6 najnebezpečnejších módnych trendov v histórii

1458

Móda a krása sú dnes rýchlo sa rozvíjajúcim odvetvím, ktoré nevykazuje žiadne známky spomalenia. Ľudstvo si už od dávnych čias cení krásu a hľadá spôsoby, ako ju nájsť akýmikoľvek prostriedkami. Možno aj preto sa hovorí, že „pre krásu sa trpí“.

Položky v tomto článku však toto príslovie posúvajú na úplne novú úroveň, pretože ľudia, ktorí sa stali obeťami týchto trendov, čelili deformáciám, hnijúcemu telu, šialenstvu a dokonca aj smrti v mene módy. Pri čítaní si položte otázku: „Čo by som urobil/a pre krásu?“

Benátska ceruza

Čo to bolo: Benátska ceruza, alias Saturnovi duchovia, bola zmes vody, octu a práškového bieleho olova, ktorá sa používala na dosiahnutie bledého vzhľadu tváre nositeľa. Hoci používanie olova v líčení siaha až do čias starovekého Grécka, Ríma a Egypta, benátsku ceruzu si obľúbila najmä európska aristokracia (najmä anglická kráľovná Alžbeta) a používala sa od 16. do 19. storočia. Predpokladalo sa, že hustý biely mejkap vysiela signál, že nositeľ si môže dovoliť túto látku a zároveň je dostatočne bohatý na to, aby nemusel pracovať vonku.

Zdroj: Ann Longmore-Etheridge/Flickr

Prečo bola nebezpečná: Neustále používanie toxického mejkapu mohlo viesť k otrave olovom. Niektoré z účinkov na nositeľa zahŕňali: bolesti brucha, nevoľnosť, vypadávanie vlasov, bolesti hlavy, anémiu a vysoký krvný tlak. V extrémnejšom prípade sa u nositeľov mohla vyskytnúť svalová paralýza, mentálne poruchy, neplodnosť, kŕče, poškodenie vnútorných orgánov a nakoniec smrť ako kombinácia všetkých vedľajších účinkov. Samotná pokožka tváre niekedy mohla mať pľuzgiere, olupovať sa, krvácať, vytekať a vytvárať jazvy. Nositelia sa často pokúšali zakryť svoju znetvorenú tvár ešte väčším množstvom benátskej ceruzky, čím sa problém ešte zhoršoval.

Plstený klobúk Mercury

Čo to bolo: V 17. storočí francúzski klobučníci zistili, že použitie ortuti zmäkčuje kožušinu a robí ju ľahko poddajnou. Táto prax sa z Francúzska rýchlo rozšírila do ďalších západoeurópskych krajín, pretože výsledky používania ortuti boli veľmi úspešné. Táto prax bola zakázaná v 40. rokoch 20. storočia po „problémoch“ s klobúkmi v dôsledku otravy ortuťou.

Zdroj: pxhere

Prečo to bolo nebezpečné: Ortuť pôsobí na tráviaci a nervový systém. Vystavením teplu pri výrobe plstených klobúkov sa uvoľňovali ortuťové pary, čo malo za následok, že u pracovníkov sa vyvinula choroba „Mad Hatter“. U vystavených osôb sa vyskytli fyziologické príznaky, ktoré zahŕňali bolesti hlavy, slabosť a tras. Zmeny správania zahŕňali podráždenosť, plachosť a duševnú nestabilitu. Pracovníci sa v dôsledku práce pri výrobe klobúkov doslova zbláznili.

Belladonové očné kvapky

Čo to bolo: V renesančnom Taliansku sa belladonna používala na zväčšenie zreničiek, čím žena získala vzhľad „laních očí“, ktorý sa v tom čase považoval za príťažlivý. Tento trend sa rýchlo rozšíril do ďalších krajín západnej Európy.

Zdroj: pxfuel

Prečo boli nebezpečné: Belladonna vo všetkých svojich formách je vysoko toxická. V menej škodlivom prípade by kvapky s belladonou spôsobili rozmazané videnie, dočasnú slepotu, zvýšenú srdcovú frekvenciu a podráždenie očí. Na druhej strane mohli u žien spôsobiť duševné poruchy, kŕče, trvalú slepotu, poškodenie srdca a prípadnú smrť. Rastlina vypína niektoré nevyhnutné životné funkcie organizmu, ako je potenie, dýchanie a srdcová frekvencia. Napriek veľmi závažným účinkom na ľudský organizmus sa belladonna vo veľmi malých presných množstvách dodnes používa na rôzne liečebné potreby.

Krinolína

Čo to bolo: Krinolína bola veľká obruč z drôtu, trstiny, ocele alebo zvieracích kostí, ktorú ženy nosili pod šatami, aby sa im zmenšil pás. Obruče slúžili na predĺženie šiat a ich zvýraznenie. Táto klietka sa prvýkrát objavila v Paríži v roku 1856 a odtiaľ sa rozšírila do celého západného sveta. Tento trend sa zachoval do 70. rokov 19. storočia, hoci ju ešte aj dnes občas vidíme pri slávnostných príležitostiach, ako sú napríklad svadby.

Zdroj: National Gallery of Art/Wikimedia Commons

Prečo to bolo nebezpečné: Krinolíny sa vyrábali v rôznych veľkostiach a mohli mať priemer od 180 do 500 cm. Široké lôžko klietky znamenalo, že pre ženy bolo naozaj ťažké robiť jednoduché veci, ako napríklad vchádzať a vychádzať z dverí alebo nastupovať a vystupovať z kočov. Pre ženy to predstavovalo veľké nebezpečenstvo, pretože ich šaty a krinolína sa zachytávali o stroje alebo pod kolesami vozov, a dokonca sa vznietili, ak ženy chodili príliš blízko sviečok. Odhaduje sa, že v Anglicku zhorelo viac ako 3 000 žien, pretože ich šaty sa vznietili kvôli krinolíne. Ženy si často nedokázali včas vyzliecť krinolínu a cítili, ako plamene rozpaľujú kovovú klietku okolo nich, až potom ich úplne pohltili. Tie, ktorým sa podarilo nejakým spôsobom dostať zo šiat, mali často vážne rozsiahle popáleniny.

Crakows

Čo to bolo: Boli to veľmi dlhé špicaté topánky, ktoré pochádzajú z Poľska. Tieto kožené topánky používali bohatí muži v 14. a 15. storočí a najdlhšie mohli merať až 12 cm. Niekedy potrebovali tenkú retiazku, ktorá spájala špičky topánok s kolenami, aby mohli chodiť. Obuv bola pomenovaná podľa dediny v Poľsku.

Zdroj: Wikimedia Commons

Prečo boli nebezpečné: Neustále používanie špicatej obuvi tlačilo kosti chodidiel k sebe, čo viedlo k obmedzenej pohyblivosti, silnej bolesti a nakoniec k deformácii. Kostrové pozostatky z tohto obdobia poukazujú na odchýlenie veľkých prstov na nohách a veľké otlaky na chodidlách.

Očné linky 

Čo to bolo: Kohlová očná linka bola tradičným líčením očí, ktoré sa používalo v Afrike, na Blízkom východe, v Pakistane a Indii už od staroveku. Staroveké kultúry vrátane Egypta verili, že kohl chráni oči pred teplom, pieskom a inými chorobami. Obkresľovanie očí čiernym kohlom sa stalo populárnym v starovekom Egypte a Grécku a niektorí jedinci v určitých regiónoch sveta ich naďalej používajú napriek známym nebezpečenstvám. V niektorých kultúrach bolo bežné nanášať kohl na dojčatá a deti.

Zdroj: Wikimedia Commons

Prečo to bolo nebezpečné: Kohl obsahuje olovo ako farebnú prísadu. Je tiež známe, že v kohlových očných linkách sa bežne vyskytuje vysoké množstvo baktérií, čo predstavuje ďalšie riziko vzhľadom na to, že oči sú priamym vstupom do krvného obehu a majú potlačenú imunitu. U nositeľov, ktorí používajú kohl, môže dôjsť k otrave olovom, pretože očné membrány vedú priamo do tela. Otrava olovom môže viesť k anémii, problémom s obličkami, problémom s plodnosťou, neurologickým poškodeniam, záchvatom, kóme a smrti. Kohl okolo očí znamenal prinajmenšom podráždenie, infekciu a slepotu.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre