14 prekvapivých a fascinujúcich zaujímavostí o Amišoch

37552

Počuli ste už o Amišoch? Táto skupina ľudí vyvoláva obrovskú fascináciu a otázniky. Ide o skupinu tradicionalistických kresťanských cirkevných spoločenstiev so švajčiarským anabaptistickým pôvodom. Amiši sú známi pre svoje jednoducho riešené bývanie, prosté šaty a neochotu prijímať nové technologické vymoženosti. História Amišov začala vo Švajčiarsku, v roku 1963 pod vedením Jakoba Ammanna.

 

amishbuggyrides.com
amishbuggyrides.com

 

 1. V súčastnosti žije asi 250 tisíc Amišov.
 2. Väčšina Amišov má 6-7 detí. Aj vďaka tomu sa za posledných 15 rokov ich populácia zvýšila o 120%.
 3. Amiši majú zakázané alebo obmedzené používať elektrinu, telefóny a autá. V prípade núdze majú povolené telefonovať z telefónnej búdky.
 4. Majú prísne predpísané aké oblečenie smú nosiť.
 5. Hodnoty Amišov nájdete v živote na vidieku, manuálnej práci a pokore, čo je pre nich Božie slovo.
  gzmls.blogspot.com
  gzmls.blogspot.com

   

 6. Členovia amišskej komunity, ktorí nespĺňajú všetky ich zákony, bývajú z cirkvi a komunity vylúčení.
 7. Prevádzkujú vlastné školy, ktoré vyučujú deti len do 13 alebo 14 rokov života. V 16 roku života adolescenta začína jeho odborná príprava pod vedením svojich rodičov, komunity a učiteľov zo školy.
 8. Pre všetkých Amišov je rodina posvätná, preto s ňou pestujú dobré vzťahy, rodia deti, vychovávajú ich a stýkajú sa so susedmi a príbuznými.
 9. Kuchyňa Amišov je jednoduchá ako všetko v ich živote. Jedlo hrá dôležitú úlohu v ich spoločenskom živote. Amiši majú dokonca reštaurácie určené pre návštevníkov komunity.
 10. Amiši namiesto automobilových dopravných prostriedkov používajú kone a konské záprahy.
  reesephoto.me
  reesephoto.me
  en.wikipedia.org
  en.wikipedia.org

   

 11. Sú to pacifisti, ktorých učenie vychádza z Biblie. Svoje učenie nikomu nevnucujú a držia sa bokom.
 12. Majú povolené vlastniť len niekoľko kusov oblečenia. Ženy sa obliekajú do dlhých šiat, na hlave majú čepiec alebo šatku. Muži nosia nohavice, košeľu, vestu a klobúk.
 13. Amišom sa zakazuje nosiť hocijaké tetovanie, piercing, ale dokonca sa aj maľovať a používať doplnky ako náramky, hodinky a prstene.
 14. Existuje pravidlo „rumspringa“, ktoré umožňuje mladým Amišom vo svojich 16 rokoch „ísť do sveta“. V tomto období sa mladý Amiš môže obliekať ako bežný človek mimo komunity, môže chodiť do bežnej školy, mať iných priateľov, používať všetky výdobytky modernej technológie. Amišovia chcú týmto gestom ponúknuť jedincovi slobodu v rozhodovaní, či v amišskej komunite zostanú alebo sa od nej odpoja. Väčšina Amišov sa vráti naspäť do komunity.
  spunkybong.com
  spunkybong.com

   

   

Zdroj: Wikipedia

4 komentáre

 1. máte tam chybu – sekli ste sa iba o 2 storočia – píšete že história Amišov začala vo Švajčiarsku, v roku 1963 pod vedením Jakoba Ammanna – pritom on žil 1644-1730

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.