3 zvláštnosti zo sveta batérií

317

Niekedy používame predmety, o ktorých ani nevieme, na čo všetko slúžia a čo všetko predchádzalo ich vzniku. Môže ísť o úplne bežné veci ako vareška, zubná kefka alebo baterky. Práve o baterkách vám dnes prezradíme tri faktov, o ktorých ste pravdepodobne nikdy nepočuli.

Zdroj obrázku: bukhta79 / Stock.adobe.com

 

Batérie sú oveľa zaujímavejšie než sa na prvý pohľad môže zdať. Vedeli ste napríklad, že batérie nikdy nebudú plne recyklovateľné alebo priemysel s baterkami je jeden z najrýchlejšie rastúcich? Ak si chcete prezrieť rôzne typy batérií, odporúčame vám navštíviť eshop baterie.sk.

 

Aké zvláštnosti ešte vieme o baterkách?

Za všetkých stála žena

Olovený akumulátor je baterka, ktorá sa dodnes využíva v automobiloch. Patrí medzi najpoužívanejšie vôbec. Zaujímavosťou je, že patent tejto batérie patrí pani menom Martha C. Weston, ktorá ju vynašla už v roku 1859. Ďalšou zaujímavosťou je, že v tej dobe mala Martha iba 17 rokov.

Vydržia niekoľko storočí

Ako sme spomenuli vyššie, baterky nie sú plne recyklovateľné. Aj to je dôvod, prečo rozklad jednej baterky trvá niekoľko stoviek rokov. Častokrát sa preto stáva, že niektoré spotrebiče fungujú aj po rokoch nepoužívania. Existuje dokonca aj zápis v Guinnessovej knihe rekordov o baterke, ktorá vydržala takmer 180 rokov.

Produkcia batérií je neuveriteľne rýchla

Najznámejšia firma vyrábajúca batérie je Eveready. Vedeli ste, že dokážu vyrobiť približne 600 batérií v priebehu jednej minúty? Vyrábajú rôzne batérie. Medzi nimi najznámejšie AA batérie alebo typ cr123a.

 

Na záver už len spomenieme jeden dátum – 18.2. Viete, čo oslavujeme v tento deň? Svetový deň batérií. Batérie sú dôležitosťou súčasťou nášho každodenného života, aj keď si to niekedy neuvedomujeme. Dúfame, že ste sa dozvedeli niečo nové o produkte, bez ktorého si to už nevieme v praxi predstaviť.

 

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre