6 tipov pre pracujúce mamičky, ktoré sa nechcú zblázniť

191

Boj, ktorý pociťujú mnohé pracujúce matky na celom svete, je reálny problém. Po skončení materskej dovolenky je potrebné premyslieť veľa vecí. Pocit viny za odchod od dieťaťa, separačná úzkosť, pocit, že nemáte kontrolu nad tým, čo sa stalo, a mnoho ďalších vecí.

To môže spôsobiť, že sa nebudete môcť sústrediť, a tak bude pre vás ťažké rozvíjať sa vo svojej kariére. Aby sme pomohli každej mamičke, pripravili sme zopár tipov pre pracujúce mamičky, aby dokázali zladiť svoj pracovný a osobný život.

1. Nájdite si správnu prácu

Autor fotografie je Brian Wangenheim

Ak ste žena, ktorá si chce čoskoro založiť rodinu, potom vám veľmi odporúčame nájsť si firmu, ktorá je priateľská k pracujúcim mamičkám.

Firmy, ktoré podporujú pracujúce matky, zvyčajne uľahčia všetko, čo súvisí s tehotenstvom, pôrodom a dokonca aj so starostlivosťou o deti. Vy alebo váš manžel môžete zostať dlhšie na materskej dovolenke, prípadne vám môžu poskytnúť aj jasle alebo škôlku na dojčenie.

Ak viete, že vaša firma nemá žiadne výhrady voči pracujúcim matkám, bude pre vás jednoduchšie vykonávať svoju prácu v pokoji.

2. Zabudnite na pocit viny

Autor fotografie je Jordan Whitt

Ako matka sa prirodzene cítite smutná, keď opúšťate svoje dieťa a idete do práce. Existuje veľa matiek, ktoré trpia aj popôrodnou depresiou. Ak sa to stane, do vášho života to pridá iba ďalšie napätie a problémy.

Aby ste mohli bezproblémovo pracovať a zároveň byť naplno prítomná pre svoje deti, mali by ste zabudnúť na akýkoľvek pocit viny. Toto je jeden z najdôležitejších tipov pre matky, ako zostať produktívne.

Musíte myslieť na to, že návrat do práce nie je zlý, práve naopak, je to to najlepšie rozhodnutie. Robíte to nie len pre seba, ale aj pre vaše deti. Každá rodina predsa potrebuje peniaze a zabezpečiť deťom dobrú budúcnosť nie je vôbec na zahodenie.

3. Nájdite najlepšiu škôlku

Autor fotografie je BBC Creative

Všetci rodičia chcú pre svoje deti to najlepšie. To znamená zveriť svoje dieťa do tých najlepších rúk. Urobte si prieskum škôlok vo vašom okolí, porozprávajte sa s riaditeľkami, popýtajte sa známych. Ak nie ste spokojná s predstavou, že svoje dieťa necháte s cudzím človekom, môžete skúsiť zamestnať opatrovateľku.

Najlepšia situácia samozrejme je, ak váš rodič alebo iný člen rodiny je už na dôchodku, a je ochotný sa vám o dieťatko postarať. Žiadny stres z cudzích ľudí a vy budete hneď pokojnejšia.

4. Prispôsobte si svoj harmonogram

Autor fotografie je Cathryn Lavery

Ďalším tipom pre pracujúce matky je vytvoriť si rozvrh. Každý deň si urobte rozvrh všetkých činností, ktoré potrebujete urobiť, budete v menšom strese, keď budete mať všetko podrobne rozpísané. A postupne si to odškrtávajte, nie je nič lepšie ako pocit zadosťučinenia. A hlavne využite všetok čas, ktorý máte v kancelárii, aby ste si nemuseli nosiť prácu domov.

5. Trávte čas so svojím dieťaťom

Autor fotografie je Thiago Cerqueira

Ako pracujúca matka sa budete určite cítiť ukrátená o čas, ktorý strávite v práci, namiesto toho, aby ste boli s dieťaťom. Preto je dôležité, aby ste čas pred prácou a po práci využili na zbližovanie sa. Rozprávajte sa, prezerajte si knižky, a hlavne veľa pusiniek a objatí!

6. Doprajte si čas pre seba

Autor fotografie je Zachary Kadolph

Poslednou radou pre pracujúce matky je venovať čas sebe. Byť matkou je práca, ktorá vám zaberá čas a energiu. Iste máte pocit, že váš život je nekonečný kolobeh, v ktorom máte čas na všetko, len nie na seba. Všetko a všetkých musíte uprednostniť pred sebou.

Takto by ste nikdy nemali uvažovať. Každý z nás sa potrebuje venovať aj sebe. A to najdôležitejšie, konzultujte to so svojim partnerom, povedze mu ako sa cítite a občas si vypýtajte čas len pre seba. Možno sa zo začiatku budete cítiť previnilo, ale nájsť si čas na seba je veľmi dobré pre vaše duševné zdravie.

Byť matkou nie je ľahká práca, najmä pre pracujúcu mamičku. Preto by ste sa mali riadiť vyššie uvedenými radami, ktoré vám ako pracujúcej mamine môžu pomôcť, aby ste dokázali zosúladiť pracovný a súkromný život.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre