5 živočíšnych druhov, ktoré vyhynuli z dôvodov, ktorým sa dalo úplne zabrániť

4437

V histórii nášho sveta, od počiatku až dodnes, sa život nevyvíjal dobre. Vyhynulo množstvo života, ktorý kedy existoval. Držíme si len nepatrný zlomok toho, čo život ponúka. Dôkazy ukazujú, že ľudia prispeli k vyhynutiu mnohých z týchto druhov. Existuje veľa živočíchov, ktoré vyhynuli ešte pred naším príchodom, ale sú aj také, ktoré by tu mohli a mali byť aj dnes, pretože ich vyhynutiu by nebolo príliš ťažké zabrániť.

Na Havaji vyhynulo takmer 100 druhov vtákov

Nie je žiadnym tajomstvom, že ľudská činnosť, či už úmyselná alebo nie, si vybrala veľkú daň na prírode. Na Havaji ľudia vyvraždili takmer 100 rôznych druhov vtákov. Havajské ostrovy boli kedysi domovom 142 rôznych druhov vtákov, ktoré sa nevyskytujú nikde inde na Zemi. To bolo pred príchodom ľudí na ostrovy. Potom 95 z týchto druhov vyhynulo. Zo zostávajúcich druhov vtákov 11 druhov nebolo potvrdených už niekoľko desaťročí, čo znamená, že pravdepodobne tiež vyhynuli.

white boat on sea near brown mountain under blue sky during daytime
Photo by Daniela Araya on Unsplash

Väčšinu vyhynutých druhov na Havaji možno pripísať niekoľkým príčinám. Zničenie biotopov je zrejmé, ale mnohé z nich zabili aj invazívne dravce, ktoré na ostrov priniesli ľudia. Patria sem aj komáre, ktoré prenášajú vtáčiu maláriu, ktorá sa na Havaji nikdy predtým nevyskytovala.

Papagáje karolínske vyhynuli čiastočne kvôli obchodu s klobúkmi

Klobúky sú čiastočne zodpovedné za vyhynutie papagája karolínskeho. Jediný druh papagája, ktorý bol v tejto oblasti pôvodný, ste mohli nájsť na východe USAdo konca 19. storočia. Posledný vták v zajatí uhynul v zoologickej záhrade v roku 1918. Podobne ako mnoho iných vyhynutých druhov aj tento druh stratil biotop, keď boli jeho lesy odstránené, aby uvoľnili miesto pre ľudské mestá. Vtáky sa však stali obeťou ľudských chúťok, ktoré sa týkali pestrých vecí. Keďže boli pestro sfarbené ako mnohé papagáje, ľudia ich chceli ako domácich miláčikov. Po odchytení a držaní v klietke sa už zrejme nerozmnožovali nijako zázračne, a to tomuto druhu neprospievalo.

woman wearing pink camitop and black straw hat
Photo by Fausto García-Menéndez on Unsplash

Niektorí ľudia chceli pekné perie bez vtákov, a preto sa objavili klobúky. Vtáky sa lovili, aby sa ich perie mohlo použiť na výrobu dámskych klobúkov. Predpokladá sa, že v roku 1866 bolo len na klobúky zabitých 5 miliónov vtákov rôznych druhov. Iné boli zabité len preto, že ich ľudia považovali za nepríjemné.

Turnspit psy boli nahradené strojmi

Ak ste nikdy nepočuli o Turnspit Dogovi, je to pravdepodobne preto, že vyhynuli okolo roku 1900. Tieto psy však boli od 16. storočia pomerne populárne. Turnspit psy sa používali na otáčanie ražňa v kuchyni. Malé psy behali na koliesku, ktoré bolo pripevnené vysoko na stene a pripojené k ohňu, a otáčali ražňom, aby sa mäso pripravilo na otvorenom ohni. Robili to každý deň. Tento zvyk sa začal v Európe, keď ich niekto choval ako náhradu za chlapcov, ktorí robili tú istú prácu.

a group of raw meats on a table
Photo by Sergey Kotenev on Unsplash

V Amerike tieto psy využívali veľké hotely, ktoré s nimi strašne zle zaobchádzali. Zakladateľ SPCA ich videl v hoteloch na Manhattane a bol znechutený. Keď technológia dokázala psa nahradiť, ľudia ich prestali chovať a nakoniec toto plemeno úplne vymizlo.

Dodo vyhynul, pretože sa nebál predátorov

Vták dodo bol dlho synonymom hlúposti. Túto myšlienku podporili staré kreslené filmy spoločnosti Warner Brothers, v ktorých vystupoval hlúpy vták dodo. Táto predstava vznikla na základe ich objavenia človekom na ostrove Maurícius v roku 1500. Vtáky sa nikdy predtým nestretli s predátormi, a preto nemali strach z lovu. Ľudia ich mohli bez námahy nahnať priamo na lode, aby ich mohli počas cesty zjesť. To spôsobilo, že námorníci sa vtákom vysmievali, že sú také hlúpe, že si nezachránia život, hoci v skutočnosti len nikdy nemali dôvod veriť, že ich nejakí vodní blbci obkľúčia na porážku.

brown and white dodo bird painting
Photo by McGill Library on Unsplash

Tento vrodený nedostatok strachu viedol k vyhynutiu druhu. Neboli to len samotní ľudia, ale aj ošípané, ktoré holandskí námorníci priviezli so sebou, spolu s potkanmi a mačkami. Keď sa zvieratá ocitli na ostrove na slobode, ničili hniezda vtákov žijúcich na zemi, jedli vajcia a mláďatá. Spolu s odlesňovaním nemali vtáky šancu a tento druh vymizol len za 80 rokov od ich objavenia.

Medveď Atlas bol lovený pre rímske hry

Medveď Atlas kedysi žil v niektorých častiach Európy a Afriky. Opisuje sa ako menší ako súčasný grizly, ale mohutnejší ako severoamerický čierny medveď. Jeho meno pochádza z pohoria Atlas, ktoré nazývali svojím domovom. Podobne ako u mnohých iných druhov existuje niekoľko dôvodov, ktoré prispeli k ich úbytku. Keďže časti Afriky, ktoré považovali za svoj domov, pohltila púšť, stratili časť svojho životného prostredia. Okrem toho ich zabíjanie výrazne uľahčili modernizované techniky lovu, ako napríklad vytvorenie strelných zbraní. Významný dôvod ich úbytku však možno vystopovať oveľa skôr, v čase Rímskej ríše.

the sun is setting over the roman colossion
Photo by Shai Pal on Unsplash

Tieto medvede boli obľúbené na gladiátorských hrách, ktoré sa konali v rímskych časoch. Lov medveďov na športové účely sa pripisuje úbytku tohto druhu. Medvede sa chytali, privádzali do arény a nútili bojovať v ringu proti ozbrojeným bojovníkom. Ich druh sa z týchto strát už nikdy nedokázal spamätať. Predpokladá sa, že vo voľnej prírode bol posledný medveď zabitý poľovníkmi v 70. rokoch 19. storočia.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre