Zabudnuté monarchie sveta, kde vládnu extrémne zákony, ale aj život v šialenom prebytku

1034

V 20. storočí došlo po celom svete k pádu mnohých monarchií. Nahradili ich republikánske formy vlád. Stále však existujú krajiny, ktoré si zachovávajú kráľovstvá.

Wallis a Futuna – miesto s tradičnými kráľovstvami

Zdroj Vogensto

Polynézske ostrovy Wallis a Futuna, ovládané Francúzskom, sú domovom troch tradičných kráľovstiev. Napriek svojej malej rozlohe majú tieto ostrovy bohatú históriu a tradície, ktoré sú dodnes živé. Kráľ Kapeliele Faupala bol korunovaný v júli 2008 a zvrhnutý z trónu tradičnými vodcami v septembri 2014. Bol posledným členom dynastie Takumasiva, ktorá vládla Wallisu od roku 1767 (s prestávkou pre dynastiu Kulitea v rokoch 1818-1820).

Bhután – opustenie absolútnej monarchie

Zdroj Raimond Klavins

Izolované budhistické kráľovstvo v Himalájach, sa v priebehu konca 20. storočia postupne otvorilo demokratickým reformám. Kráľ Jigme Singye Wangchuk zaviedol reformy, ktoré transformovali krajinu z absolutistickej na konštitučnú monarchiu. V roku 1999 vláda Bhutánu prvýkrát povolila televízne vysielanie a používanie internetu.

Tonga – klenot v Tichom oceáne

Zdroj Richard Sihamau

Kráľovstvo Tonga je malým štátom v Tichom oceáne, ktorý si zachováva monarchiu už od roku 1875. Jedným z jeho najznámejších panovníkov bola kráľovná Salote Tupou III., ktorá vládla od roku 1918 až do svojej smrti v roku 1965. Získala si veľkú obľubu svojich obyvateľov aj medzinárodného uznania, najmä vo Veľkej Británii. Všimli si ju počas slávností v Londýne v roku 1953 pri príležitosti korunovácie kráľovnej Alžbety II. Kráľovná Salote sa vyznačovala svojím srdečným a dôstojným správaním.

Brunej – prísna islamská monarchia

Zdroj AdamHillTravel

Islamský sultanát Brunejsko-darussalamský štát je bohatý na ropu. Nachádza sa v juhovýchodnej Ázii na ostrove Borneo a na jeho čele stojí sultán a predseda vlády. Začiatkom roku 1990 povzbudzoval sultán ľudí, aby sa prísnejšie držali tradičných islamských princípov. V nadväznosti na to sa v roku 2014 Brunej dostal na medzinárodné titulky novín, pretože prijal prísny trestný zákon, tzv. Syariah. Za cudzoložstvo a očierňovanie Mohameda ukladá tie najprísnejšie tresty – ukameňovanie a popravu.

Lesotho – boj za nezávislosť

Zdroj Angelo Moleele

Lesotho je horské kráľovstvo v Južnej Afrike, ktoré sa vymanilo z britskej koloniálnej nadvlády a v roku 1966 si získalo svoju nezávislosť. Jeho história je poznačená bojmi za slobodu.

Svazijsko – kontroverzná kráľovská rodina

Zdroj dieter55

Svazijsko v južnej Afrike má pestrú históriu a kultúru. Na jeho čele stojí kráľ Mswati III., ktorý je jedným z približne 60 synov kráľa Sobhuzu II (mal 70 manželiek). Pokračoval v otcových šľapajach. Od svojich 40. narodenín mal viac ako tucet manželiek. Bohatý život svazijskej kráľovskej rodiny však ostro kontrastuje so životným štýlom zvyšku populácie. Mswati III. je často kritizovaný za svoj luxusný životný štýl v krajine s vysokou mierou chudoby a HIV/AIDS.

Dôležitou súčasťou života vo Svazijsku je hovädzí dobytok. Poskytuje prácu, mlieko a bohatstvo. Tradičným centrom svazijského života je kráľovská dedina Ludzidzini, kde má kráľ posvätný dobytok kraal.

Malé kráľovstvá sveta predstavujú zaujímavý pohľad na históriu, kultúru a politiku. Napriek ich skromnej rozlohe vyčnievajú z davu.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre