Kultúrne dedičstvo alebo šialenstvo? 5 najnebezpečnejších tradícií

591

Zdá sa, že ich má každá kultúra, rasa a veková skupina – tradície. Vianočné sviatky sa považujú za tradície, rovnako ako sa za tradíciu považuje hádzanie ryže na svadbe. Tradície sú len jednou z mnohých vecí, ktoré upevňujú ľuďom z rôznych kútov sveta vzájomné vzťahy a spoločné putá. Tradície však nie sú vždy zábava a hra. Na celom svete existuje množstvo tradícií, ktoré môžu spôsobiť ublíženie na zdraví a niekedy dokonca aj smrť. Tu je niekoľko z nich.

Ohňostrojová bitka – Chios, Grécko

Na malom ostrove Chios je každá veľkonočná nedeľa zárukou veľkolepého predstavenia. V tento deň dve súperiace farnosti takpovediac zapália svoje ohňostroje a vystrelia ich na druhý kostol. Cieľom je, aby jeden z kostolov trafil zvon druhého kostola. To všetko sa deje počas bohoslužby. Hovorí sa, že sa použije viac ako 25 000 rakiet a pri ich odpaľovaní pomáha 150 ľudí. V minulosti rakety spôsobili požiare, škody na domoch a dokonca aj úmrtia, ale tradícia sa stále udržiava.

fireworks at nighttime
Autor tejto fotografie je Elisha Terada

Rituál zhadzovania detí – Solapur, India

Moslimovia v západoindickom meste Solapur stoja v rade, aby spustili svoje deti z 15-metrovej veže vo svätyni a zachytili ich do bielej plachty. Verí sa, že tento rituál, ktorý sa koná už viac ako pol tisícročia, spôsobí, že deti vyrastú zdravé a silné. Veriaci tvrdia, že počas tohto rituálu, ktorý trvá už viac ako 500 rokov, nikdy nedošlo k žiadnemu zraneniu.

girl covered with white towel
Autor tejto fotografie je Nihal Karkala

Váľanie syra na Cooperovom vrchu – Gloucester, Anglicko

Pravdepodobne jedna z najzvláštnejších tradícií, Cooper’s Hill Cheese Rolling, zahŕňa okrúhly kus Double Gloucester, strmý kopec a odvážnych ľudí. Traduje sa, že táto tradícia je stará približne 200 rokov. Kus syra sa kotúľa z kopca a ten, kto sa prvý dostane z kopca, získa syr! Hoci pri naháňaní syra z kopca ešte nikto nezomrel, mnohí si vyvrtli členok, poranili chrbát, zlomili kosť alebo dostali otras mozgu.

baked bread
Autor tejto fotografie je Alexander Maasch

Šikanovanie na vysokej škole

Napriek tomu, že šikanovanie je na každej vysokej škole zakázané, dá sa povedať, že väčšina spoločenských, kultúrnych a akademických klubov novoprijatých študentov šikanuje. V snahe zastaviť šikanovanie boli dokonca zavedené zákony, ako napríklad Mattov zákon. Väčšinou sa pri šikanovaní používa alkohol, ale existuje aj množstvo iných metód. Od roku 1970 zomrela na akademickej pôde najmenej jedna osoba v dôsledku šikanovania.

four clear plastic disposable cups with beer on the top of the board
Autor tejto fotografie je Julia Nastogadka

Beh býkov – Pamplona, Španielsko

Najobľúbenejší a najznámejší „beh býkov“ je deväťdňový festival, ktorý sa koná v meste San Fermín v španielskej Pamplone od roku 1910. Beh spočíva v tom, že sa býky zatvoria do ohrady a potom sa vypustia, aby bežali ulicou, pričom ľudia bežia pred býkmi. Od začiatku tohto behu bolo zabitých 15 ľudí, naposledy pri poslednom behu v roku 2009. Uvádza sa, že každý rok sa počas behu zraní 200 – 300 ľudí, pričom väčšina z nich na udupanie alebo pošliapanie.

a statue of a bull and a bull's head in front of a building
Autor tejto fotografie je Christian Waske

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.