6 vecí, ktoré robíme podvedome a ktoré môžu spôsobiť viac škody ako úžitku

6089

Naše telo je úžasný stroj, na ktorý sa každý deň spoliehame. Niekedy však nevedomky robíme veci, ktoré negatívne ovplyvňujú naše zdravie a pohodu. Poďme si rozobrať niektoré normalizované návyky, ktoré pre nás nie sú zdravé, a ako sa im vyhnúť.

1. Spanie na pravom boku

Photo by BrightSide

Mnohí z nás radi spia na boku. Naše boky však nie sú rovnaké. Spanie na pravom boku sabotuje fungovanie tráviaceho systému, najmä u tých, ktorí bojujú s pálením záhy. Keďže náš žalúdok sa nachádza na ľavej strane tela, spanie na ľavom boku uľahčuje spojenie svalov medzi žalúdkom a pažerákom alebo potravnou rúrou, čo pomáha kontrolovať proces refluxu kyseliny. To je presný opak spánku na pravej strane, ktorý ich uvoľňuje.

2. Utieranie popola z auta

Photo by BrightSide

Stieraním alebo oplachovaním popola z vozidla sa môžu uvoľňovať škodlivé chemikálie a môže to viesť k poškodeniu laku. Riešením je vyčistiť popol pomocou prachovky na autá s dlhou rukoväťou. Týmto spôsobom odstránite z vozidla väčšinu popola bez toho, aby ste narušili citlivý lak pod ním.

3. Utieranie rúk antibakteriálnymi obrúskami pred alebo po jedle

Photo by BrightSide

Používanie antibakteriálnych utierok je na vzostupe. Odporúča sa však zvoliť tradičnú metódu čistenia rúk pomocou mydla a vody počas 60 sekúnd. Obrúsky totižto zanechávajú na pokožke zvyšky. Navyše nezotrie všetky mikróby a baktérie. A keďže alkohol je vysušujúci prostriedok, môže pokožku aj podráždiť.

4. Uchovávanie telefónu v prednom vrecku

Photo by BrightSide

Väčšina z nás má telefón neustále pri sebe. Možno si však neuvedomujeme, že keď máme telefón v prednom vrecku nohavíc, môže to mať vplyv na náš reprodukčný systém. Nová štúdia zistila, že keď majú muži telefóny v predných vreckách, môže to ovplyvniť kvalitu a množstvo ich spermií.

5. Dôverovanie inteligentným hodinkám

Photo by BrightSide

Inteligentné hodinky majú byť budúcnosťou. Nosíte ich na zápästí a ony vám povedia, koľko krokov ste urobili, koľko schodov ste vyšli a koľko ste spali. Dokážu sledovať aj tréningy a srdcovú frekvenciu.

Problémom je, že tieto nástroje sú nepresné pri meraní nižších úrovní energetického výdaja, ako je chôdza alebo domáce práce. To však neznamená, že sú nepoužiteľné. V skutočnosti vás môžu motivovať, aby ste zostali zdraví a viac sa hýbali. Ich údaje by ste však mali vždy brať s rezervou.

6. Pitie kávy skoro ráno

Photo by BrightSide

Mnohí z nás si hneď ráno radi doprajú šálku kávy. Pitie kávy skoro ráno však môže byť škodlivé, pretože naše telo v tomto čase produkuje vysoké hladiny kortizolu. Užívanie kávy v čase, keď naše telo produkuje vysoké hladiny kortizolu, môže ďalej zvyšovať hladinu stresového hormónu, čo časom vedie k ďalším zdravotným problémom.

Keďže hladina kortizolu je vysoká trikrát denne, kofeín by sa mal konzumovať medzi 10. a 12. hodinou a medzi 14. a 17. hodinou.

Zdroj

1 komentár

  1. Ta 4. je hloupost, nové studie právě zjistily, že kapsa na spermie vliv nemá, používání telefonu však ano, nicméně jsou to za 1. pouze abnormality a za 2. v dnešní těžce zarušeném světě by bylo potřeba mít pytlík zabalený nonstop v alobalu (což by samozřejmě způsobovalo jiné problémy…).

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.