Hygienické chyby, ktoré robíte a ani o tom neviete: sprchovanie, umývanie rúk a chybné praktiky na WC

40629

Pre zdravý život je nevyhnutné dodržiavať pravidlá aj v oblasti hygieny. Často sa však necháme viesť zaužívanými nesprávnymi návykmi, o ktorých ani nevieme. Tento článok môže byť pre vás šokom pri zistení, že mnohé bežné veci nerobíte správne. Takže, ktoré sú to? Poďme sa pozrieť.

Sprchujeme sa a kúpeme príliš často

shower fotografia
Foto od Olichel

Možno to znie čudne, no príliš časté kúpanie alebo sprchovanie je podobne zlé, akoby ste sa neumývali vôbec. Podľa odborníkov sa totiž častým kúpaním pokožka príliš vysušuje a tým aj praská. Spôsobuje to, že mikróby sa potom oveľa ľahšie dokážu dostať do tela. Odborníci preto tvrdia, že umývať by ste sa mali maximálne raz do dňa.

Neumývame si ruky predtým, ako ideme na toaletu

washing hands fotografia
Foto od Pixabay

Baktérie sa totiž nachádzajú v celom dome. Znamená to, že ak ste si dlhšie neumyli ruky, tak sa na nich s veľkou pravdepodobnosťou nachádzajú baktérie. A pri návšteve toalety sa rukami dotýkate rôznych, aj intímnych častí tela, preto sú mikróby nebezpečné. Je preto mimoriadne dôležité umyť si ruky ešte pred návštevou toalety.

Splachujeme toaletu bruškami prstov

flush the toilet fotografia
Foto od jessicafm

WC je najšpinavšie miesto v byte či dome. Výskumy ukázali, že ešte aj 90 minút po spláchnutí sú vo vzduchu desiatky baktérii. Skúste preto toaletu, ak sa dá, splachovať kĺbom prsta, resp. jeho „zadnou časťou“ a nie bruškom.

Dlho spíme na tom istom vankúši

pillow fotografia
Foto od Claudio_Scott

Vankúše sú často rajom pre plesne i roztoče, čo môže spôsobiť rôzne kožné problémy. Roztoče totiž vyvolávajú alergie. Vankúše by ste mali preto pravidelne prať.

Domáce zvieratá spia s nami v jednej posteli

sleeping with cat fotografia
Foto od mikecogh

Neodporúča sa, aby ste spali spolu so psom či mačkou. Aj keď sú čistí, tak majú na svojej srsti stále dostatok baktérii a niekedy môže dôjsť k vážnejším problémom. Vo výnimočných prípadoch to môže dôjsť až k búrickému moru, ktorý si medzi rokmi 1977 až 1998 vyžiadal 23 obetí. Je to totiž smrteľná choroba, ktorú prenášajú mačky.

Umývame si tvár mydlom

washing face  fotografia
Foto od kizzzbeth

Niektorí ľudia si mylne myslia, že ak si umyjú tvár mydlom dvakrát denne, tak to bude mať len priaznivé hygienické účinky. Pravda je však taká, že mydlo upcháva póry a narušíte tým hladinu PH pokožky. Dermatológovia varujú, že mydlo nebolo vymyslené na to, aby sa používalo na tvár.

Zdroj: Brightside.com

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.