5 vecí, o ktorých ste nemali ani tušenie, že vás vystavujú vyššiemu riziku úmrtia

1048

Od chvíle, keď sa narodíme, sme na jednosmernej ceste k smrti. Ešte nikto sa jej nevyhol, takže nie je dôvod na veľké obavy. Reálne sa pravdepodobne každý deň vyhneme desiatkam, ak nie stovkám potenciálnych spôsobov, ako zomrieť. Od dopravných nehôd, cez pády až po udusenie. Ale robiť si kvôli tomu starosti je sotva spôsob, ako žiť svoj život.

Telo v tvare jablka vás vystavuje vyššiemu riziku úmrtia

Pravdepodobne vám netreba opakovať, že vaša strava, váha, cvičenie a všetko ostatné má vplyv na vaše celkové zdravie. Zlá strava a zlý zdravotný stav vás s väčšou pravdepodobnosťou privedú do skoršieho hrobu. Ale vedeli ste, že na to má vplyv aj vaša postava? Teda doslova na vašu fyzickú kondíciu.

Niektorí ľudia majú telo, ktoré by sa dalo nazvať hruškovité, zatiaľ čo iní majú skôr tvar jablka. Je v tom nejaký rozdiel? Viac, ako si myslíte. Výskum ukázal, že človek s nadváhou, ktorý má tvar hrušky, je v skutočnosti menej ohrozený smrťou ako človek s „normálnou“ hmotnosťou, ktorý by bol považovaný za človeka s tvarom jablka. Ak nesiete všetku svoju hmotnosť v oblasti pása, riziko úmrtia z rôznych príčin je vyššie ako u tých, ktorí ju nesú na bokoch a stehnách. Tradične sa ľudia vrátane lekárov viac zameriavajú na BMI. Tento výskum však naznačuje, že aj ľudia s dobrým BMI, ktorí sú štíhli, ale nie svalnatí, môžu byť stále menej zdraví ako niekto s vysokým BMI a väčším množstvom telesného tuku.

red apple on brown surface
Photo by Frank Albrecht on Unsplash

V štúdiách na viac ako 15 000 ľuďoch boli tí s vyšším pomerom pásu k bokom, ktorí nemali nadváhu, vystavení väčšiemu riziku, a to až dvojnásobne, ako ľudia považovaní za obéznych a s nadváhou. Brušný tuk je viac spojený s cukrovkou 2. typu, niektorými druhmi rakoviny, kardiovaskulárnymi ochoreniami, vysokým krvným tlakom a dokonca demenciou.

Nedostatok priateľov zvyšuje riziko úmrtia

Dobrá správa pre spoločenských ľudí: existujú dôkazy, že vaši priatelia vám pomáhajú žiť dlhšie. Zlá správa pre rôznych introvertov a ľudí, ktorí sa jednoducho nevedia dobre socializovať, pretože to pre vás znamená opak. Nedostatok priateľov a celková osamelosť vás vystavuje väčšiemu riziku úmrtia ako mnohé iné faktory, ako napríklad obezita, krvný tlak a dokonca aj fajčenie.

grayscale photo of woman right hand on glass
Photo by Kristina Tripkovic on Unsplash

Jedna štúdia dospela k záveru, že sociálna izolácia môže mať rovnaký vplyv na vaše celkové zdravie ako vyfajčenie 15 cigariet denne. Môže skrátiť váš život až o 15 rokov. Ľudia, ktorí trpia osamelosťou a izoláciou, majú o 50 % vyššie riziko demencie, ako aj o 29 % vyššie riziko srdcových ochorení a o 32 % vyššie riziko mozgovej príhody. Tretina ľudí starších ako 45 rokov uvádza, že sa cíti osamelo, čo sa môže stať aj vtedy, keď sú nablízku iní, zatiaľ čo štvrtina ľudí starších ako 65 rokov sa kvalifikuje ako sociálne izolovaní, čo znamená nedostatok sociálnych kontaktov.

Strata manžela/manželky zvyšuje riziko úmrtia

V súlade s tým, ako vzťahy ovplyvňujú vaše zdravie, strata manžela alebo manželky môže partnera, ktorý zostal, len zničiť. Popri emocionálnej traume zo straty partnera je tu aj potenciálna fyzická daň.

red and white petaled flower
Photo by Toa Heftiba on Unsplash

Obrovská štúdia na viac ako 370 000 starších pároch počas takmer desiatich rokov ukázala, že keď jeden z partnerov zomrie, pravdepodobnosť úmrtia doslova na čokoľvek sa pre pozostalého partnera zvýši. Zvyšuje sa aj úmrtnosť na špecifické príčiny, ako sú rakovina, infekcie a ďalšie. Platí to najmä pre mužov. Muži mali o 70 % vyššiu pravdepodobnosť, že zomrú do jedného roka po smrti svojej partnerky, ako podobne starí muži, ktorí neprišli o partnerku. U žien bola pravdepodobnosť úmrtia o 27 % vyššia.

Diétne limonády sú spojené so zvýšeným rizikom mŕtvice a úmrtia u žien

Odvetvie výroby sódy je obrovské a pre niektorých je cukru priveľa, a preto sa držia diétnych nápojov. A jasné, obmedzíte cukor, ale z dlhodobého hľadiska si možno nepomôžete. Umelo sladené nápoje sú spojené so zvýšeným rizikom rôznych zdravotných problémov vrátane mŕtvice a koronárnych ochorení.

a bottle cap with the word diet on it
Photo by Lance Reis on Unsplash

Štúdie sa zúčastnilo 80 000 žien po menopauze vo veku 50 až 79 rokov počas 12 rokov. Ženy, ktoré pili dva alebo viac diétnych nápojov denne, mali o 23 % vyššie riziko mozgovej príhody, o 29 % vyššie riziko ischemickej choroby srdca a celkové riziko úmrtia sa u nich zvýšilo o 16 %. Rizikové faktory sa ďalej zvýšili u žien, ktoré boli obézne alebo afroamerického pôvodu. Opäť sa tu nepreukázala jednoznačná súvislosť medzi príčinou a následkom, ale pozoruhodná korelácia vás môže prinútiť aspoň zvážiť, či nabudúce nesiahnete po vode namiesto diétnej limonády.

Vyšší ľudia sú viac ohrození rakovinou

Vaša výška môže zohrávať úlohu pri riziku vzniku rakoviny. Existuje 6 rôznych druhov rakoviny, ktoré sa zdajú byť rizikovejšie pre vyšších ľudí. Štúdia, ktorá sledovala takmer 1,3 milióna žien v priebehu rokov, ukázala, že relatívne riziko všetkých druhov rakoviny sa zvyšuje o 10 % na každých 10 cm nad priemernú výšku, ktorú máte.

black and white snake on yellow background
Photo by Diana Polekhina on Unsplash

Špecifické druhy rakoviny sú spojené s rôznymi rizikami. Na základe nárastu výšky o 5 cm oproti priemeru máte o 10 % vyššie riziko rakoviny obličiek, o 8 % vyššie riziko rakoviny vaječníkov, o 4 % vyššie riziko rakoviny prostaty a o 5 % vyššie riziko rakoviny hrubého čreva. Podobné riziká v závislosti od výšky sú aj pri iných druhoch rakoviny.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre