6 zaujímavých vecí, ktoré sú staršie, než si v skutočnosti myslíte

8900

Vitajte vo fascinujúcom svete histórie, kde sa často prepletajú fakty a predstavy. Máme tendenciu považovať dnešné objavy a vynálezy za úžasné a revolučné, no často zabúdame, že niektoré zaujímavé, či praktické veci sa nad nami vznášajú už celé stáročia. V tomto článku vás pozveme na cestu časom a predstavíme vám 6 úžasných vynálezov, ktoré sú staršie, než si myslíte. Od pokročilých technológií až po vynálezy, ktoré stále formujú náš svet. Budete prekvapení, keď zistíte, aké dlhé korene majú niektoré z týchto ohromujúcich vecí.

Čítajte ďalej a objavte, aké staré veci sú skutočne skryté v čase.

6.Najstarší runový kameň – 2000 rokov starý

V roku 2021 vytiahli archeológovia z hrobu v Nórsku runový kameň. Runy v tejto časti sveta nie sú žiadnou novinkou. Len v Škandinávii ich našli tisíce. Tento bol však iný. Pieskovcová doska s rozmermi 30 x 30 centimetrov obsahovala runy vytesané už pred 2000 rokmi. Zatiaľ čo staršie runy existujú na iných materiáloch, toto bol prvý runový kameň vyrobený z kameňa. Senzačný objav, ktorý patrí medzi prvé pokusy „písať“ runami v Škandinávii, posunul runovú tradíciu v regióne o niekoľko storočí späť.

Výskumníci tiež dúfajú, že jedného dňa by to mohlo vrhnúť nové svetlo na ranú evolúciu rún (ktorá zostáva do značnej miery neznáma). Záhadné čmáranice sa nepodarilo rozlúštiť. Je však zaujímavé, že keď sa prevedú na rímske písmená, zdá sa, že osem run znamená „idiberug“. Dalo by sa to čítať ako „Pre Idiberu“. Hoci význam slova nie je jasný, môže to byť meno osoby, alebo rodiny.

5. Splachovacia toaleta – 2 400 rokov stará

Je zriedkavé, že archeológovia vybuchnú smiechom v momente, keď nájdu artefakt. Stalo sa to však v roku 2022 počas vykopávok v čínskej provincii Shaanxi. Výskumníci vykopávali ruiny starovekého paláca v meste Yueyang, keď narazili na starodávnu toaletu. Čo urobilo tento objav takým zábavným, bola skutočnosť, že ho spoznali ako splachovací záchod – niečo, čo bolo úplne neočakávané.

Podľa historických kníh, splachovací záchod bol vynájdený vo viktoriánskom Anglicku. Ale táto čínska toaleta bola oveľa staršia, mala 2200 až 2400 rokov. To z neho robí potenciálne najstarší splachovací záchod, aký bol kedy objavený. Dizajn bol na svoju dobu tiež veľmi pokrokový a pozostával z misy, niekoľkých zlomených častí a potrubia, ktoré sa privádzalo do vonkajšej jamy.

4. Krčma – 5000 rokov stará

Slovo „krčma“ zvyčajne vyvoláva predstavu stredovekého anglického baru, kde patróni štrngajú svojimi pohármi medoviny a spievajú o kráľovi. Nedávny objav však dokázal, že tieto zariadenia sú oveľa staršie, ako im väčšina ľudí pripisuje.

Americkí a talianski archeológovia skúmali životy obyčajných ľudí v starovekom Sumeri, keď narazili na niečo, čo bolo jednoznačne ekvivalentom toho, čo by sme nazvali krčmou dnes, alebo hostincom v stredoveku. Zhruba 5000 rokov stará sumerská krčma sa nachádzala v Iraku v bývalom starovekom mestskom štáte Lagaš. Pozoruhodné je, že ruiny obsahovali primitívny chladiaci systém, s najväčšou pravdepodobnosťou na uskladnenie jedla. Bolo tam tiež asi 150 servírovacích misiek, veľká pec a lavičky, kde si hostia mohli sadnúť. Archeológovia, ktorí nálezisko našli, sa ho rozhodli nazvať krčmou, pretože boli presvedčení, že sa tu podávalo aj pivo. O Sumeroch bolo známe, že konzumovali viac piva, ako vody.

3. Párty slamky – 5000 rokov staré

Slamky na pitie nie sú žiadnou novinkou. Ale keď sa pozriete späť do histórie, nečakajte ohybné slamky vyrobené z plastu, alebo papiera. Keď vedci narazili na najstaršie slamky na svete v hrobe v Rusku, našli osem rúrok vyrobených z drahých kovov. Účelom týchto zlatých a strieborných nástrojov nebolo popíjanie kozieho mlieka. Namiesto toho, asi pred 5000 rokmi, starí Rusi používali slamky na pitie piva.

Slamky boli prvýkrát objavené v roku 1897 a boli také obrovské, merali vyše jeden meter, že ich odborníci nesprávne identifikovali ako žezlá, alebo baldachýnové palice. V roku 2022 si však výskumník s orlím zrakom všimol, že artefakty sú veľmi podobné známym slamkám na pitie, ktoré používali starí Sumeri na konzumáciu piva zo spoločných hrncov. Sumerské slamky mali na konci filtre na zachytenie nečistôt, ktoré boli v pive bežné. Ruské slamky mali rovnaké filtre, a keď sa na nich našli stopy jačmeňa, potvrdilo sa, tieto nástroje boli skutočne najstaršími slamkami na svete.

2. Najstaršia letokruhová štruktúra – 7 275 rokov

V roku 2018 našla cestná údržba v Českej republike konštrukciu podobnú debničke. Čoskoro bola identifikovaná ako vrch starej studne, mala štvorcový tvar a pozostávala zo štyroch rohových stĺpov a strán vyrobených z plochých dosiek. Drevo pochádzalo z dubových stromov a to prinútilo výskumníkov zamyslieť sa. Prečo nedatovať letokruhy na dreve a získať tak dátum, kedy boli kmene vyrúbané? To by poskytlo presný dátum, kedy bola studňa postavená.

O rok neskôr táto technika ukázala, že stromy na dosky boli vyrezané asi pred 7 275 rokmi, niekde medzi 5255 a 5256 pred Kristom. Stĺpy boli staršie o desaťročie alebo dve, čo naznačuje, že boli odobraté z inej budovy, alebo studne a znovu použité. Aj keď česká studňa možno nie je najstaršou drevenou stavbou na svete, v súčasnosti je najstaršou identifikovanou letokruhom. Vynikajúca konzervácia dreva tiež odhalila, že ten, kto studňu postavil, boli elitní tesári. Mali iba nástroje vyrobené z kostí, rohov a kameňa, ale precíznosť spracovania bola ohromujúca.

1. Úspešná chirurgická amputácia – pred 31 000 rokmi

V roku 2022 zverejnili archeológovia pozoruhodný objav. Vykopávali jaskyňu na Borneu, aby lepšie pochopili, kto asi pred 40 000 rokmi jaskyňu maľoval po celé generácie. Identitu umelcov nezistili, no našli čosi iné – hrob. V pohrebe boli 31 000 rokov staré pozostatky tínedžera. Výskumníci boli šokovaní, keď zistili, že ľavá noha bola v polovici lýtka amputovaná, a to s obrovskou zručnosťou a presnosťou. Jedinec nielenže prežil operáciu, ale tiež pokračoval v živote ďalších šesť až deväť rokov, kým zomrel vo veku okolo 19 rokov.

Mnohí archeológovia sa domnievajú, že spoločnosti lovcov a zberačov by nikdy nedokázali vyvinúť pokročilú technológiu a lekárske poznatky. Napriek tomu títo neznámi lovci a hľadači v dobe ľadovej mali znalosti na úspešné vykonanie operácie, ktorá zahŕňala odstránenie kostí, riadenie straty krvi a prevenciu infekcií – tisícročia pred modernými chirurgmi. Pre väčšinu západných kultúr sa úspešné amputácie nestali normou, kým neboli koncom 19. storočia vynájdené slušné antiseptiká.

zdroj

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre