Článok plný zaujímavostí o Harrym Potterovi – Čarodejníkovi, ktorý pobláznil celý svet a stal sa tak kultovým príbehom

33350

Taký svetový fenomén, akým je Harry Potter sa nepodarí každý rok. Neuveriteľné úspechy zožali knihy a takisto aj filmové spracovanie. Tento počin zarobil obrovské peniaze a z jeho autorky urobil miliardárku. Všetko to má na svedomí, ako určite mnohí viete, J. K. Rowling. Úspech tohto kultového diela potvrdzuje aj to, že aj keď je pôvodný príbeh už niekoľko rokov uzavretý neustále vychádzajú nové knihy a reedície pre skalných fanúšikov. Prečítajte si zaujímavosti, ktoré dokážu prekvapiť aj tých skalných fans Harryho Pottera

Harry Potter

Harry Potter – Rýchle zaujímavosti a fakty

 1.  J.K Rowling-ová napísala poslednú kapitolu Harryho Pottera  už v roku 1990  a teda 7 rokov pred vydaním prvej knihy .
 2.  Svetová šampiónka v rýchločítaní  Anne Jones-ová  prečítala 607 strán z poslednej knihy HP len za 47 minút.
 3.  Kaskadér Daniela Radcliff-a, ktorý bol aktívny počas šiestich  filmov, bol v siedmom nešťastne zranený a ostal ochrnutý na vozíku..
 4.  Danielovi Radcliff-ovi sa prejavila alergia na čarodejníkové okuliare už pri prvom diely – nepríjemné sa pri nich vyhádzal.
 5.  J.K Rowling-ová stratila svoj status miliardárky kvôli peniazom, ktoré rozdala charite.
 6.  Knihy HP boli dokonca preložené z britskej do americkej angličtiny.
 7.  V Spojených Štátoch sa nachádza až 106 ľudí s menom Harry Potter.
 8. Michael Jackson chcel spraviť HP muzikál ale autorka kníh odmietla.
 9.  Harry a J.K Rowling majú narodeniny v rovnaký deň.
 10.  Série knižiek o Harrym Potterovi boli najviac zakazovanou sériou kníh storočia v Spojených Štátoch.
 11.  Charakter Rona Wesleyho pôvodne veľa nadával . Vydavateľ knihy to však prikázal zmeniť pretože kniha bola určená maloletým.
 12. Dnes už nebohý Alan Rickman vedel jediný ako jeho postava skončí skôr ako vyšla kniha. Povedala mu to autorka.
 13.  Slovo “ Voldemort“ pochádza z francúžštiny a znamená : „Útek alebo boj“.
 14.  Hermiona je zrkadlom samotnej autorky keď mala 11. Dokonca aj jej patronus je Rowlingovej obľúbené zviera – vydra.
 15. Tetovania, ktoré má Sirius Black sú inšpirované ruskými gangami . Identifikujú jedinca ako niekoho, koho by ste sa mali báť a rešpektovať ho.
 16.  Dementori vznikli ako stelesnenie depresie , ktorou autorka v určitom období trpela.
 17.  Rowlingová je prvá osoba v UK, ktorá sa stala miliardárkou vďaka písaniu kníh.
 18. Počas natáčania bozkávacej scény medzi Hermionou A Harrym sa Rupert Grin (Ron) smial tak nahlas, že mu museli nariadiť aby odišiel z natáčania.
 19.  V scéne z prvého filmu je na stene s trofejami uvedené aj meno staršej učiteľky McGonagall-ovej.
 20.  Keď vyšla kniha “ Harry Potter a väzeň z Azkabanu“ vo Veľkej Británií, vydavateľ oficiálne požiadal kníhkupectvá aby ju začali predávať až po skončení vyučovania na školách aby sa predišlo záškoláctvu.
 21. Najmenej úspešná časť série HP zarobila o 90 miliónov viac ako najviac úspešná časť filmu Twilight.
 22. Herečka, ktorá hrala vo filme „Umrnčanú Myrtu“ mala v čase, kedy sa natáčala 2. časť, 37 rokov. Bola tak oficiálne najstaršou študentkou v Rokforte.
 23. Vydavateľ takisto navrhol, aby Rowling použila miesto svojho skutočného mena iniciály a oslovila tak aj mužských čitateľov. Vybrala si J.K., „K“ si však iba vypožičala z mena jej babičky, Kathleen.
 24. V priebehu natáčania časti „Harry Potter a tajomná komnata“ vypukli vši medzi detskými hercami.
 25. Tom Felton sa zúčastnil konkurzu na obsadenie úlohy Harryho Pottera aj Rona Weasleyho. Nakoniec hral postavu Draca Malfoya.
 26. Jedno z lietajúcich áut použité v časti „Harry Potter a tajomná komnata“ bolo ukradnuté. Objavili ho o sedem mesiacov, keď anonymný volajúci informoval políciu o tom, kde sa presne nachádza.
 27. Aby sa zoznámili so svojimi hlavnými troma postavami, každý z nich napísal o ich filmovom charaktere esej. Emma Watson napísala 16-stránovú esej, Daniel Radcliffe zapísal jednu stranu a Rupert Grint ani nezačal.

Harry Potter knihy

 

Tip na článok:  Toto sú knihy ako Harry Potter, ktoré by ste si mali prečítať

Vystrihnuté scény z Harryho Pottera

Séria kníh a filmov o Harrym Potterovi sa stala kultom celej generácie. Mnoho ľudí čítalo knihy a ešte viac ľudí sledovalo filmy. Ukázalo sa, že film bol úspešný aj napriek tomu, že sa producentom doň nepodarilo zmestiť všetky podrobnosti. To je dôvod, prečo publikum premeškalo veľa vecí, ktoré im znemožnili zmeniť názor, nielen o určitých postavách, ale aj o celom príbehu. Niektoré z týchto okamihov sa mali stať súčasťou filmu, ale boli napokon odstránené. A sú to tieto:

Rozlúčka Harryho s Dudleym

V časti Harry Potter a dary smrti I. počas toho, ako Dursleyovci odchádzajú z domu, aby zostali chránení pred zlými čarodejníkmi došlo k niečomu, čo bolo vo filme spracované inak. Dudley sa obáva o Harryho a pri rozlúčke mu podá ruku a ďakuje mu, že ho zachránil pred dementorom. Toto vo filmovej verzii bolo. Je to dosť dojímavý okamih, však?

Ale pôvodne bola scéna oveľa lepšia. Dudley počas toho ako sa čudoval, prečo chce Harry zostať, jeho nevrlý otec Vernon zamumlá, že Harry nechce odísť so svojimi príbuznými. Harry to potvrdzuje a dodáva, že by aj tak bol iba na obtiaž. Dudley v tej chvíli pristúpil k Harrymu napriek zjavnému nesúhlasu jeho otca a povedal mu, že nikdy nebol na obtiaž, zároveň mu podá ruku. Na oplátku dostane od bratranca príjemne prekvapený úsmev a poďakovanie.

Následne po tejto scéne Harry hovorí: „Uvidíme sa, veľký D.“ Touto prezývkou oslovovali Dudleyho iba blízki priatelia. Predtým však Harry povedal svojmu strýkovi, že sa s ním lúči a že sa už nikdy neuvidia. Bol tak pripravený navždy sa rozlúčiť s Vernonom aj Petuniou, ale pre svojho bratranca si týmto akoby v budúcnosti ponecháva miesto.

Rozhovor medzi Severusom Snapom a Igorom Karkaroffom

 

Vo štvrtej časti s názvom Harry Potter a Ohnivá čaša mala byť pôvodne scéna, v ktorej Harry opustí ples a náhodne počuje rozhovor medzi profesorom Karkaroffom a Severusom Snapom. Karkaroff naznačuje, že Snape má na ruke značku temného pána a žiada ho, aby si zvinul rukáv. Snape však chladne odpovedá, že sa Karkaroff nemá čoho obávať. Okrem toho Harry pri odchode z haly vidí niekoľko párov, ktorí sa bozkávajú. Jeden z párov sa dokonca nachádza v aute. Napriek tomu, že Rokfort všeobecne vyvoláva dojem školy s veľmi puritánskou morálkou, táto epizóda tomu akosi nenasvedčuje.

Vykúpenie Draca Malfoya

To je ďalšia scéna, ktorá mohla úplne zmeniť názor diváka na jednu z hlavných postáv príbehu. Draco Malfoy hodí prútik Harrymu Potterovi, aby sa ten mohol brániť Voldemortovi a bojovať proti nemu. Robí to pred najtemnejším Pánom a všetkými smrťožrútmi, aj napriek tomu, že vie, že po tomto geste už nebude cesta späť a že najtvrdší trest ho nájde pri prvej príležitosti.

Smútok Harryho nad smrťou Siriusa Blacka

Toto je veľmi smutná epizóda, ktorá v konečnej verzii Harryho Pottera a Fénixovho rádu chýba. Harry v nej skutočne smúti za mŕtvym Siriusom Blackom. V konečnom dôsledku to z filmu vyzerá, že jeho smrť zostala nepovšimnutá, resp. sa na ňu rýchlo zabudlo. No nie je to tak, čo ukazuje aj táto scéna. Knihy v skutočnosti popisujú, ako veľmi Harrymu chýba Sirius a ako sa Harry obviňuje z jeho smrti, ale filmu chýba táto časť. Harry na vystrihnutej scéne odmietol ísť na školské hodovanie a rozhodol sa zostať sám. Ron sa snaží presvedčiť svojho priateľa, aby sa prišiel najesť, no nepodarí sa mu to. Vidieť, že Harry nie je v poriadku, čo sa dobre chápe aj Ron a Hermiona.

Rozlúčka s Petuniou Dursley


Petunia Dursley je ďalšou postavou, ktorá nebola úplne rozvinutá. Počas scény pred odchodom rodiny z domu, o ktorom sme už písali vyššie, stojí uprostred svojho prázdneho domu. Keď Harry k nej pristúpi, uskutoční sa medzi ním a jeho tetou nasledujúci rozhovor:

 “ Bývam v tomto dome 20 rokov a teraz, v jednú noc musím odísť. „

“ Mučia vás. Ak si budú myslieť, že viete, kam idem, tak ich nezastaví vôbec nič. „

“ Myslíš si, že neviem, čoho sú schopní? V tej noci si v Godricovej užľabine nestratil len matku, ja som
stratila sestru.Petunia následne mlčky odíde a nechá Harryho, aby si uvedomil, že naozaj smúti za svojou sestru a že jej chýba. Možno jej zlý prístup ku všetkému magickému čiastočne vysvetľuje práve skutočnosť, že Lily zomrela v mladom veku kvôli mágii. Nakoniec však zostala Petúnia vo filmovej sérii zobrazená ako nemilosrdná a zlá postava až do posledného momentu.“

Ronova náklonnosť k Hermione

Milostný príbeh medzi Ronom a Hermionou bol dosť neočakávaný a mnohí si stále myslia, že J. K. Rowling pôvodne plánovala spojiť Harryho a Hermionu. Avšak rôzne prejavy náklonnosti medzi Hermionov a Ronom možno zaznamenať oveľa skôr, ako je to znázornené vo filme. Keby sa režisér rozhodol ponechať pár snímok v konečnej verzii 4. časti Harryho Pottera, tak fanúšikovia by oveľa skôr vedeli, že títo dvaja sú do seba zaľúbení. Aj jednoduchá fotografia Ronovej tváre počas toho, ako sleduje Hermionu, ktorá tancuje s Viktorom Krumom toho prezrádza viac než dosť a je toho jasným dôkazom.

 

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

10 Komentáre
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
LiuLiu
14. októbra 2016 9:28

Chcela by som vidieť zdroje tých infomácií. Daniel Radclife nemal alergiu na okuliare, ale na kontaktné šošovky zelenej farby, ktoré sa mu pokúsili dať, aby film viac súhlasil s knihou. A ešte by ma zaujímalo, či si autor sám alebo nejaký beta-reader nekontrolujú v článku chyby, bolo ich tam neúrekom.

Byu
14. októbra 2016 9:39

toľko gramatických chýb som v článku už dlho nevidela :)
Inak oprava : Voldemort znamena let smrti, nie utek alebo boj ;)

Terry
2. februára 2019 15:55
Odpovedať  Byu

Vol-de-mort znamená utiecť pred smrťou

Treon
13. októbra 2016 20:59

Kedy sa mala akoze Hermiona s Harrym bozkavat? Nie s Ronom?

Lucille
17. októbra 2016 21:58
Odpovedať  Treon

Harry Potter & the Deathly Hallows Part 1, keď sa Ron pokúšal zničiť medailón Slizolina
https://www.youtube.com/watch?v=AdaRb_fg8dg

Vanda
4. augusta 2015 16:39

Proč byl Harry v USA zakazovanej? :O proboha co jim vadilo?

Peter
11. septembra 2015 10:48
Odpovedať  Vanda

málo sa v ňom strieľalo. asi zato :D

Martin
29. novembra 2015 20:07
Odpovedať  Peter

Zakazovala ho cirkev a to z jedného jedineho dovodu podla nich je čarodejníctvo a s ním samozrejme aj celý príbeh HP satanistcké .. dozvedel som sa to asi pred tvoma tyždnami a skoro som spadol na zadok pri tejto informacii ale je to tak ..

LeaBelkova
13. októbra 2016 7:30

Patronus Hermiony je vydra a J.K. Rowlingová je prvá osoba v UK, ktorá sa stala miliardárkou vďaka písaniu kníh

Lucia
11. decembra 2020 1:28

V tomto článku je dosť veľa nepresností. Treba si znova prečítať knihy aj pozrieť filmy a čo to prečítať o samotne autorke. Napr. tanec Hermiony a Viktora je scéna z HP 7 zo svadby Billa a Fleur nie z zo štvorky. Tiež napr. meno Igor Karkaroff je v originále v slovenčine je to Karkarov,…