5 prekvapivých prínosov smiechu, ktoré sú podložené vedou

489

Smiech je univerzálny jazyk, ktorý presahuje kultúrne hranice. Je to radostný prejav, ktorý dokáže zmeniť nudný deň na plný života. Ale vedeli ste, že smiech nie je len o dobrej zábave? Veda odhalila množstvo zdraviu prospešných látok, ktoré sa skrývajú v tomto srdečnom smiechu. Zoznámte sa s piatimi úžasnými prínosmi smiechu, ktoré sú podložené vedeckými poznatkami.

Smiechom k dobrému spánku

Snaha o dobrý spánok sa môže zdať ako nekonečný boj. Ale vedeli ste, že smiech môže byť vaším spoločníkom na tejto ceste? Keď sa smejete, vaše telo uvoľňuje kaskádu melatonínu, tých prirodzených chemických látok, ktoré navodzujú ospalosť a uvoľnenie. Keď sa melatonín dostane do vášho organizmu, pripraví vám cestu k pokojnému spánku. Vzťah medzi smiechom a spánkom nie je len neoficiálny, ale má oporu vo vedeckom výskume. Uvoľňovanie melatonínu počas smiechu znižuje stres a podporuje uvoľnenie svalov. Vaše telo je následne lepšie pripravené na spánok. Namiesto toho, aby ste sa prehadzovali a otáčali, zvážte, či si pred spaním nepozriete vtipné video alebo si nepripomeniete veselú spomienku. Tieto jednoduché úkony môžu vyvolať smiech, a tým navodiť pokojný, neprerušovaný nočný odpočinok.

woman laying on bed
Photo by mr lee on Unsplash

Faktor plodnosti

Počatie je zložitý proces, ktorý ovplyvňujú rôzne faktory vrátane hormonálnej rovnováhy. Stres, najmä uvoľňovanie kortizolu, môže narušiť reprodukciu. Na scénu prichádza smiech, váš spojenec, ktorý odbúrava stres. Keď sa od srdca zasmejete, vaše telo uvoľní endorfíny, ktoré podporujú relaxáciu a pomáhajú znižovať hladinu stresu. Zníženie hladiny stresu môže vytvoriť priaznivejšie prostredie pre počatie. Ak sa teda s partnerom snažíte rozšíriť rodinu, zvážte, či do svojho života nezaradíte humor. Pozrite si spolu komédiu, zdieľajte vtipné príbehy alebo sa oddávajte hravému žartovaniu. Tieto chvíle smiechu môžu pomôcť zmierniť stres a následne zvýšiť vaše šance na počatie. Hoci smiech sám o sebe tehotenstvo nezaručí, môže byť cenným doplnkom vašej súpravy nástrojov na podporu plodnosti. Prijatím humoru a znížením stresu robíte kroky k zdravšej a príjemnejšej ceste za plodnosťou.

pregnant woman standing near wooden door
Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Liečivá sila humoru

Hovorí sa, že smiech je najlepší liek, a toto príslovie platí aj pri zmierňovaní bolesti. Súvislosť medzi smiechom a úľavou od bolesti spočíva v uvoľňovaní endorfínov, prirodzených liekov proti bolesti vo vašom tele. Endorfíny sú ako malí superhrdinovia, ktorí prichádzajú na pomoc. Keď mozog uvoľňuje endorfíny, viažu sa na receptory v tele a znižujú vnímanie bolesti. Je to ako mať armádu bojovníkov proti bolesti pripravených bojovať s nepríjemnými pocitmi. Smiech síce neposkytuje trvalé riešenie chronickej bolesti, ale môže poskytnúť dočasnú úľavu a zlepšiť celkovú pohodu. Takže keď budete nabudúce zápasiť s bolesťou hlavy, svalov alebo nepríjemnými pocitmi, zvážte dobrý smiech. Či už ide o zábavné komediálne predstavenie alebo zdieľanie vtipov s priateľmi, smiech môže byť prirodzenou a príjemnou stratégiou na zvládanie bolesti.

smiling girl in pink and white stripe shirt
Photo by Freddy Mishiki on Unsplash

Smiechom proti prechladnutiu a chrípkovej sezóne

Imunitný systém je obranou vášho tela proti chorobám a smiech môže byť silnou zbraňou. Vedecké štúdie odhalili, že smiech môže ovplyvniť imunitný systém a posilniť jeho schopnosť predchádzať infekciám a chorobám. Keď sa smejete, vaše telo produkuje viac imunitných buniek a protilátok, ktoré sú nevyhnutné v boji proti vírusom a baktériám. Táto zvýšená produkcia imunitných bojovníkov vybaví vaše telo silnejším obranným systémom. Ten vás následne udrží dlhšie zdravých. Myslite na smiech ako na prirodzenú posilňovaciu injekciu pre váš imunitný systém. Je to ako vyslanie posíl na ochranu vášho tela pred útočníkmi, čo vám zabezpečí, že zostanete zdravší a odolnejší voči výzvam a potenciálnym zdravotným hrozbám. Smejte sa teda slobodne a nechajte svoj imunitný systém pôsobiť.

long black haired woman smiling close-up photography
Photo by Lesly Juarez on Unsplash

Rozumné chichotanie

Vášmu mozgu, riadiacemu centru vášho tela, prospieva smiech rovnako ako vaše emócie. Keď sa smejete, váš mozog uvoľňuje dopamín, neurotransmiter spojený s potešením a odmenou. Dopamín zohráva kľúčovú úlohu v kognitívnych funkciách. Zlepšuje vašu schopnosť kreatívne myslieť, riešiť problémy a udržiavať si pozitívny pohľad na svet. Smiech je pre váš mozog ako mentálny tréning, ktorý stimuluje rôzne oblasti zodpovedné za spracovanie emócií, jazyk a rozhodovanie. Ak teda čelíte mentálnemu bloku, snažíte sa vymyslieť nápady alebo sa jednoducho snažíte zlepšiť svoje kognitívne schopnosti, urobte si „prestávku na smiech“. Váš mozog sa vám poďakuje za prílev dopamínu a endorfínov, vďaka čomu sa budete cítiť bystrejší, duchaplnejší a mentálne agilnejší.

woman in white crew neck shirt smiling
Photo by Jake Nackos on Unsplash

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre