Veda za chuťou: 5 neuveriteľných faktov o tomto zmysle

972

Jedlo má v našom živote nezvyčajné miesto. Samozrejme, je to základná ľudská potreba, ale je v nej oveľa viac. Z jedla sme urobili umenie, vyjadrenie bohatstva alebo kreativity a urobili sme z neho zábavu. Ľudia neustále experimentujú s novými chuťami a prísadami, aby vytvorili ďalšiu veľkú vec. Okrem vzhľadu, vône a pocitu ide často len o chuť. Čo teda viete o tomto našom zmysle?

Deti majú trikrát viac chuťových pohárikov ako dospelí

Deti majú približne trikrát viac chuťových pohárikov ako dospelý človek, čo znamená, že si aspoň na chvíľu vychutnávajú oveľa chuťovo bohatší svet. To tiež vysvetľuje, prečo sa s vekom menia chute. Mnohí ľudia v detstve neznášali určitú zeleninu, ale v dospelosti si ju obľúbili, a to môže vysvetľovať prečo. Ak deti neznášajú brokolicu alebo hrášok, je to preto lebo môžu zachytiť napríklad viac horkých tónov. Ústa bábätiek sú tiež vnímavejšie na sladké a mastné chute.

selective focus photography of baby holding wooden cube
Photo by Colin Maynard on Unsplash

Zubná pasta blokuje sladké receptory, preto jedlo po čistení nechutí

Takmer každý z nás má tú hroznú skúsenosť, keď si ráno hneď po umytí zubov vypije pohár džúsu a zistí, že chutí hrozne. Ale prečo chutí hrozne? Odpoveď je v zubnej paste, ale len v jej časti. Nejde o chuť, ale o to, čo robí s vaším jazykom. Zubná pasta má v sebe penivú látku, niečo ako laurethsulfát sodný. Jeho jediným účelom je, aby sa vytvorila pena. Táto chemikália však tiež dočasne blokuje sladké receptory v našich ústach. Ak potom niečo vypijete, nebudete cítiť sladkosť, ale dostanete kyslé a horké tóny. Pomarančový džús bez sladkosti, ako sa mnohí z nás naučili, chutí hrozne.

girl with red and white toothbrush in mouth
Photo by Diana Polekhina on Unsplash

Svoje chuťové poháriky môžete oklamať vôňami

Chuť a čuch sú úzko prepojené. Je zrejmé, že niečo, čo pekne vonia, je lákavejšie a vyvolá vo vašich ústach chuť, ale v skutočnosti môžete zmeniť chuť pomocou čuchu, tak úzko sú tieto zmysly prepojené. Existujú jednoduché domáce experimenty, ktorými môžete oklamať svoj mozog, aby ochutnal veci na základe rôznych vôní. Spôsob, akým náš mozog interpretuje chuť, zahŕňa chuťový vnem, ale aj textúru a vôňu jedla, ktoré jete. Odhaduje sa, že 70 až 75 % toho, čo nám náš mozog hovorí o chuti, je ovplyvnené čuchom. Experimenty týkajúce sa toho, ako to funguje, ukázali, že pridaním vône niečoho, ako je šunka, môžu ľudia cítiť viac soli, aj keď tam žiadna nie je. Ten istý výrobok bez vône šunky bude chutiť menej slaný.

woman holding fork in front table
Photo by Pablo Merchán Montes on Unsplash

Vaše chuťové poháriky žijú len asi 10 dní

Ak ste niekedy jedli niečo horúce a popálili si jazyk, viete, že to otupuje váš chuťový vnem. Ale keď tomu dáte trochu času, zmysel sa vráti a všetko bude opäť chutiť normálne. Nie je to preto, že by sa vaše chuťové poháriky zahojili a vrátili sa do práce. Je to preto, že odumierajú a rýchlo sa nahrádzajú. Priemerný chuťový pohárik žije len jeden až dva týždne, teda približne 10 dní. Vaše chuťové poháriky sú len zväzkom buniek schopných vnímať chuť. Podobne ako väčšina buniek vo vašom tele neustále rastú, odumierajú a sú nahrádzané. S pribúdajúcim vekom sa ich schopnosť regenerovať a zachovať si chuť ako kedysi znižuje. Výskum ukázal, že starší ľudia pomalšie regenerujú chuťové poháriky a ich zmysel pre chuť časom slabne. Ženy začínajú strácať chuťový vnem skôr, po päťdesiatke, zatiaľ čo muži si ho udržiavajú až do šesťdesiatky. Niektoré bunky vo vašich chuťových pohárikoch sú veľmi krátkodobé a môžu odumrieť za niekoľko dní, zatiaľ čo bunky s dlhšou životnosťou sa udržia až tri týždne.

woman holding cake looking up
Photo by Icons8 Team on Unsplash

Pohlavie a etnická príslušnosť ovplyvňujú vnímanie chuti

Len máloktorá téma je pre väčšinu ľudí taká citlivá ako otázky týkajúce sa pohlavia a etnickej príslušnosti. Faktom však je, že medzi pohlaviami a etnikami existujú pozoruhodné rozdiely a jedným z najneočakávanejších je zmysel pre chuť. Podľa výskumov majú ľudia ázijského etnika v porovnaní s belochmi lepšie chuťové schopnosti, alebo sa aspoň zdá, že ich chuťové vnímanie je jemnejšie vybrúsené. Tieto osoby sa tiež zdajú byť citlivejšie na kovové a kyslé chute. Tá istá štúdia, ktorá to preukázala, určila, že muži častejšie uprednostňujú sladšie chute ako ženy.

man holding Starbucks disposable cup
Photo by Sung Wang on Unsplash

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre