25 krajín, o ktorých ste možno nevedeli, že existujú (a sú úžasné!)

5462

Myslíte si, že sa vyznáte v geografii? Dobre, držte sa, pretože na tomto zozname je niekoľko miest, o ktorých ste možno ani netušili, že existujú. Mnohé z nich sú ostrovné štáty a niektoré sú mimo vychodených ciest. Ak sa radi potápate, venujete sa turistike a objavujete exotické miesta, mali by ste zbystriť pozornosť.

Aj keď to nie ste vy, na konci tohto zoznamu sa dozviete aspoň o jednom mieste, ktoré si budete chcieť pridať na svoj cestovateľský zoznam.

25. Tuvalu

o1
Photo by List25

Jazyky: Tuvaluánčina a angličtina

V južnom Pacifiku, približne na polceste medzi Austráliou a Havajom, sa nachádza krajina Tuvalu, ktorú tvorí 9 malých ostrovov. Tuvalu je jedným z mnohých miest na tomto zozname, ktoré ponúkajú vynikajúce miesta na šnorchlovanie a potápanie. Môžete si zaplávať s korytnačkami a tropickými rybami a preskúmať chránenú oblasť Funafuti. Väčšina Tuvalčanov žije v malých dedinkách, v ktorých žije len niekoľko stoviek ľudí. Bežným remeslom je záhradníctvo, rybolov a ručná výroba kanoe.

24. Bhutan

o2
Photo by List25

Jazyk: dzongkha

Bhután je budhistické kráľovstvo na východnom okraji Himalájí. Môžete tu navštíviť kláštor Tigrie hniezdo a údolie Gangtey. Údolie Gangtey je označované za jedno z najkrajších údolí v Himalájach. Bhután je tiež známy svojimi živými a pestrými festivalmi, najmä festivalmi v Paro a Thimphu. Verí sa, že sledovanie mystických tancov na týchto festivaloch je kľúčom k dosiahnutiu osvietenia.

23. Kiribati 

o3
Photo by List25

Jazyky: Kiribati a angličtina

Kiribati sa nachádza v strednej časti Tichého oceánu na najväčšom koralovom atole na svete. Je známy svojím šnorchlovaním, potápaním a plážami. Je to tiež skvelé miesto na rybolov a prehliadku starých pamiatok z druhej svetovej vojny.

22. Palau

o4
Photo by List25

Jazyky: jazyk: angličtina, palaučina

Ak vás neoslovili už spomínané miesta, možno je Palau, ktoré sa nachádza v západnej časti Tichého oceánu, pre vás vhodnejším miestom na potápanie alebo objavovanie. Vraky lodí a skryté jaskyne robia z Palau špičkové miesto na potápanie a šnorchlovanie. Je tu aj veľa vertikálnych zrázov a exotická a rozmanitá divoká príroda, vďaka čomu je to skvelé miesto na turistiku a prieskum.

21. Svätý Krištof a Nevis

o5
Photo by List25

Jazyk: Angličtina

Svätý Krištof a Nevis sa skladá z dvoch ostrovov, ako napovedá jeho názov. Ako prvé ich v roku 1623 kolonizovali Briti a nezávislosť získali až v roku 1983. Staré cukrové plantáže boli prestavané na moderné hotely a rezorty, aby turisti mohli objavovať, čo im krajina ponúka. Na ostrove Svätý Krištof sa nachádza pevnostný park Brimstone Hill, odkiaľ je niekedy možné vidieť susedné karibské ostrovy. Svätý Krištof sa môže pochváliť aj vyhliadkovou železnicou a spiacou sopkou Mt Liamuiga. Ak vám to nestačí, sú tu zelené opice vervety a turistické chodníky cez dažďový prales.

20. Vanuatu

o6
Photo by List25   

Jazyky: francúzština, bislama, angličtina

83 ostrovov Vanuatu v južnom Tichom oceáne ponúka ďalšie skvelé miesto na potápanie, najmä ak vás zaujímajú podmorské jaskyne a vraky lodí. Jedným z takýchto vrakov je vojenská loď z druhej svetovej vojny SS President Coolidge. Za zmienku stojí aj? Vanuatské národné múzeum skúma melanézsku kultúru tohto národa.

19. Seychely

o7
Photo by List25

Jazyky: francúzština, seychelská kreolčina, angličtina

Seychely sú ostrovom pri pobreží Afriky a sú domovom dvoch lokalít UNESCO: Aldabra a Vallée de Mai. Niektorí vedci považujú Vallee de Mai za niekdajšie miesto rajskej záhrady. Nachádza sa tu aj Národný park Morne Seychelles a úchvatné pláže Beau Vallon a Anse Takmaka. Vyskytuje sa tu korytnačka aldabra a vzácne čierne papagáje. vďaka cestovnému ruchu a rybolovu sa Seychely môžu pochváliť najvyšším nominálnym HDP v Afrike.

18. Komory

o8
Photo by List25

Jazyky: Komorský jazyk, francúzština, arabčina

Komory, ktoré sa často nazývajú „voňavé ostrovy“ vďaka voňavým rastlinám, sú známe svojimi úchvatnými plážami na pozadí sopečných vrcholov. Táto malebná krajina sa nachádza pri východnom pobreží Afriky.

17. Timor-Leste

o9
Photo by List25

Jazyky: jazyk: portugalčina, tetumčina

Chcete ísť po jazde na bicykli pozorovať veľryby? Východný Timor je to správne miesto. Táto juhovýchodná ázijská krajina sa stala nezávislou len v roku 2002. Pamätné miesta v okolí hlavného mesta Dili odrážajú 400 rokov portugalskej kolonizácie a 24 rokov indonézskej okupácie. Ďalšou ikonickou pamiatkou je 27 metrov vysoká socha Cristo Rei de Dios. Táto socha sa týči vysoko nad mestom a ponúka jasný výhľad na okolitý záliv.

16. Lesotho

o10
Photo by List25

Jazyk: sothčina, angličtina

V tejto vnútrozemskej enkláve v Južnej Afrike sa nachádza kultúrna dedina Thaba Bosiu. Dedina sa nachádza na vrchole náhornej plošiny a ruiny pochádzajú z 19. storočia, keď tu vládol kráľ Moshoeshoe Prvý. Hovorí sa, že v noci majú magickú moc.

15. Suriname

o11
Photo by List25   

Jazyk: holandčina

Hľadáte lokalitu, ktorá kombinuje dažďové pralesy a piesočnaté savany? Surinam je skvelá voľba. Holandská koloniálna architektúra umožňuje malebné prechádzky po meste. V Suriname sa nachádza aj Bazilika svätého Petra a Pavla, vznešená drevená katedrála vysvätená v roku 1885. Surinam sa nachádza na severovýchode Južnej Ameriky.

14. Brunejský darussalam

o12
Photo by List25

Jazyk: Malajčina

Brunej Darussalam sa nachádza na ostrove Borneo v blízkosti Malajzie v Juhočínskom mori. Tento islamský štát je domovom palácovej mešity Jame’asr Hassanil Bolkiah, ktorá má 29 kupol. Je známy svojimi plážami a dažďovým pralesom, ktorého veľká časť je chránená v rezerváciách.

13. Andorra

o13
Photo by List25

Jazyk: katalánčina

Andorra je pyrenejská krajina, ktorá sa nachádza medzi Španielskom a Francúzskom. Pre mňa znie Andorra ako kráľovstvo z Disneyho filmu, čo ju automaticky robí úžasnou. Ale úplne vážne, Andorra je známa svojimi lyžiarskymi strediskami a bezcolnými nákupmi. Hlavné mesto Andorry, La Vella, je skvelým miestom na nakupovanie v butikoch a klenotníctvach.

12. Džibuti

o14
Photo by List25

Jazyky: francúzština, arabčina

Túžili ste niekedy plávať so žralokmi veľrybími? Určite si Džibuti zapíšte na svoj cestovateľský zoznam. Džibuti sa nachádza na Africkom rohu a je domovom jazera Assal, ktoré je desaťkrát slanšie ako more. Za zmienku stojí aj jazero Abbe, náhorná plošina posiata vápencovými komínmi, z ktorých niektoré merajú 160 metrov. Ak sa vyberiete do Džibuti, nezabudnite, že je zakázané fotografovať verejné letiská, vojenské zariadenia alebo verejné budovy.

11. Eswatini

o15
Photo by List25

Jazyky: Svahilčina a angličtina

Eswatini je ďalšia vnútrozemská krajina v južnej Afrike. Je jednou z posledných absolútnych monarchií na svete a poslednou v Afrike. Je domovom festivalu Mountain Bushfire Fest, celosvetovo uznávaného festivalu, ktorý oslavuje umenie, hudbu a kreatívne vyjadrenie a zároveň podporuje zodpovednosť a stimuluje ekonomiku. Eswatini ponúka aj zážitok zo safari „veľkej päťky“, kde sa vám možno pošťastí vidieť levy, leopardy, nosorožce, slony a byvoly.

10. Šalamúnove ostrovy

o16
Photo by List25   

Jazyk: Angličtina

Ak patríte k veľkým milovníkom druhej svetovej vojny, určite si nenechajte ujsť Šalamúnove ostrovy. Nachádza sa tu niekoľko historických vojnových miest a na ostrove Guadalcanal je pamätník a živý trh s ostrovnými výrobkami a remeslami.

Toto súostrovie má celkovo 992 ostrovov vrátane Ostrova lebiek, kam bojovníci ukladali hlavy svojich porazených nepriateľov, a ostrova Savo, kde sa nachádza bublajúci horúci prameň a aktívna sopka.

Ak patríte k potápačom, budete môcť vidieť aj koralový útes, ktorý je inkrustovaný na vrchu traktorov, džípov a buldozérov.

9. Tonga

o17
Photo by List25

Jazyky: Tongánčina a angličtina

Väčšina zo 170 ostrovov Tonga je neobývaná. Hlavný ostrov Tongatapu je skvelým miestom, kde si môžete vychutnať nádherné lagúny a vidieť pôsobivé vápencové útesy. Togo je tiež známe svojím obradom pitia kavy. Kava sa vyrába z koreňa rastliny korenie a spôsobuje uvoľnenie a pocity pohody.

Tonga je ďalším skvelým miestom, kde si môžete vychutnať pláže, koralové útesy a dažďové pralesy.

8. Nová Kaledónia

o18
Photo by List25

Jazyk: Francúzština

Ďalším horúcim miestom pre potápačov je Nová Kaledónia v južnom Pacifiku, ktorú obklopuje Grand Terre, obrovský bariérový útes. Nová Kaledónia má tiež 9 000 míľ dlhú lagúnu zapísanú na zozname svetového dedičstva UNESCO. Krajina je tiež veľmi rozmanitá. Nájdete tu odľahlé pláne, tropické hory, pláže, rušný mestský život aj púšte.

7. Maurícius

o19
Photo by List25

Jazyk: Angličtina

Maurícius leží pri pobreží východnej Afriky v Indickom oceáne. Má všetky možnosti na turistiku: vodopády, dažďové pralesy a bláznivé divoké zvieratá (napríklad lietajúce líšky). Je tu aj konská dráha a botanické záhrady.

A čo je najúžasnejšie? Je tu ilúzia podvodného vodopádu, ktorý je skvelé vidieť zhora počas výletu helikoptérou.

Ešte väčší zážitok pre milovníkov geológie? V roku 2017 bol pod týmto ostrovom objavený stratený kontinent.

6. Grenada

o20
Photo by List25

Jazyk: Angličtina

Karibský ostrov Grenada, známy ako „ostrov korenia“ vďaka svojim muškátovým plantážam, sa nachádza 800 míľ nad rovníkom. Je to jedna z najmenších nezávislých krajín na západnej pologuli a je známa možnosťami turistiky, úchvatnými vodopádmi, ako je napríklad vodopád Sedem sestier, a nádhernými plážami. Najmä pre milovníkov čokolády sa na Grenade pestujú tri druhy kakaových bôbov. Jej čokoláda dokonca získala od medzinárodnej organizácie pre kakao ocenenie „jemná chuť“.

5. Benin

o21
Photo by List25   

Jazyk: Francúzština

Benin sa nachádza v západnej Afrike a je domovom národného parku Pendjari. Tento park je označovaný za jedno z najlepších miest na pozorovanie západoafrických levov. Benin je tiež rodiskom náboženstva voodoo. Nachádza sa tu aj múzeum v kráľovskom paláci, v ktorom je trón upevnený na ľudských lebkách. Viete, ak vás tieto veci zaujímajú.

Vezmite však na vedomie, že na niektorých miestach v Benine platí 3. stupeň cestovného varovania kvôli únosom a terorizmu. Pred cestou si jednoducho nezabudnite urobiť prieskum.

4. Burkina Faso

o22
Photo by List25

Jazyk: Francúzština

Západoafrická krajina Burkina Faso je známa bohatou hudobnou scénou a živými festivalmi vrátane Medzinárodného festivalu hip-hopovej kultúry (waga Hip Festival), ktorý sa koná každý rok v októbri. S návštevou Burkiny Faso však zatiaľ radšej počkajte, pretože aktuálne cestovné odporúčanie varuje pred násilnými trestnými činmi a teroristickými útokmi.

3. Niue

o23
Photo by List25

Jazyky: Niue a angličtina

Krajina Niue v južnom Tichomorí má jeden z najväčších koralových atolov. Nájdete tu bohaté možnosti rybolovu, potápania a šnorchlovania. V mesiacoch júl až október môžete mať šťastie, že uvidíte migrujúce veľryby. Za návštevu stoja aj skalné bazény alebo „jaskyne avaiki“ a chránená oblasť Huvalu Forest, ktorá vedie cez skamenené koralové lesy k priepasťam Togo a Vaikona.

2. Svätý Tomáš a Princov ostrov

o24
Photo by List25

Jazyk: Jazyk: portugalčina

Svätý Tomáš a Princov ostrov sú africké ostrovy v blízkosti rovníka. Je ideálny pre extrémnych horolezcov, ktorým nevadí šplhať sa na veľké vyhasnuté sopky pokryté machom a domovom hadov.

Zatiaľ tu nie je vybudovaná veľká infraštruktúra, ale pláže s bielym pieskom a čistou vodou sú vždy nedotknuté, čo ich robí turisticky atraktívnymi.

Svätý Tomáš a Princov ostrov je tiež vynikajúcim miestom, ak vás zaujíma ekoturistika, s divokou džungľou, 700 druhmi rastlín a vodopádmi. Návšteva jednej z mnohých kávových plantáží je vraj absolútnou povinnosťou.

Cestovanie je tu celkom bezpečné, pokiaľ sa necháte zaočkovať proti žltej zimnici a urobíte preventívne opatrenia proti malárii.

1. Dominika

o25
Photo by List25

Jazyk: Angličtina

V neposlednom rade je tu karibský ostrov Dominika. Nie, nie Dominikánska republika – Dominika. Národný park Morne Trois Pitons je domovom vulkanicky vyhrievaného, parou pokrytého vriaceho jazera a 65 metrov vysokého Trafalgarského vodopádu. Táto hornatá krajina má aj svoj podiel úžasných pláží. Nájdete tu čierny, hnedý a strieborný piesok. Možno to nie je najlepšie na leňošenie, ale na dobrodružstvo je to skvelé.

Zdroj

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.