6 tradičných indických tancov – extrémne kostýmy a zložité pohyby rúk

242

Indický tanec je starodávna kultúrna tradícia, ktorú má v obľube celá krajina. Rôzne formy tanca sa odohrávajú najmä na festivaloch a svadbách. Spolu s piesňami hrajú dôležitú úlohu aj vo „bollywoodskych“ filmoch. Korene indického tanca siahajú do šiestich hlavných tanečných foriem.

Zdroj pavan gupta

Bharatanatyam – južná India

Bharatanatyam je jedným z najstarších a najznámejších indických klasických tancov. Jeho pôvod siaha až do starovekého diela Natyashastra, ktorého autorom je mýtický kňaz Bharata. Tento tanec, pôvodne vykonávaný v hinduistických chrámoch, sa postupne rozšíril na verejné vystúpenia a dnes je dôležitou súčasťou indického kultúrneho dedičstva.

Charakteristické rysy Bharatanatyamu zahŕňajú pokrčené nohy, rytmické kroky chodidiel a sústredenie na vyjadrovanie emócií cez symbolické gestá rúk nazývané mudry. Tento tanec často predstavuje hinduistické náboženské príbehy a mytologické legendy, pričom tanec, hudba a spev sú úzko prepojené na vytvorenie vyjadrovacieho umenia.

Shiva Shambho: Most Watched Bharatanatyam Dance | Best of Indian Classical Dance

Kathakali – juhozápadná India

Kathakali pochádza z juhozápadnej Indie, hlavne z Kéraly. Je to náboženský tanec, ktorý sa inšpiruje príbehmi z Ramayany a tradícií Shaiva. Tradične ho vykonávajú chlapci a muži, aj keď zahŕňa aj ženské postavy. Jeho výrazné črty sú detailné kostýmy, veľké čelenky a výrazný make-up, ktoré vytvárajú dojem maľovaných masiek.

Kathakali Dance | Indian Classical Dance of Kerala

Kathak – severná India

Kathak je často o láske a vykonávajú ho muži aj ženy. Jeho pohyby sú zdôraznené zvončekmi na nohách a štylizovanými gestami. Vytvorili ho Kathakas, profesionálni rozprávači, ktorí spájali pohyby, pieseň a drámu. Kathak začal ako chrámový tanec, ale neskôr sa stal populárnym na dvoroch vládcov.

Kathak Dance | Taal Dhamaar | Tanmoyee Chakraborty

Manipuri – severovýchodná India

Manipuri pochádza z Manipuru v severovýchodnej Indii a čerpá z ľudových tradícií tohto regiónu. Často zachytáva scény z Krišnovho života. Oproti iným tanečným štýlom je Manipuri známy pre svoje hladké a elegantné pohyby. Ženské úlohy sú obzvlášť plynulé, zatiaľ čo mužské majú tendenciu byť silnejšie. Tento tanec môže byť sprevádzaný spevom a zborovým hlasom.

Ras Lila Manipuri dance India

Kuchipudi – juhovýchodná India

Umenie z Ándhrapradéšu v juhovýchodnej Indii kombinuje tanec aj spev a je veľmi rituálne ladený. Vyžaduje talent v oboch týchto oblastiach. Tradične bol vykonávaný mužmi, aj keď teraz často prevládajú ženy. Jeho vystúpenia zahŕňajú formálne úvody s piesňami a tancami, kropenie svätou vodou a pálenie kadidla pri vzývaní božstiev.

Krishna Shabdam: Kuchipudi by Sandhya Raju

Odissi – východná India

Odissi je jedným z najstarších a najpôvabnejších indických klasických tancov, ktorý pochádza z Urísy vo východnej Indii. Tento tanec má svoje korene v chrámových rituáloch a sochách, čo mu dodáva jedinečný historický a kultúrny význam.

Jednou z najzaujímavejších čŕt Odissi je jeho spojenie so starovekými chrámovými sochami. Tanečníci často napodobňujú pozície a postoje, ktoré možno vidieť na starobylých chrámových reliéfoch a sochách, čo vytvára vizuálne nádherné a historicky bohaté predstavenie. Tieto pohyby sú známe ako „tribhangi“, ktoré rozdeľujú telo na tri časti – hlavu, hrudník a panvu – a vytvárajú charakteristické krivky a symetrie.

Odissi je tiež známy svojou jemnosťou a plynulosťou pohybov, pričom tanečníci využívajú celé telo na vyjadrenie emócií a príbehov. Jeho výrazy tváre a gestá sú mimoriadne expresívne a emocionálne, čo divákom umožňuje hlbšie sa ponoriť do príbehov a tém, ktoré tanec predstavuje.

Maryam Shakiba – Odissi Dance – Mangalacharan Ganesh Vandana

V rámci indických klasických tancov sa prejavuje bohatstvo kultúry a tradícií rôznych miest. Každý tanec má svoje jedinečné charakteristiky a príbehy, ktoré odzrkadľujú hlboké korene a spiritualitu indického dedičstva.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre