14 zaujímavých faktov o štvornohých hrdinoch, ktorí zachraňujú ľudské životy

3139

Nenahraditeľnými pomocníkmi pri prírodných katastrofách či pátracích akciách sú vyhľadávacie a záchranárske psy. Každý pes musí prejsť špeciálnym tréningom, ktorý je nielen nákladný ale aj veľmi zdĺhavý. Na konci tejto cesty je vzácny a roztomilý ušatý pomocník, ktorý dokáže zachrániť tisíce životov. Prečítajte si 14 faktov o týchto nemých štvornohých hrdinoch.

  1. Ľudí hľadajú podľa pachu. Napriek tomu presný proces, ako to dokážu, je dodnes nejasný. Domnievame sa, že svojím nosom pravdepodobne zachytávajú kúsky kože, vydýchnutý vzduch alebo iné stopy, ktoré človek za sebou zanecháva.

2. Vo všeobecnosti môžeme rozdeliť stopovacie psy na tie, ktoré otáčajú hlavu do všetkých strán a vetria a na tie, ktoré priložia nos k zemi, a tak hľadajú.

Pixabay.com, CC0 Public Domain

3. Budúcich úspešných zachranárskych psov nájdete všade. Nezáleží na tom, či ide o kríženca alebo o čistokrvého psa. Dôležité sú povahové vlastnosti. Správny záchranársky pes musí mať silnú túžbu hľadať skrytú hračku.

Pixabay.com, CC0 Public Domain

4. V závislosti od poveternostných podmienok dokáže dobre vycvičený pes zachytiť pach na vzdialenosť 400 metrov.

5. Poľovnícke a strážne plemená ako labradorský retríver, zlatý retríver, nemecký ovčiak, border kólia sú typickými plenemami, ktoré sa trenújú na vyhľadávanie ľudí a záchranné akcie.

Pixabay.com, CC0 Public Domain

6. Niektoré psy sa trénujú špeciálne na vyhľadávanie ľudí, ktorých zasypala lavína. Najlepšie vytrénované psy dokážu nájsť človeka zasypaného až 4,6 metrami snehu. Zvyčajne sa na tieto účely využíva plemeno bernardín.

7. Výcvik šteniat začína už od ich ôsmych až desiatich týždňov.

8. Novofundlandské plemeno sa málokedy využíva ako záchranárske. Napriek tomu je oblasť, v ktorej týto chlpáči vynikajú. Sú excelentnými plavcami a vďaka pevnej stavbe tela sú výbornými záchranármi vo vode.

Pixabay.com, CC0 Public Domain

9. Práca záchranára je náročná nielen pre človeka ale aj pre psa. Zvyčajne už po 8 až 10 rokoch aktívnej práce idú do zaslúženého psieho dôchodku. Niekedy sú len preradený na inú prácu. Napríklad psy, ktoré pomáhali pri prírodných katastrofách, neskôr už „len“ pomáhajú pri hľadaní stratených ľudí v teréne (príroda).

10. Keď začne výcvik záchranárskeho psa a neskôr sa ukáže, že nie je vhodným kandidátom, môže ešte stále byť z neho vynikajúci pomocník pri hľadaní drôg alebo len milujúci člen rodiny.

Pixabay.com, CC0 Public Domain

11. Podľa expertov môže dobre vycvičený pes pri hľadaní nahradiť prácu až 20 či 30 záchranárov.

12. Najúspešnejší pes v histórii zavetril hľadanú osobu vo vzdialenosti viac ako tri kilometre. Podarilo sa to v tundre na Aljaške.

13. Záchranárske psy sa využívajú už viac ako 300 rokov. Prvým záchranárskym psom bol bernardín, ktorý patril mníchom z nemocnice vo Švajčiarskych Alpách. Cvičili psov na záchranu stratených osôb. Práve v tejto oblasti sa turisti často ocitli v problémoch počas početných snežných búrok.

Pixabay.com, CC0 Public Domain

14. Pre prácu záchranárskeho psa je najhoršie slnečné počasie, ticho a bezvetrie. A tak je najväčšia pravdepodobnosť úspešného pátrania práve počas noci alebo ak je zamračené.

zdroj

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre