5 neuveriteľných trikov, ktorými oklameš svoj mozog, a môžeš ich využiť v každodennom živote

1991

Ľudský mozog je úžasný orgán v našom tele. Dokáže koordinovať celé telo bez toho, aby sme o niektorých úkonoch, ktoré robí vôbec tušili. Ale aj napriek tomu, aký je úžasný, tiež nie je dokonalý. Presvedčiť sa môžeš o tom aj trikmi z tohto článku. Neveríš? Tak to skús!

Slnečné okuliare ťa môžu spraviť šťastnejším

Slnečné okuliare sa pokladajú za skvelý módny doplnok, ale dajú sa použiť aj kvôli niečomu inému! Ak máš slnečné okuliare na očiach to spôsobí, že sa budeš menej mračiť. To, že sa budeš menej mračiť má vplyv na to ako sa cítiš. Naozaj to dokáže mať takýto vplyv na naše emócie?

Účastníci štúdie, ktorí nosili slnečné okuliare, uviedli, že sú celkovo menej nahnevaní a agresívni ako tí, ktorí ich nenosili. Zdá sa, že to zapadá do iného výskumu, ktorý naznačuje, že úsmev uvoľňuje chemikálie na zmiernenie stresu. Ak sa teda počas slnečného dňa cítiš trochu zničení, skús si nasadiť slnečné okuliare a oklamať svoj mozog, aby si myslel, že si šťastní. 

Zdroj: Pexels

Placebo spánok 

Každý z nás sa už niekedy nevyspal najlepšie. Ale čo ak by existoval spôsob ako to oklamať? Znie to šialene, ale podľa výskumov sa naozaj niečo také dá. Placebo spánok funguje ako väčšina iného placeba, keď tvoja myseľ konštruuje ilúziu, že sa niečo stalo, aj keď to tak nie je.

Ak dáš svojmu mozgu podnety, že si sa dobre vyspal, naozaj ho môžeš o tom presvedčiť. Výskumníci vzali dve skupiny ľudí a vysvetlili im dôležitosť REM spánku. Povedali im, že dobré množstvo REM spánku je medzi 20% a 25%. Po skončení štúdie bolo jednej skupine povedané že trávi 28,7% v REM spánku a druhej len 16,2%. Tí, ktorým bolo povedané, že lepšie spia, sa neskôr zlepšili v kognitívnych testoch. Tí, ktorým bolo povedané, že spali horšie, mali horšie výsledky v porovnaní s druhou skupinou. 

Zdroj: Pexels

Ilúzia zastavených hodín

Rýchle pohyby očí môžu spôsobiť skreslenie zraku známe ako sakadické potlačenie a to je to, čo ti bráni všimnúť si pohyb vašich vlastných očí, keď sa pozrieš do zrkadla. Zároveň vytvárajú ilúziu nazývanú chronostáza.  

Stane sa to, keď rýchlo prejdeš očami na analógové hodiny a zdá sa, že sekundová ručička sa prestala hýbať. Tvoj mozog tak trochu zadrží ten moment, len na chvíľu, a bude to vyzerať, akoby sa svet zastavil aj keď len nakrátko.

Zdroj: Pexels

Ako zmierniť bolesť oklamaním mozgu

Výskumníci robili štúdie a na pomoc si zavolali ľudí, ktorí pociťovali bolesti ramena. Pacienti s chronickou bolesťou ramena boli požiadaní, aby sa pozreli na rameno, ktoré ich bolelo, vykonali niekoľko pohybov a potom zmerali bolesť, ktorú pociťovali. Urobili to štyrikrát za rôznych podmienok. Prvý krát bez ďalekohľadu, ale pri ďalších troch pokusoch ho už použili a pozreli sa na ruku bez zväčšenia, so zvýšeným zväčšením a potom si ďalekohľad obrátili, takže ich ruky vyzerali maličké. 

Účastníci uviedli, že pociťovali väčšiu bolesť, keď bola ich ruka zväčšená. Keď sa však spätným ďalekohľadom pozreli na drobné rameno, pocítili menšiu bolesť. Zaujímavejšie bolo, že to nebolo len v ich hlavách. Výskumníci merali zápal po experimente a po prehliadke ramena, na ktoré sa pozerali ako na malé a došlo k menšiemu opuchu. Takže to nebolo len ich pocit, ale malo to skutočný fyzický účinok na bolesť! Neskutočné!

Zdroj: Pexels

Ilúzia gumenej ruky

Existuje trik, ktorým dokážeš presvedčiť mozog, že ruku, ktorá nie je tvoja bude brať za vlastnú. Áno, mozog je úžasný a aj hlavne vďaka nemu vieme existovať, ale takýmto jednoduchým trikom ho dokážeš zmiasť. Môžeš si to vyskúšať aj doma a postačí ti na to falošná ruka alebo aj nafúkaná gumená rukavica. Polož si pravú ruku na stôl a zakry ju kartónom alebo niečím tak, aby si ju nevidel. Druhú ruku si daj pod stôl a namiesto nej polož na stôl falošnú ruku.

Požiadaj niekoho, aby si sadol oproti tebe a naraz hladil skrytú a gumenú ruku. Sústreď sa na falošnú ruku. Ak je stimulácia správne koordinovaná, väčšina ľudí začne vnímať falošnú ruku akoby to bola naozaj ich ruka. Keď je falošná ruka ohrozená, napríklad nožom alebo ihlou, mozog zareaguje, ako keby mala byť zabudnutá skutočná ruka.

Zdroj: YouTube Screenshot

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Marianna
20. novembra 2022 17:10

zniceni,stastni….oprav si to prosim…:)