14 -ročná štúdia preukázala, že dlhovekosť vám zaručí vo väčšej miere mierne pitie alkoholu ako cvičenie

893

Mierna konzumácia alkoholu môže byť životne dôležitá pre pomoc ľuďom žijúcim po 90. roku života, tvrdí nový výskum.

Priemerná dĺžka života sa neustále zvyšuje vďaka pokroku v oblasti technológií a medicíny, okrem iných aspektov života. Novo publikovaná štúdia 90+, ktorú prvýkrát uviedli v roku 2003 vedci z UCI, tvrdila, že ľudia, ktorí vypili približne dva poháre piva a vína denne, mali o 18% menšiu pravdepodobnosť, že budú vystavení predčasnej smrti. Ľudia, ktorí cvičili 15 až 45 minút denne, toto riziko znížili o 11 percent.

Photo by Free-Photos

Claudia Kawasová – neurológička UCI a hlavná autorka štúdie, predstavila výsledky svojho tímu v rámci výročnej konferencie American Association for Advancement of Science (AAAS) v Austine v štáte Texas. Pri tejto príležitosti povedala: „Nemám na to žiadne vysvetlenie, ale pevne verím, že skromné pitie zlepšuje dlhú životnosť.“

Hlavným cieľom štúdie 90+ bolo určiť, aké faktory sa pripisujú dlhovekosti, čo by nakoniec mohlo pomôcť vysvetliť, prečo niektorí ľudia žijú aj 90 rokov a iní nie. Štúdia sa však snažila riešiť aj iné zdravotné problémy, ktoré prichádzajú s vekom, ako sú miery kognitívneho a funkčného poklesu, demencia a iné klinické patologické korelácie u najstarších ľudí.

Výskumní pracovníci UCI vyšetrili 1700 ľudí vo veku 90 až 99 rokov, aby určili, ako ich každodenné praktiky ovplyvňujú ich zdravie a celkový život. Okrem mierneho príjmu alkoholu, ktorý je spojený s faktorom dlhovekosti, vedci tiež zistili, že mierna nadváha v staršom veku by mohla pomôcť pridať roky do života.

„Nie je to zlé byť chudým, keď ste mladý, ale je veľmi zlé byť chudým, keď ste starý,“ povedal Kawas na konferencii.

Predchádzajúce výskumy naznačujú, že existujú početné zdravotné prínosy súvisiace so strednou konzumáciou alkoholu, ktorú americká asociácia predtým kvalifikovala ako maximálne jeden alebo dva poháre denne. Výskumníci na Harvardskej univerzite tiež zistili, že mierny príjem alkoholu môže viesť k zníženiu rizika kardiovaskulárnych ochorení.

Ťažké pitie sa však spája s ďalšími zdravotnými komplikáciami, najmä s chorobami, ako je rakovina alebo s poklesom mentálneho poznania.

Výskumníci tvrdia a stoja za tým, že stredná spotreba alkoholu je spojená s dlhovekosťou.

Zdroj: goodnewsnetwork

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre