5 úžasných príbehov ľudí, ktorí oklamali smrť a vrátili sa medzi živých

1707

Smrť je, žiaľ, veľmi reálnou súčasťou života, ktorú nikto nemôže predvídať ani sa jej vyhnúť. Smrť nepozná vek, etnickú príslušnosť, rodinný stav ani náboženstvo a môže prísť vtedy, keď to najmenej očakávame. Bez ohľadu na načasovanie však proces smrti prináša aj neznesiteľný smútok a smútok pre tých, ktorí zostali, keď sa snažia vyrovnať a orientovať v živote, ktorý už nezahŕňa tých, ktorí im boli takí drahí.

Predstavte si však, že ste na smútočnom obrade a počujete zvláštne zvuky vychádzajúce z vnútra rakvy alebo vám povedia, že milovaná osoba zomrela a vy ju neskôr vidíte vykazovať jasné známky života. V prvom momente by sa človek mohol domnievať, že sa jednoducho pomýlil a že jeho prirodzená túžba mať zosnulého späť vo svojom živote spôsobila výplod fantázie. Tento článok obsahuje nešťastné, ale veľmi reálne situácie podobného charakteru. Tu je päť ľudí, ktorí boli vyhlásení za mŕtvych, ale stále boli veľmi živí.

Bella Montoyová

Sedemdesiatšesťročnú Bellu Montoyovú, zdravotnú sestru na dôchodku z ekvádorského mesta Babahoyo, previezli 9. júna 2023 na pohotovosť po tom, čo utrpela mozgovú príhodu a zástavu srdca, v dôsledku ktorej upadla do bezvedomia. Bella, žiaľ, nereagovala na oživovacie pokusy a o niekoľko hodín neskôr bola vyhlásená za mŕtvu. V ten istý deň bola Montoyová prevezená do pohrebného ústavu a jej rodina sa pripravovala na usporiadanie smútočného obradu. Na šok všetkých prítomných však začali z rakvy Montoyovej počuť zvláštne zvuky.

pink and white flowers
Photo by Mayron Oliveira on Unsplash

Keď rakvu otvorili, našli v nej Montoyovú zabalenú v plachtách, ťažko dýchajúcu a veľmi živú. Rodina ju samozrejme urýchlene previezla do nemocnice, kde ju zaintubovali a umiestnili na jednotku intenzívnej starostlivosti. Žiaľ, Bella Montoyová zomrela o týždeň neskôr v nemocnici.

Sammy Berko

V januári 2023 sa 16-ročný Sammy Berko z Missouri City v Texase vybral so skupinou priateľov do miestnej horolezeckej telocvične. Po dosiahnutí vrcholu a zazvonení na zvonec však Sammy „úplne ochrnul“. Berka potom previezli do miestnej nemocnice, kde lekári neúnavne pokračovali v resuscitácii. Bohužiaľ, po dvoch hodinách neúspešných pokusov bol Berko vyhlásený za mŕtveho. Rodičia Sammyho, Jen a Craig, sa museli so svojím synom rozlúčiť, ale už o päť krátkych minút neskôr sa stalo niečo úžasné – Sammy sa začal hýbať.

people in white shirt holding clear drinking glasses
Photo by National Cancer Institute on Unsplash

Ošetrujúci lekár sa spočiatku domnieval, že tento pohyb nie je nič iné ako reflex, ale Jen spozorovala, že krčná tepna jej syna sa hýbe. Personál nestrácal čas a našťastie sa im ho podarilo stabilizovať. Berko utrpel ischemické poranenie chrbtice a krátkodobú stratu pamäti. Neskôr sa zistilo, že Berko má zriedkavé genetické ochorenie nazývané katecholamínergická polymorfná komorová tachykardia (CPTV), dedičné ochorenie srdca, ktoré spôsobuje abnormálnu srdcovú arytmiu počas cvičenia alebo v období silných emócií pri vysokej hladine adrenalínu. Ak sa nelieči, môže spôsobiť aj zastavenie srdcového rytmu. Berko neskôr podstúpil zákrok nazývaný sympatektómia a boli mu nasadené lieky, ktoré znížia pravdepodobnosť, že nával adrenalínu spôsobí v budúcnosti zástavu srdca.

Mackayala Jespersen

Dvadsaťmesačná Mackayala Jespersenová 7. novembra 2003 vykĺzla cez posuvné sklenené dvere na dvor svojho domu v kalifornskom meste Fullerton, kde bol bazén, keď jej matka na chvíľu opustila obývačku, aby zobudila jej štvorročnú sestru. Nanešťastie, matka neskôr našla dcéru v bazéne tvárou dolu. Keď na miesto dorazili policajti, vykonávali resuscitáciu, rovnako ako neskôr privolaní záchranári. Odtiaľ Jespersenovú previezli do miestnej nemocnice. Lekári na pohotovosti sa naďalej pokúšali o oživovanie. Avšak vzhľadom na to, že približne hodinu po nájdení dieťaťa v bazéne mal monitor jej srdca stále plochú frekvenciu, odpojili ju od dýchacej trubice a vyhlásili za mŕtvu.

white and multicolored beach ball
Photo by Raphaël Biscaldi on Unsplash

O štyridsať minút neskôr, keď detektívi začali fotografovať jej telo a robiť si poznámky, všimli si, že sa hrudník dieťaťa hýbe. Detektívi išli vyhľadať pomoc zdravotníckeho personálu, ktorému sa našťastie podarilo Jespersenovú oživiť. Hoci dieťa hroznú nehodu prežilo, vzhľadom na to, že bolo tak dlho bez kyslíka, zostal jej mozog poškodený. Jespersenovej rodina následne podala žalobu za zanedbanie lekárskej starostlivosti na nemocnicu, ako aj na lekára, ktorý dieťa ošetroval.

Thomas Maxwell

V skorých ranných hodinách 15. februára 2023 počula 43-ročná Phebe Maxwellová zo spálne svojho otca, 66-ročného Thomasa Maxwella, „buchnutie“. Phebe našla otca ležať na podlahe. Ponúkla mu pomoc, ale v domnienke, že jeho pád súvisí s ischiasom, jej otec trval na tom, že do niekoľkých minút sám vstane a vráti sa do postele. Keď však Phebe okolo desiatej hodiny dopoludnia svojho otca opäť skontrolovala, Maxwell bol stále v rovnakej polohe, ale tentoraz mal modré pery a jeho telo bolo studené. Phebe začala vykonávať resuscitáciu, zatiaľ čo jej matka zavolala 911. Keď záchranári dorazili do domu v Clearwateri na Floride, oznámili, že Maxwell nedýcha, nemá pulz, na dotyk je studený a „vôbec nereaguje“. Potom konštatovali Maxwellovu smrť.

empty hospital bed inside room
Photo by Adhy Savala on Unsplash

Bez ohľadu na ich vyhlásenie Phebe počula Thomasa vydávať zvuky a tvrdila, že jej otec nie je mŕtvy. Po príchode oddelenia šerifa, zdravotníci odišli. Našťastie, keď jeden zo seržantov vošiel do Maxwellovej izby, odhrnul plachtu zakrývajúcu jeho telo a počul, ako lapá po vzduchu. Maxwell nielenže dýchal, ale mal aj pulz. Po príchode do nemocnice sa zistilo, že Maxwell utrpel zástavu srdca, zlyhanie dýchania a poranenie obličiek, tepien a pľúc, takže bol napojený na ventilátor a uvedený do umelej kómy. Dňa 17. februára 2023 sa Maxwell prebral a po týždni strávenom na jednotke intenzívnej starostlivosti ho prepustili domov. Dvaja záchranári, ktorí pôvodne zasahovali v dome, boli neskôr prepustení kvôli svojej nedbanlivosti.

Jamie Ogg

Kate Oggová zo Sydney v Austrálii po troch rokoch neúspešných pokusov o počatie otehotnela a čakala dvojičky. V marci 2010 však Oggová predčasne porodila dvojčatá Emily a Jamieho v 27. týždni. Emily predčasný pôrod prežila, ale Jamie prestal dýchať a jeho srdce takmer prestalo biť. Lekári 20 minút bojovali o záchranu Jamieho života a snažili sa ho prinútiť dýchať, ale keď sa im to nepodarilo, Jamieho vyhlásili za mŕtveho. Kate si Jamieho položila na holú hruď, a keď sa s manželom Davidom začali lúčiť, Jamie začal robiť krátke, vyplašené pohyby, ktoré boli stále výraznejšie. Lekár však trval na tom, že Jamieho pohyby nie sú nič iné ako reflexy, a stál si za svojím predchádzajúcim konštatovaním smrti. Po dvoch hodinách však Jamie otvoril oči, chytil sa za prsty a dokonca neskôr prijal kvapku materského mlieka, ktorú si Oggová dala na konček prsta.

grayscale photo of person holding baby
Photo by Fallon Michael on Unsplash

Aj napriek týmto známkam života zdravotnícky personál aj lekár odmietali pripustiť možnosť, že Jamie žije. Keď sa lekár konečne vrátil do izby, vzal stetoskop a počúval Jamieho hrudník, pričom s úžasom počul známky života. Nemocničný personál začal konať a po 80 dňoch na novorodeneckom oddelení mohli Jamie aj Emily odísť domov. Ako zázrakom Jamie netrpel žiadnymi zdravotnými problémami.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre