5 klamstiev našich rodičov, odhalených vedou

5105

Každý z nás si z detstva pamätá ako nás rodičia upozorňovali. Používali pritom rôzne zázračne vety, ktorým sme ako malé deti uverili. Napríklad, jedz veľa mrkvy, budeš mať lepší zrak patrí tiež medzi tú najznámejšiu. Dávno už vieme, že to nie je tak úplne pravda. Je to toho oveľa viac, a preto sa dnes pozrieme na ďalšie z nich.

1. Nemám obľúbené dieťa

Je bežnou súrodeneckou tradíciou, že rodičia najviac chvália najstaršie dieťa, zatiaľ čo najmladšie zostáva trošku bokom – ale to je všetko paranoja, však? Možno nie, podľa výskumu sociologičky Katherine Congerovej. V štúdii 384 rodín s viac ako jedným dieťaťom sa 70 percent otcov a 74 percent matiek priznalo, že uprednostňujú jedného potomka pred ostatnými.

Pri rozhovoroch s deťmi však Congerová zistila, že medzi súrodencami nezáleží na veku – každé dieťa malo tajné podozrenie, že jeho rodičia viac uprednostňujú svojich bratov alebo sestry. A mnohí z nich mali pravdu.

Zdroj: Pexels

2. Sedenie príliš blízko pri televízore ti zničí zrak

Prečo deti sedia tak blízko pri televízore? Pretože môžu. Ľudské oči menia tvar pri prechode z blízka na diaľku. Naše oči vekom strácajú túto pružnosť, a preto sa u mnohých ľudí neskôr v živote objavia problémy so zrakom.

Detské oči sú na druhej strane maximálne flexibilné a lepšie sa zameriavajú na predmety zblízka ako dospelí. Mýtus o poškodení zraku však mohol byť v jednom bode pravdivý: V 60-tych rokoch niektoré televízory vyžarovali 100 000-krát viac žiarenia, ako zdravotné normy považovali za bezpečné.

Zdroj: Pexels

3. Ak sa vycikáš v bazéne, voda zmení farbu

Či už je to lepšie alebo horšie, bazény v skutočnosti neobsahujú farbivo, ktoré odhalí vinníka. Podľa PR Newswire však 52 percent ľudí verí, že áno.

Mýtus je taký populárny, že ho využili nielen rodičia, ale aj samotné kúpaliská; niektoré bazénové spoločnosti umiestňujú okolo bazéna tabule (falošne) varujúce plavcov, že bazén bol ošetrený takouto chemikáliou.

Snopes.com tvrdí, že spoločnosti zaoberajúce sa zásobovaním bazénov často dostávajú aj žiadosti o chemikáliu – pravdepodobne od ľudí, ktorí príliš dôverovali svojim rodičom. Tiež ste si doteraz mysleli, že je to pravda? No, nie ste jediný.

Zdroj: Pexels

4. Pohľad do mikrovlnky, keď je spustená, ti zničí oči

Alebo vám to spôsobí rakovinu, či oslepnutie. Nech už vám hovorili čokoľvek z toho, nie je to pravda. Mikrovlny síce využívajú žiarenie, no pri pohľade do spustenej mikrovlnky nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo.

Mikrovlnka funguje tak, aby sa zabránilo akémukoľvek vystaveniu žiareniu alebo poškodeniu, pretože zariadenie sa ani nezapne, pokiaľ nie sú zatvorené dvierka. Kovové zábrany na dvierkach mikrovlnky tiež poskytujú vrstvu ochrany. Ak teda pozeráte do pustenej mikrovlnky nespôsobí vám to žiadnu škodu.

Zdroj: Pexels

5. Ak kýchneš s otvorenými očami, vyskočia ti z hlavy

Vaše oči sa automaticky zatvoria, keď to na vás príde. Je to reflex, ktorý je zabudovaný vo vašom mozgu. Takže kýchanie s otvorenými očami je v skutočnosti ťažšia úloha, ako by ste si mohli myslieť. Ak neveríte, najbližšie to skúste.

Ale aj keby ste mali pri kýchaní oči otvorené, stále by vám nevypadli a ostali na mieste. Váš nos a očné jamky nie sú žiadnym spôsobom priamo prepojené a za vašimi očami nie sú žiadne svaly, ktoré by vytvorili silu, ktorá by bola potrebná na vypudenie vašich očných buliev.

Zdroj: Pexels

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre