3 najabsurdnejšie klamstvá, ktoré vás naučili na hodinách dejepisu

14474

Nie všetko, čo ste sa počas základnej alebo strednej školy naučili je pravda. Menším deťom často informácie podávajú učitelia zjednodušene. Občas je výklad tak skreslený, že vlastne ani nie je pravdivý. Prečítajte si o troch najčastejších klamstvách, ktoré vám vtĺkali do hlavy.

KRYŠTOF KOLUMBUS ODHALIL, ŽE ZEM JE GUĽATÁ

pixabay.com
pixabay.com

Čo nás učili:
V roku 1492 taliansky moreplavec Kryštof Kolumbus konečne doriešil svoje spory s monarchom a katolíckou cirkvou a získal finančné prostriedky na svoju cestu do Východnej Ázie. Všetci sa obávali, že jeho cesta skončí neúpechom, pretože verili, že Zem je plochá doska. Keďže Kolumbus vyplával na západ, domnievali sa, že spadne na konci Zeme do úst obrovskej korytnačky. Kolumbus do Ázie nikdy nedorazil a objavil novú zem – budúcu Ameriku. Čo urobil Kolumbus? Dokázal, že Zem je guľatá.

Čo je pravda:
V 15. storočí sa v podstate teória, že Zem je plochá nebrala vôbec tak vážne. Už Pytagoras 2000 rokov pred existenciou nejakého Španielska vyslovil domnienku, že Zem je guľatá.
Samotný navigačný systém, ktorý používal Kolumbus bol postavený na tom, že Zem je guľatá.

Španielska vláda odmietala zaplatiť Kolumbusovi cestu nie preto, že sa mylne domnievali, že Zem je plochá, ale predovšetkým preto, lebo Kolumbus sám podceňoval náročnosť plavby. Vzdialenosť, akú plánoval preplávať by ho určite nedostala až do Ázie.

EINSTEIN PREPADOL Z MATEMATIKY

pixabay.com
pixabay.com

Čo nás učili:
Premotivovaní učitelia sa nás často snažia povzbudiť týmto príbehom. Veď to bolo nemecké dieťa práve ako vy. Napriek jeho nesporným neskorším úspechom, nedokázal zvládnuť učivo z matematiky. A napriek tomu vytvoril teóriu relativity.

Čo je pravda:
Bohužiaľ to všetko vôbec nie je pravda. Albert Einstein bol už vo svojich 12 rokoch oveľa lepší v počítaní a aritmetike ako ste vy dnes. On bol v podstate tak chytrý, že považoval školu za zbytočnosť, ktorá ho iba brzdí v rozvoji. A jeho rodičia mu zabezpečili knihy na štúdium, ktoré ďaleko presahovali učivo, ktoré prislúchalo jeho veku.

PRÍBEH O NEWTONOVI A JABLKU

pixabay.com
pixabay.com

Čo nás učili:
Každý z vás počul príbeh o Isaacovi Newtonovi. Skutočne mu vďačíme za objav pohybových zákonov, rýchlosti zvuku a mnohé iné. Ale jeho najznámejším objavom je gravitačný zákon. Jedného slnečného dňa sedel matematik a profesor fyziky Newton v tieni pod stromom, keď mu zrazu spadlo jablko na hlavu. Väčšina z nás by zanadávala na zákon schválnosti, ale Newton objavil gravitačný zákon. Jeho teória zostala viac ako 200 rokov nezmenená.

Čo je pravda:
Newton nikdy nespomínal, že by gravitačný zákon objavil kvôli jablku. V skutočnosti za tento príbeh môže John Conduitt. O 60 rokov neskôr, ako bol sformulovaný gravitačný zíkon, prišiel s týmto príbehom. John v podstate ani presne neformuloval, či Newton videl jablko alebo je to iba metafora, ktorá mala priblížiť gravitačný zákon aj obyčajným ľuďom.

Ak chcete svojim deťom povedať pravdu, tak pravdou je, že Newton strávil najlepšie roky svojho života pri papieroch a číslach. Strávil hodiny vylepšovaním svojich tórií. Celé roky žil v samote a nakoniec sa nervovo zrútil. Neskôr zomrel na otravu ortuťou.

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre