24 šialených faktov, ktoré si pravdepodobne nevedel/a o jadrových zbraniach

1332

Je viac ako pravdepodobné, že poznáš niektoré fakty o jadrových zbraniach. Asi vieš o Hirošime a Nagasaki. Možno dokonca vieš, že jadrové zbrane sa odvtedy výrazne zdokonalili. Uskutočnili sa neúspešné či vesmírne testy, výbuchy v Arktíde a oceáne. Bomby, ktoré sa vytvárajú dnes, sú však úplne silnejšie ako bomby zhodené na Hirošimu a Nagasaki. A hoci to boli jediné dve jadrové hlavice, ktoré boli zhodené počas vojny, existuje veľa dôvodov na obavy z budúcnosti prípadných atómových konfliktov. Sú veľmi nebezpečné. Nielenže vytvárajú veľký výbuch, ale vyžarujú žiarenie, ktoré poškodzuje životné prostredie a môže dokonca zmeniť klímu. Ak by dnes došlo k jadrovej vojne, život, ako ho poznáme, by sa skončil.

Ako raz povedal Albert Einstein: „Neviem, akými zbraňami sa bude bojovať v tretej svetovej vojne, ale viem, že v štvrtej sa bude bojovať palicami a kameňmi.“ Tieto zbrane sú schopné zmeniť všetko.

1.

Hirošima a Nagasaki už nie sú rádioaktívne, pretože bomby vybuchli nad zemou.

Bobcatnorth/flickr

2.

Tsutomu Yamaguchi bol Japonec, ktorý prežil obe bombardovania.

3.

Šigeki Tanaka, ďalší preživší, vyhral bostonský maratón v roku 1951.

4.

Dve bomby zhodené na Japonsko mali krycie názvy Fat Man a Little Boy.

5.

Bomba, ktorá bola zhodená na Nagasaki, mala byť zhodená na mesto Kokura v Japonsku, ale mrak zablokoval muničný závod, ktorý bol pôvodným cieľom. Bombardér mal zhodiť bombu len na základe vizuálnej identifikácie.

Heartoftheworld/Wikimedia Commons

6.

Bonsaj, ktorý bol zasadený v roku 1626, prežil výbuch v Hirošime a teraz je uložený v múzeu v Spojených štátoch.

7.

Mesiac po bombardovaní zasiahla mesto Hirošima vlna cunami, ktorá zabila ďalších 2 000 ľudí.

8.

10% elektrickej energie v Spojených štátoch sa vyrába z rozobratých jadrových bômb.

9.

V roku 1962 Spojené štáty odpálili bombu, ktorá bola 100-krát silnejšia ako bomby zhodené na Japonsko. Bola odpálená vo vesmíre, takmer 400 kilometrov nad Tichým oceánom.

European Southern Observatory/flickr

10.

Do roku 1988 vláda USA skladovala v zariadení Mount Pony 2 miliardy dolárov pre prípad jadrovej vojny.

11.

V 50. rokoch 20. storočia boli testy atómových bômb v Las Vegas hlavnou turistickou atrakciou.

12.

Spojené štáty počas studenej vojny uvažovali o zhodení jadrovej bomby na Mesiac, len aby sa pochválili svojou silou.

13.

Hmota, ktorá vyvolala výbuch v Hirošime, nebola väčšia ako kancelárska sponka.

Purple Sherbet Photography/Wikimedia Commons

14.

Rusko má najviac jadrových zbraní zo všetkých štátov. Potom nasledujú Spojené štáty, Francúzsko, Spojené kráľovstvo a Čína.

15.

11 amerických jadrových bômb sa stratilo pri nehodách a nikdy sa neobnovili.

16.

Dr. Edward Teller, otec vodíkovej bomby, predpokladal, že jedným z jej nebojových využití by mohlo byť vytvorenie ďalšieho Panamského prieplavu pomocou série dobre umiestnených výbušnín.

17.

Niekde pri pobreží Georgie v Spojených štátoch sa nachádza jadrová bomba, ktorú americké letectvo stratilo v roku 1958.

18.

CT vyšetrenie tela vystavuje pacientov rovnakému množstvu žiarenia, ako keby stáli vo vzdialenosti 1,5 míle od výbuchu v Hirošime.

pxhere.com

19.

V Novom Mexiku sa nachádza múzeum atómovej bomby, kde boli odpálené prvé jadrové bomby. Je otvorené len 12 hodín ročne (volá sa Trinity Site).

20.

Neutrónové bomby sú atómové bomby, ktoré sú špeciálne navrhnuté tak, aby nevytvorili veľký výbuch. Namiesto toho len chrlia tony žiarenia.

21.

Najväčšia jadrová bomba, aká bola kedy odpálená, bola taká veľká, že vytvorila seizmické vlny merateľné aj pri ich treťom prelete.

22.

V rámci spoločného využívania zbraní NATO sa americké jadrové hlavice nachádzajú v Belgicku, Nemecku, Taliansku, Holandsku a Turecku.

NATO North Atlantic Treaty Organization/flickr

23.

Jedným zo spôsobov testovania falzifikátov umeleckých diel je detekcia cézia-137 a stroncia-90. Tieto izotopy sa v prírode pred prvým použitím jadrových zbraní v roku 1945 nevyskytovali.

24.

V roku 1961 americké letectvo omylom zhodilo dve jadrové bomby nad Severnou Karolínou, ale prekvapivo ani jedna z nich nevybuchla.

Zdroj

Frederika Schallerová
Volám sa Frederika a mojím druhým menom je zvedavosť. Vyštudovala som slovenčinu a mojou vášňou je čerpanie nových informácií. Dlho mi trvalo zistiť, čo chcem v živote robiť, no nakoniec som prišla na to, ako to všetko spojiť dohromady - písaním článkov. Som milovníčka psov, cvičenia a sladkého. Keďže vzdelanie nikdy nie je na škodu, zdokonaľujem sa v marketingu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre