6 faktov o Bali: Raj v provincii Indonézie, kde oslavujú deň ticha

736

Chystáte sa na Bali alebo ste už mali tú česť navštíviť tento nádherný ostrov? Bali patrí medzi najobľúbenejšie turistické destinácie v Indonézii. A predtým, ako zbalíte kufre je dobré vedieť niečo o tomto ostrove. Preto poďme spolu odhaliť 6 zaujímavostí o tomto nádhernom raji.

1. Ľudia tu oslavujú takzvaný Penjorom

Možno sa práve pýtaš čo to znamená? Mimo balijských domov a iných komplexov, ako sú svätyne po celom Bali, uvidíte vysoký, strihaný bambus, ktorý je ozdobený rôznymi ozdobami. Sú to obete bohom a symbolizujú víťazstvo nad zlom. Často ich uvidíte všade – niekedy až 10 metrov vysoké! Tento sviatok sa oslavuje koncom februára.

2. Nie Sú To Opice, Sú To Dlhochvosté Makaky

Po celom ostrove ich uvidíte veľa. Balijský výraz pre tieto stvorenia je monyet. Často kradnú jedlo. Ak by ste naozaj chceli nejaké vidieť, mali by ste zamieriť do Ubud Monkey Forest. Je ich tam vyše 700. Ale dávajte si na svoje veci pozor. Lebo inak môžete rýchlo zistiť, že vám niečo chýba!

Zdroj: Pexels

3. Miestny alkohol môže byť nebezpečný

Miestny alkohol na Bali sa nazýva arak. Tento likér je často domáci a je to sladké víno vyrobené z kokosovej palmovej múky. Daň za alkohol je dosť vysoká, takže v niektorých miestnych baroch často používajú po domácky vyrobený alkohol. Niekedy je to fajn, ale ak je to „zlá šarža“, môžete skončiť so smrteľným prípadom otravy metanolom. Preto dávajte pozor čo pijete.

4. Zahnať hlad môžete v reštauráciach zvaných Warung

Warung sú miestne indonézske reštaurácie. Na Bali je ich však na výber veľmi veľa. Čo sú zač? Sú to rodinné nezávislé reštaurácie prevádzkované hlavne ženami, ktoré ponúkajú miestne jedlo s autentickou chuťou. Babi guling – prasiatko – je obľúbencom Bali. Určite sa takej reštaurácií zastavte a podporte miestne podniky.

Zdroj: Pexels

5. Na Bali existuje Deň Ticha

Toto je jeden z najzaujímavejších faktov o Bali, o ktorom veľa ľudí nevie. Nyepi je balijský „Deň ticha “. Je to hinduistická oslava, ktorá je do značnej miery záležitosťou Bali. Ale nejde len o ticho ako také.

Keďže ide o sebareflexiu a pôst, letisko sa zatvára, svetlá by mali zhasnúť a všetky podniky sú tiež zatvorené. Toto trvá celých 24 hodín. Pripomína sa každý Isakawarsa (Nový rok) podľa balijského kalendára 

6. Plastový odpad je na Bali veľkým problémom

Je to tak veľký problém, že v roku 2017 bola vyhlásená „mimoriadna situácia v oblasti odpadu“. Bolo to po tom, čo sa našiel takmer 7 kilometrový úsek pobrežia pokrytý plastom, ktorý priniesol príliv.

Pláže už nie sú tými nedotknutými baštami slnka, mora a piesku, ktorými bývali (najmä nie pláž Kuta). Indonézia je jedným z najhorších svetových znečisťovateľov plastov, pričom k celosvetovému plastovému odpadu prispieva približne 10 %. Preto pri najbližšej návšteve Bali prispejete aspoň trochu k čistému prostrediu tohto ostrova.

Zdroj: Pexels

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre