Už ste iste veľakrát počuli, že smartfóny nepôsobia práve najlepšie na naše zdravie. Nie sú dobrými spoločníkmi pred ani počas spánku, pretože kazia jeho kvalitu a okrem toho škodí telefón počas dňa ešte viac ako si možno uvedomujete. A toto je 5 najčastejších chýb.

Spanie s telefónom

Mobilný telefón je v podstate elektromagnetický vysielač a prijímač. To znamená, že vysiela rádiové vlny. Aj keď to ešte nebolo dokázané, tak výskum ukazuje, ako môžu vlny po dlhých hodinách pôsobiť na váš mozog. Telefón vás môže prinajmenšom prebudiť zo spánku kvôli upozorneniam. Ak nie je možné, aby ste ho úplne vypli alebo ho aspoň nechali v inej miestnosti, v akej spíte, tak ho skúste ponechať v režime v lietadlo.

Vystavenie modrému svetlu na dlhú dobu

Svetlo z obrazovky potláča melatonín, teda hormón, ktorý reguluje váš spánkový cyklus, čo je ďalší dôvod, prečo by ste nemali počas spánku mať pri sebe telefón. Modré svetlo tiež spôsobuje bolesti hlavy a problémy so zrakom. Skúste aspoň na telefóne prispôsobiť úroveň osvetlenia.

Problémy so slabým signálom

Keď na telefóne uvidíte slabý signál, znamená to, že telefón vysiela silný signál ako vysielač, a viac energie z mobilného telefónu znamená väčšie poškodenie vášho zdravia. Devra Davis, ktorá sa zaoberá žiarením z mobilných telefónov, odporúča používať doma pevnú linku alebo udržiavať telefón čo najďalej od vás vtedy, keď máte slabý signál. Spôsobuje to tiež zahrievanie telefónu, čo predstavuje ďalšie nebezpečenstvo.

Udržiavanie kontaktu mobilu s pokožkou

Existuje niekoľko štúdií, ktoré sa zameriavajú na spojenie medzi mobilnými telefónmi a rakovinou, konkrétne na ich prenosový signál okolo 900 MHz, vďaka čomu sa váš telefón zahrieva. Vaša pokožka ľahko absorbuje teplo v malých kúskoch zakaždým, keď ho držíte  blízko svojho tela. Aj keď neexistujú žiadne iné preukázané účinky vysokofrekvenčného žiarenia na ľudské telo, tak je isté, že absorpčný pomer sa dramaticky znižuje, keď si medzi sebou a telefónom udržiavate určitú vzdialenosť.

Postoj počas pozerania do telefónu

Je známe, že používanie mobilných telefónov spôsobuje palcovú tenosynovitídu. Existuje ďalší zdravotný problém, ktorý dokáže spôsobiť mobilný telefón a nazýva sa „písací krk“. Ako už názov napovedá, keď ohnete krk dopredu a pozeráte sa na obrazovku, postupne sa zvyšuje tlak na krčnú chrbticu. A ako plynie čas, tak váha, ktorú máte na krku, môže byť v takomto postoji až 5-krát vyššia ako je skutočná hmotnosť hlavy. To spôsobuje bolesť krku a abnormality v držaní tela. Držte preto telefón na úrovni očí a krk čo najpriamejšie.

 

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

1 komentár

  1. Modré svetlo – blbosť. Už dávno vyvrátené a presne naopak sa zistilo, že modré svetlo je práve uspávajúce, keďže je to aj tak v prírode. Večer a noc je modrá. A ráno je práve červená, žltrá. A tak isto stým zahrievaním. nejdem to to rozoberať do detajlu. Ale 1. neexistuje jediná preukázateľná šudia o spojitosti rádiového žiarenia a rakoviny. 2. Teplo, vážne? Viete o koľko sa zohreje vaša pokožka za ideálnych podmienok? Pri vyžarovanom výkone, aj keby ste ho všetko absorbovali a pokožka by sa neochladzovala prostredím tak po hodine by teplota nevzrástla ani o desatinu toho čo samo zahrieva telo.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.