi vyrovnal Diegovi Armandovi Maradonovi ako argentínsky hráč s najväčším počtom zápasov na majstrovstvách sveta – celkovo 21 zápasov.

12. Najkratšie majstrovstvá sveta v histórii

V roku 2010 sa rozhodlo, že majstrovstvá sveta 2022 sa budú konať od 21. novembra do 18. decembra v Katare. Tento dátum bol zvolený preto, lebo v tomto ročnom období dosahujú teploty príjemných 77 ºF (25 °C). Samozrejme, táto zmena ovplyvnila iné ligy, poháre a futbalové podujatia, takže sa muselo rozhodnúť, že turnaj bude kratší.

Nebolo to však prvýkrát, čo sa niečo také stalo. Doteraz najkratšie majstrovstvá sveta v histórii sa konali V roku 1934 v Taliansku. Trvali iba 14 dní. Mimochodom, šampiónom bola hostiteľská krajina.

Zdroj

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.