6 najhorších pandémií v dejinách ľudstva a ako sa z nich môžeme poučiť

841

Pandémie sú globálne zdravotné krízy, ktoré sa vyskytli v dejinách ľudstva niekoľkokrát. Tieto pandémie spôsobili obrovské straty na životoch a ovplyvnili priebeh dejín. V tomto článku sa pozrieme na 6 najhorších pandémií v dejinách ľudstva a ako sa z nich môžeme poučiť.

pexels photo 3964833
Zdroj: Pexels

Veľký mor Londýna

Bubonický mor sa prvýkrát objavil na úrovni pandémie v 14. storočí s Čiernou smrťou, ale znovu sa objavil v Londýne v roku 1665 ako Veľký mor Londýna, ktorý zabil 20% populácie Londýna. Počet úmrtí bol tak vysoký, že sa objavili hromadné hroby a boli zabité tisíce mačiek a psov, ktoré boli považované za príčinu nákazy. Nákaza nakoniec ustúpila v roku 1666.

pexels photo 3970330
Zdroj: Pexels

Španielska chrípka

Španielska chrípka bola pandémia chrípky, ktorá sa objavila v roku 1918 a trvala do roku 1920. Táto pandémia spôsobila smrť približne 50 miliónov ľudí na celom svete. Španielska chrípka bola spôsobená vírusom H1N1 a šírila sa rýchlo medzi populáciou.

Ázijská chrípka

Ázijská chrípka bola pandémia chrípky, ktorá sa objavila v roku 1957 a trvala do roku 1958. Táto pandémia spôsobila smrť približne 2 miliónov ľudí na celom svete. Ázijská chrípka bola spôsobená vírusom H2N2 a medzi ľuďmi sa rýchlo rozšírila  do celého sveta.

pexels photo 5841743
Zdroj: Pexels

Hongkonská chrípka

Hongkonská chrípka bola pandémia chrípky, ktorá sa objavila v roku 1968 a trvala do roku 1969. Táto pandémia spôsobila smrť približne 1 milióna ľudí na celom svete. Hongkonská chrípka bola spôsobená vírusom H3N2 a šírila sa rýchlo medzi populáciou.

HIV/AIDS

HIV/AIDS je pandémia, ktorá sa začala šíriť v 80-tych rokoch minulého storočia a stále pretrváva. Táto pandémia spôsobila smrť viac ako 32 miliónov ľudí na celom svete. HIV/AIDS je spôsobené vírusom HIV, ktorý napadá imunitný systém človeka.

COVID-19

COVID-19 je aktuálna pandémia spôsobená novým koronavírusom SARS-CoV-2. Tento vírus bol prvýkrát identifikovaný v decembri 2019 a odvtedy sa rozšíril po celom svete. COVID-19 má mnoho príznakov vrátane horúčky, kašľa a dýchavičnosti.

Z týchto pandémií sa môžeme poučiť o dôležitosti prevencie a pripravenosti na podobné udalosti v budúcnosti. Je dôležité mať dostatočné zdravotnícke kapacity a byť schopní rýchlo reagovať na nové hrozby. Aj keď keď je to ťažký boj, treba sa chrániť všetkými možnými spôsobmi, ako aj napríklad nosením rúška či očkovaním.

pexels photo 3970333
Zdroj: Pexels

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.