5 mýtov o prežití, ktoré by vás mohli zabiť

4342

V 21. storočí je šanca, že sa ocitnete v divočine ako starý pionier z 19. storočia, našťastie malá. Ale so zmenou klímy, ktorá zvyšuje frekvenciu a intenzitu prírodných katastrof, je možné všetko. Takže v prípade, že sa niekedy ocitnete v núdzi, je dôležité vedieť, čo robiť a čo nerobiť, aby ste prežili. Poďme teda vyvrátiť niekoľko tvrdohlavých mýtov o prežití.

Počas zemetrasenia sa nikdy neskrývajte vo dverách

Dlhé desaťročia pretrvávala rada, aby ste počas zemetrasenia stáli vo dverách. Kedysi to bola pravda. Pretože dvere bývali najbezpečnejšími miestami v budove. Moderné domy a budovy sú však postavené z oveľa pevnejších materiálov a konštrukcií, ako boli v čase, keď tento mýtus nebol mýtom, takže dvere sú počas zemetrasenia menej bezpečné ako väčšina iných miest. Státie vo dverách vás totiž môže vystaviť padajúcim úlomkom alebo kývajúcim sa dverám, čo zvyšuje riziko zranenia.

Ukryte sa pod pevný nábytok a držte sa, aby ste si chránili hlavu a krk. Alebo sa prikrčte k vnútornej stene, ďalej od okien a ťažkých predmetov. Pre zachovanie bezpečnosti je veľmi dôležité byť informovaný o aktualizovaných bezpečnostných opatreniach a vyvrátených mýtoch.

gray and yellow concrete buildings under white clouds during daytime
Photo by Jose Antonio Gallego Vázquez on Unsplash

Nepokúšajte sa vysať hadí jed

Klasická predstava „vysávania“ hadieho jedu po uštipnutí je neúčinná a potenciálne škodlivá. Táto metóda zahŕňa použitie úst na odsatie jedu z rany po haďom uhryznutí. V skutočnosti však táto technika nefunguje a môže spôsobiť väčšie škody. Ústa nie sú účinným nástrojom na extrakciu jedu a pri pokuse o to sa môžu do rany dostať baktérie, čo môže viesť k infekcii.

V prípade uhryznutia hadom je veľmi dôležité, aby bola postihnutá končatina znehybnená a na úrovni srdca alebo mierne pod ňou. To pomáha obmedziť šírenie jedu lymfatickým systémom. Namiesto toho, aby ste sa pokúšali odstrániť jed sami, jednoducho vyhľadajte okamžitú lekársku pomoc. Zavolajte záchrannú službu alebo sa čo najskôr dostavte do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia, kde vám poskytnú náležité ošetrenie. Majú protijedy a sú schopní vás alebo vášho priateľa okamžite ošetriť.

brown snake on brown soil
Photo by Michael Jerrard on Unsplash

Nepite vodu z kaktusu

Častým omylom je, že kaktusy majú v sebe vodu. Určitú vodu síce uchovávajú, ale táto voda nie je adekvátna pre ľudskú spotrebu. Keby bola, tieto rastliny by už dávno zožrali smädné púštne zvieratá. Väčšina tekutiny vo vnútri kaktusu obsahuje toxické alkaloidy a môže spôsobiť vážne žalúdočno-črevné problémy a dehydratáciu, čo je to posledné, čo v púštnej divočine potrebujete. Okrem toho si získavanie vody z kaktusu vyžaduje zručnosť a znalosti, aby ste sa vyhli poraneniu o tŕne alebo poškodeniu rastliny, čo je pre púštny ekosystém kľúčové.

Ak sa ocitnete v púšti bez spoľahlivého zdroja vody, je lepšie hľadať alternatívne spôsoby získavania vody, napríklad kopať vodu pod zemou alebo nájsť iné jedlé rastliny.

cactus plant beside orange leafed plant
Photo by Cody Doherty on Unsplash

Jedlo nie je v divočine vašou prioritou

Možno si myslíte, že nájsť zdroj potravy by malo byť prioritou číslo jeden, keď ste uviazli v divočine. Ale v skutočnosti to tak vôbec nie je. Oboznámenie sa s „pravidlom troch“ je veľmi dôležité. Uvádza približný čas, ktorý môže človek prežiť bez toho, aby sa venoval špecifickým základným potrebám. V prvom rade, bez kyslíka môžete prežiť len asi tri minúty. Toho je však zvyčajne dostatok a netreba sa ním príliš zaoberať. Ďalej je zaujímavé, že do troch hodín by ste mali nájsť vhodný úkryt.

Potom sa pozornosť presunie na zabezpečenie zdroja čistej vody, pretože bez nej telo zvyčajne vydrží len tri dni. Dehydratácia môže rýchlo viesť k zhoršeniu zdravotného stavu a funkčnosti, čím sa všetko ostatné získava oveľa ťažšie. Napokon, bez jedla môžete vydržať približne 3 týždne, ak nie dlhšie (líši sa to v závislosti od viacerých faktorov, ako je prostredie, teplo, úroveň hydratácie a úroveň námahy). Vďaka tomu je to najmenej dôležitá vec, o ktorú sa treba usilovať.

aerial view of river between forest
Photo by Aaron Burden on Unsplash

Nedávajte žralokom do nosa

Všeobecne panuje presvedčenie, že ak vás niekedy napadne žralok, mali by ste mu dať poriadnu ranu do nosa. Hoci zámerom je odradiť žraloka aktivovaním akéhosi evolučného vypínača, tento prístup sa v skutočnosti neodporúča kvôli riziku, ktoré predstavuje. V prvom rade sa pri takomto priblížení k žralokovi dostávate rukou nebezpečne blízko jeho čeľustí.

Žraloky majú pôsobivý čuch a dokážu rozpoznať pach krvi alebo dokonca olejov na vašej koži. Provokovanie žraloka, napríklad úderom do nosa, ho môže ešte viac vyburcovať a zvýšiť pravdepodobnosť útoku. V prípade stretnutia so žralokom je najlepšie snažiť sa zachovať pokojné správanie a pomaly a vytrvalo ustupovať. V prípade, že žralok začne byť agresívny, je bezpečnejšie použiť akýkoľvek dostupný predmet alebo nástroj na vytvorenie bariéry medzi vami a žralokom.

selective focus photography of shark
Photo by David Clode on Unsplash

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.