6 nezvyčajných spôsobov, ktorými vás vaše telo varuje, že niečo nie je v poriadku

2169

Zvyčajne sa o svoje zdravie staráme až vtedy, keď nás niečo začne trápiť. Hoci aj tí najzdravší ľudia môžu občas pociťovať nepríjemné pocity, niektoré signály tela by sme nemali ignorovať. Hoci je dôležité vyhľadať odbornú pomoc, ak vás niečo znepokojuje, je tiež vhodné venovať pozornosť spôsobom, ktorými sa vám vaše telo snaží dať najavo, že niečo nemusí byť v poriadku.

1. Vaša stolica pláva.

Photo by BrightSide

Hoci stolica v toalete normálne klesá, existujú určité zmeny vo vašom tele, ktoré môžu spôsobiť, že vaša stolica bude plávať. Niektoré potraviny, ktoré konzumujete, môžu viesť k tvorbe plynu vo vašej stolici, čo bráni jej klesaniu. Plávajúca stolica zvyčajne nie je niečo, čoho by ste sa mali obávať, ale možno by ste mali obmedziť potraviny, ako je fazuľa, mlieko alebo jablká, pretože môžu spôsobovať plynatosť.

2. Vaše oči sú vždy suché.

Photo by BrightSide

Ak trávite príliš veľa času pozeraním na obrazovku telefónu alebo počítača, vaše oči môžu byť suché a svrbieť. Ak si však všimnete extrémnu suchosť očí a úst, môže to byť príznak zápalu. Chronické sucho v očiach môže byť spôsobené infekciou v žľazách vylučujúcich slzy, ktoré produkujú slzy a sliny.

3. Vždy je vám zima.

Photo by BrightSide

Keď sa vonku ochladí, je úplne pochopiteľné, že chceme v dome zapnúť kúrenie. Ale ak sa vám stáva, že často hľadáte prikrývku, aby ste sa prikryli, môže to byť znakom nízkej produkcie štítnej žľazy. Nízka hladina hormónov štítnej žľazy totiž spôsobuje spomalenie metabolizmu, preto vám môže byť zima aj v teplej miestnosti.

4. Vypadávajú vám vlasy.

Photo by BrightSide

Hoci je úplne normálne, že vám počas dňa vypadávajú vlasy, ak si zrazu všimnete veľa vlasov na kefe, môže to byť znakom toho, že vášmu telu chýba železo. Ak stravou nezískavate dostatok železa, môže to mať na vaše telo rôzny vplyv, vrátane vypadávania vlasov. Skúste jesť viac potravín bohatých na železo, ako sú červené mäso, orechy a sušené marhule, aby ste si zabezpečili potrebný prísun železa.

5. Vaše zuby sú príliš citlivé.

Photo by BrightSide

Vaše zuby môžu byť citlivé na príliš horúce alebo studené potraviny, ale môže to byť aj príznak črevných problémov. Zubná erózia a citlivosť zubov môžu poukazovať na reflux kyseliny. Kyselina môže poškodiť ochrannú vrstvu zubnej skloviny, ale ak váš zubár identifikuje problém včas, dá sa ľahko liečiť.

6. Ste stále smädní.

Photo by BrightSide

Pitie dostatočného množstva vody je pre naše zdravie veľmi dôležité, ale ak máte neustále pocit smädu, môže to byť príznakom cukrovky. Keďže cukrovka spôsobuje hromadenie glukózy v krvi, vaše obličky pracujú intenzívnejšie, čo následne vedie k zvýšenému močeniu a smädu.

Zdroj

Barbora Piatková
Ahojte, volám sa Barbora a som študentkou informatiky na Masarykovej univerzite v Brne. Rada objavujem nové veci, športujem, trávim čas v prírode a nepohrdnem ani dobrým jedlom.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre