Zábavné Fakty o mozgu, ktoré Vám zamotajú hlavu

1788

Telo je bezpochyby neobyčajný mechanizmus. O jeho fungovaní dnes vieme už pomerne veľa, avšak existuje pár skutočností, ktoré ste o ňom možno ešte nepočuli. Dnes sa zameriame na mozog, najviac fascinujúci orgán ľudského tela. Zvládne pracovať celých 24 hodín a jeho hladký povrch ukrýva 100 000 míľ krvných ciev. Čo je mimochodom štvornásobok obvodu Zeme.

Pozrime sa spolu na niekoľko menej známych faktov..

Inteligencia, nerovná sa veľký mozog 

Na veľkosti mozgu nezáleží. Neexistuje žiaden vedecký dôkaz, ktorý by povrdil, že väčší mozog pracuje lepšie ako ten menší.

Zdroj: freepik/catalyststuff

Spomienky sa začínajú tvoriť v maternici

Kritické obdobie vývoja mozgu prebieha už v maternici. Aj keď si deti zväčša začínajú pamätať svoj život okolo 3 roku života, prvá spomienka sa môže objaviť už v štvrtom mesiaci tehotenstva. 

Zdroj: freepik/ catalyststuff

Opakovanie je matka múdrosti

Ak absolvujete kvíz dvakrát je až o 65% vyššia šanca, že si fakty zapamätáte. Skúste to.

95% rozhodnutí je podvedomých

Prevažná väčšina nášho správania sa vyskytuje z dôvodu mozgovej aktivity prebiehajúcej mimo nášho vedomia. Až 95% všetkých rozhodnutí sa odohráva už v podvedomí. 

Zdroj: freepik/ catalyststuff

Opitý mozog nedokáže vytvoriť spomienky

Tzv „okno“ je celkom bežný jav. Opojený mozog totiž nie je schopný vytvárať spomienky, a tak sa v tomto stave pamäť jednoducho nevytvorí.

Multitasking je nemožný

Rýchle prepínanie kontextov tam a späť medzi rôznymi úlohami stupňuje chybovosť až o 50% a tiež minimálne dvakrát predlžuje dobu ukončenia zadaných úloh. Tzv. multitasking je teda o mnoho viac neefektívny ako postupné vypracovanie jednotlivých úloh samostatne. 

Zdroj: freepik/ catalyststuff

Bolesti hlavy sú spôsobené chemickou reakciou

Nervy, krvné cievy či svaly hlavy a krku podrobené chemickej aktivite môžu byť príčinou primárnych bolesti hlavy. Napríklad, ak sa hladiny serotonínu alebo estrogénu potrebných na komunikáciu medzi nervovými bunkami zmenia, výsledok môžeme pociťovať ako bolesti hlavy či migrénu. Hladiny serotonínu môžu ovplyvniť obe pohlavia, zatiaľ čo kolísavý estrogén pocítia jedine ženy. 

Cholesterol je kľúčom k učeniu a pamäti

Najvyšší obsah cholesterolu v krvi má mozog. V skutočnosti sa tu sústreďuje približne 25% cholesterolu tela, ktorý si mozog produkuje samostatne. Jedinečný metabolizmus bráni prijímať cholesterol mimo túto oblasť, klasicky z krvi. Zvýšenou konzumáciou tak neprinútite svoj mozog pracovať lepšie. Cholesterol v ňom je oveľa stabilnejší ako ten v ostatných orgánoch, keď sa rozpadne, recykluje sa na nový priamo vo vnútri orgánu. 

Emócie môžu pozmeniť chémiu nášho mozgu

Emócie dramaticky menia náš mozog. Chemické reakcie vyvolané pocitmi možno fyzicky vidieť na skenoch mozgu a štúdiách šedej hmoty.

Zdroj: freepik/ catalyststuff

Spánok je nevyhnutný pre správnu funkciu

Nedostatkom spánku klesá správny úsudok, pamäť aj rekreačný čas a ubúda tiež mozgových buniek. Spánok je nevyhnutný pre udržanie pamäte. V priebehu noci si tiež mozog hromadí všetky spomienky získané behom dňa. 

Mozog necíti bolesť

V samotnom mozgu nie sú žiadne receptory bolesti. Technicky vzaté počas chirurgického zákroku mozog necíti nič. Avšak jeho obal a pokožka hlavy receptory bolesti majú. 

Generátor náhodných myšlienok 

Národná vedecká nadácia v roku 2005 publikovala článok o výskume ľudských myšlienok počas dňa. Prišla k záveru, že priemerný človek má 12 000 až 60 000 myšlienok denne. Z toho 95% sú presne tie isté opakujúce sa myšlienky ako deň pred tým a asi 80% z nich sú negatívne.

„Zmrznutie“ nanukom

Zdroj: freepik/ catalyststuff

Sphenopalatine ganglioneuralgia alebo zmrznutie mozgu je stav, ktorý spôsobuje konzumácia studeného jedla. Krvné cievy a tepny v zadnej časti hrdla privádzajú ochladenú krv priamo do mozgu. Sťahujú, keď sú studené a otvárajú, keď sú opäť teplé, to spôsobuje bolesť v oblasti čela.

 

Zdroj

Zdroj

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre