Už je to 30 rokov, čo nás navždy opustil Kurt Cobain. Ako prebiehali posledné hodiny grungovej legendy ?

801

Nie vždy sa podarí mladým talentovaným ľuďom dožiť staroby. Každá takáto strata bolí nielen rodinu a blízkych ľudí ale v prípade populárnej osobnosti aj jeho fanúšikov.

„Lepšie je zhorieť, než vyhasnúť“. Takto znelo životné motto legendárneho Kurta Donalda Cobaina, spoluzakladateľa a frontmana skupiny Nirvana a jednej z najväčších grungových hviezd 90. rokov 20. storočia. Dnes je tomu už 30 rokov, čo sa 27 ročný Cobain zabil v skleníku za svojím domom.

Autor fotografie je theob

Detstvo

Do deviatich rokov žil blonďavý chlapec šťastné detstvo. Potom sa jeho rodičia rozviedli. Cestoval medzi matkou a otcom a ďalšími členmi rodiny, pričom sa o neho nikto nechcel starať, lebo bol podľa slov rodičov nezvládnuteľný.

Keď nastúpil do prvej triedy, okamžite sa v ňom začal rozvíjať talent na maľovanie. Po rozvode rodičov sa z neho stal asociál, v ôsmej triede začal Kurt fajčiť marihuanu a brať LSD. Počas školy mu zistili hyperaktivitu, musel užívať ritalín. Neskôr sa od neho stal závislý.

Autor fotografie je Carlos Andrés Restrepo

Jeho najobľúbenejšie skupiny boli Vaselines, The Pastels, Beatles, Sex Pistols, Led Zeppelin a Black Sabbath. V roku 1987 v Olympii založil s basgitaristom Kristom Novoselicom a bubeníkom Aaronom Burckhardom skupinu Fecal Matter. Po krátkom období Aaron Burckhard odišiel zo skupiny a kapela v roku 1990 objavila bubeníka Davea Grohla. Od roku 1989 skupinu nazvali Nirvana.

Dni pred samovraždou

„Pán Cobain utiekol z istého zariadenia v Kalifornii a môže mať samovražedné úmysly.“

Piatok podvečer 2. apríla 1994, deň pred touto policajnou správou, opustil liečebňu závislostí Exodus zadným vchodom a preskočil dvojmetrový plot areálu v Los Angeles. Slepé miesta ďalších dní si doplnili polícia aj detektívi, ktorých rýchlo povolala manželka na sledovanie hudobníka: najbližším letom odcestoval do Seattlu, zastavil sa u dílera, nakúpil si náboje.

Guľovnicu Remington mal schovanú doma. Tragédia sa dala zvrátiť, stačilo, keby v dome Cobainovcov nad jazerom Washington pestún ich dcérky dvíhal telefón alebo si aspoň všimol, že Kurt v noci prišiel domov.

File:KurtCobainHouse.jpg - Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia

4. apríla, v utorok ráno, sa muzikant zobudil vo svojej posteli. Vo svojich Conversoch vyšiel na dvor a zamieril k skleníku za domom. Všetko mal premyslené, no chvíľu to trvalo, kým napísal rozlúčkový list. Na záver odcitoval pesničkára Neila Younga („Je lepšie zhorieť, ako vyhasnúť“), vyfajčil päť cigariet a pripravil heroín. V momente, keď s guľovnicou v ústach stlačil na zbrani spúšť, mal ho v sebe v takom množstve, ktoré bolo smrteľné.

Zháňali ho v celom meste, no nikomu nenapadlo prehľadávať skleník. Mŕtve telo objavil inštalatér až o tri dni neskôr.

Zdroj 1 Zdroj 2

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre