4 dôvody, prečo by nám nemalo záležať na klimatických zmenách

369

Ako všetci vieme, zmena klímy je nemenný fakt, ktorý sa deje takmer určite kvôli nám, ľuďom. Spaľovanie fosílnych palív od konca roku 1800, vypustilo do atmosféry viac uhlíka takou rýchlosťou aká tu nebola od obdobia dinosaurov.

Všetky udalosti, aj keď znejú dramaticky, boli predpovedané a je všeobecne známe, že ak sa čo najskôr neobmedzia emisie skleníkových plynov, situácia a planéte sa bude iba zhoršovať. Ako sa tvrdí, aj každá malá zmena vie pomôcť. Existuje veľa drobných zmien, ktoré môžeme urobiť každý deň a pomocou nich tak znížiť svoj dopad na životné prostredie.

Ale ak vás žiadna z týchto vecí nezaujíma, tu sú štyri dôvody, ktoré vás na klimatickej zmene nemusia trápiť.

  1. Nemáte radi zvieratá.

Super, je paráda, že ich nemáte radi, pretože sme ako ľudstvo vstúpili do novej geologickej epochy zvanej antropocén, ktorú charakterizuje masový zánik živočišných druhov. V skutočnosti, sme v tejto epoche tak dobrí, že sa nám darí likvidovať živočíšne druhy 1000 krát rýchlejšie ako je prirodzené a ako sa predpokladalo.

Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
  1. Myšlienka na miznutie krajín z mapy vás napĺňa radosťou.

Maldivy, Seychely, či Filipíny znejú ako raj na zemi, však? Avšak, ako hladina morí rastie vďaka neustálému roztápaniu ľadovcov, vyzerá to tak, že budú tieto ostrovy zaplavené skôr ako sa predpokladalo. Takže neodďaľujte svoju dovolenku do týchto destinácii.

Foto:academicimpact.un.org
Foto:academicimpact.un.org
  1. Nepotrebujete čistú vodu.

Asi 1,6 miliardy ľudí žije v oblasti, kde je nedostatok vody, čiže čo je to 1,2 miliardy ostatných ľudí navyše, ktorí by sa k nim mohli pridať už v roku 2025? Výskumy naznačujú, že viac ako polovica zdrojov podzemných vôd sa vyčerpáva viac ako sú dopĺňané.

Foto:brucemctague.com
Foto:brucemctague.com
  1. Milujete devastačné búrky.

Keď sa vzduch ohrieva, môže pojať viac vlhkosti a v spojení s vyššími teplotami oceánu, bude mať ideálne podmienky na zvýšenie sily ničivých búrok s krupobitím, tornádami, ktoré môžu viesť k tisíckam mŕtvych. Ale myslite na to, aké super fotky sa vám podarí urobiť!

Foto:wired.co.uk
Foto:wired.co.uk
Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre