15 faktov o smaragde – prečo je vzácnejší ako diamant?

552

Smaragdy nie sú len nádherné zelené drahokamy, ale majú aj veľký symbolický význam v rôznych kultúrach. Sú spojené s láskou, prosperitou a intelektuálnymi schopnosťami. Od preferencie egyptských kráľovien po ich výskyt v gréckej mytológii, majú smaragdy fascinujúcu históriu.

Zdroj Sabrianna

Smaragd patrí v astrológii Býkom alebo Blížencom. Reprezentuje bohatstvo a je známy ako „kameň prosperity“ vďaka svojej charakteristickej zelenej farbe.

Astrológovia radia ľuďom pracujúcim v bankovníctve a v oblastiach súvisiacich s peniazmi, najmä Býkom, aby nosili smaragdy, pretože prináša úspech.

Takmer všetky smaragdy obsahujú nejakú formu nečistôt, ako sú napríklad zachytené plyny. Na rozdiel od väčšiny iných drahokamov však tieto nečistoty nie vždy znižujú hodnotu kameňa.

Pôvod slova „smaragd“ pochádza z gréckeho „smaragdus“, čo v preklade znamená „zelený drahokam“. V indickej mytológii sú smaragdy známe ako „marakata“, čo doslovne znamená „zelené rastúce veci“. Hindčania ich taktiež volajú „panna“.

Zdroj USGS

Smaragdy boli vždy preferované medzi bohatými vrstvami a často boli prvým výberom pre historické šperky významných osobností. Napriek tomu, že väčšina smaragdových šperkov prichádza s vysokou cenou, Rockefellerov smaragd kraľuje ako najbezchybnejší smaragd v hodnote 5,5 milióna dolárov. Tento vysoko cenený drahokam, ktorý sa pôvodne objavil v brošni, bol neskôr zasadený do prsteňa. „Rockefeller Emerald“ má 18 karátov a pochádza z Kolumbie (najväčšia produkcia smaragdov). Jeho jasnosť je zázrakom prírody a môže sa pochváliť fascinujúcou modrozelenou farbou so stredným tónom a dokonalou saturáciou (čistota farby). V roku 2017 sa tento nádherný smaragd predal za ohromujúcu sumu.

Najvzácnejšie smaragdy majú intenzívnu modrozelenú farbu, ktorá pochádza zo stopových množstiev vanádu a chrómu.

Egyptská kráľovná Kleopatra milovala smaragdy a často sa nimi zdobila. Darovala ich aj iným významným osobnostiam.

V starovekej rímskej mytológii sú smaragdy spojené s Venušou, bohyňou lásky, zatiaľ čo v gréckej mytológii sú spojené s Afroditou, ktorú Hermes obdaroval obrovským smaragdom.

V hinduizme je zelená farba spojená so srdcovou čakrou, čo robí zo smaragdov symbol lásky a srdca. Duchovne sa verí, že tento drahokam upokojuje emócie a vedie nositeľa k prijatiu bezpodmienečnej lásky.

Zdroj Darius Bashar

Smaragdy vyžadujú špeciálnu starostlivosť a úložné miesto, pretože sú krehkejšie a náchylnejšie k poškodeniu kvôli svojim prírodným nečistotám.

V marvelovskom filmovom vesmíre sa objavuje slávny „Kameň času“, ktorý vlastní Doctor Strange. Zosobnený je smaragdom, ktorý dáva moc ovládať čas.

Podľa védskej astrológie sú smaragdy spojené s planétou Merkúr a verí sa, že zlepšujú intelektuálnu kapacitu človeka. Nositelia smaragdov majú z tohto pohľadu vyššie šance na úspech v akademickom prostredí a pri skúškach, pričom to môže ovplyvňovať aj pozícia vládnucej planéty.

Verí sa, že smaragdy majú liečivé vlastnosti. Preto sa používajú na výrobu náramkov, náhrdelníkov a iných liečivých amuletov. Pripisuje sa im schopnosť pomáhať ľuďom s kožnými chorobami a problémami spojenými s mozgom.

Zdroj Grati Trantea

Smaragdy majú často vyššiu hodnotu ako diamanty, pretože sú oveľa vzácnejšie – viac ako 20-krát.

Kolumbijské bane ťažia približne 90% svetovej drahokamovej kvality smaragdov. Okrem svojej vysokej produktivity poskytujú aj niektoré z najkvalitnejších smaragdov na svete.

Smaragdy majú výrazný symbolický význam, od histórie, kedy ich preferovala Kleopatra, až po spojenie s láskou a prosperitou dnes. Ich vzácnosť a jedinečná nečistota si zaslúži byť osadená v nádhernom šperku.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre