Chcete mať kreatívnejší mozog? Držte sa týchto 5 rád od James Younga

1009

Byť kreatívny neznamená mať najlepší nápad na svete. Kreativita je častejšie o spájaní, než o tom byť v niečom prvý.

Kreatívne myslenie je jednou z najužitočnejších zručností. Áno čítate správne, kreativita nie je nevyhnutne daná od boha. Tvorivý môže byť každý, stačí len trochu trpezlivosti. Premýšľajte, oddychujte a konajte pomocou týchto piatich krokov. Od zhromažďovania materiálu po testovanie v reálnom svete, posúďte sami, ako kreatívny váš mozog môžete byť.

Autor fotografie je Soundtrap

5 fáz kreatívneho procesu

Povedzme si krátky príbeh. V roku 1940 reklamný manažér James Webb Young publikoval svoju krátku príručku o technike produkujúcej nápady rôzneho druhu. Podľa Younga inovatívne nápady vznikajú vtedy, keď vytvárame nové kombinácie starých prvkov. Inými slovami, kreatívne myslenie nie je o vytváraní niečoho nového z „prázdneho listu“. Ide skôr o prebranie už prítomných nápadov a ich kombinovanie, spôsobom, akým sme to predtým nerobili.

Talent tvoriť nové kombinácie závisí od našej schopnosti vidieť vzťahy medzi pojmami. Ak dokážeme vytvoriť spojenie medzi dvoma starými nápadmi, dokážeme aj kreatívne myslieť. Young veril, že tento tvorivý proces spájania prebieha v týchto piatich krokoch. Bude to chcieť trochu práce, ale vy to zvládnete.

Autor fotografie je Lindsay Henwood

1. Zhromaždite, čo najviac nového materiálu

V tomto kroku sa budete učiť na dvoch úrovniach. V prvej budete študovať konkrétny materiál, ktorý súvisí s vašou úlohou. A v tej druhej, široké spektrum informácií, ktoré s ňou súvisia. Čítajte knihy, sledujte videá, diskutujte s ostatnými ľuďmi alebo jednoducho pozorujte okolie. Ako to urobíte je len na vás. Zhromaždite toho, čo najviac.

2. Najprv si poznatky pripravte vo svojej mysli

Po zhromaždení materiálu nasleduje fáza intenzívneho premýšľania. Aktívne premýšľajte o tom, čo ste sa naučili. Pozerajte sa na vec z rôznych uhlov, kombinujte a experimentujte. Tento krok umožňuje myšlienkam spojiť sa a vytvoriť nové vzorce a súvislosti.

Autor fotografie je No Revisions

3. Odstúpte od problému

Aj keď sa to môže zdať kontraproduktívne, vypustite problémy z hlavy a venujte pozornosť obľúbeným činnostiam. Dovolia vašej mysli oddýchnuť. Takýto proces môže zahŕňať chvíle strávené s priateľmi, meditáciu alebo jednoduchú prechádzku lesom.

4. Nechajte svoj nápad vrátiť sa späť

Po období odpútania sa myšlienky prirodzene vrátia späť. A to v podobe náhlych inšpirácií alebo jemného pocitu, že sa niečo odrazu vyjasnilo. Je dôležité byť otvorený a pripravený tieto nápady prijať. Môžu prísť v akomkoľvek okamihu.

Autor fotografie je Kvalifik

5. Formujte a rozvíjajte svoj nápad na základe spätnej väzby

Nakoniec prichádza čas otestovať svoj nápad v reálnom svete. Ako? Zdieľajte ho s ostatnými, príjmite kritiku a experimentujte ďalej. Spätná väzba v tejto fáze umožňuje ďalšie zlepšenie. Nebojte sa reakcií okolia, ak budú konštruktívne povedú vás ešte ďalej.

Tento proces rozvíjania kreativity umožňuje každému nájsť svoj vlastný unikátny prístup k tvorivosti a objaviť potenciál, ktorý možno predtým ani nepoznal.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre