Nedávny prieskum, ktorý sa uskutočnil v Japonsku za účelom zistiť matematické schopnosti obyvateľov zistil, že iba 60% dokázalo vyriešiť tento na pohľad jednoduchý matematický príklad . Štúdia je mierne zarážajúce aj kvôli tomu, že v roku 1980  bola úspešnosť 90% . Podľa niektorých odborníkov, môže za úpadok to, že prestávame používať logické myslenie a viac sa spoliehame na moderné technológie a stávame sa lenivými a hlúpymi.

Matematický problém, ktorý trápil japonské obyvateľstvo znie nasledovne:

9-3÷1/3+1

 

Skúste teraz príklad vyriešiť sami bez hľadania výsledku .

Daný príklad nevypočítala ani moderná technológia a po zadaní daného príkladu do Google kalkulačky, sa vám naskytne nasledovný výsledok.

priklad

Číslo 9 však nie je správny výsledok . A postup riešenia príkladu je nasledovný

9-3÷1/3+1
9-3÷(1/3)+1
9-3×3+1
9-9+1
=1

Následovné video vám postup riešenia objasní ešte podrobnejšie.

 

Tak, čo zvládli ste to? Zdieľajte príklad s kamarátmi a otestujte ich na tomto na pohľad jednoduchom matematickom príklade.

 

zdroj

 

 

 

   

Zanechať komentár

10 Komentáre on "60% Japoncov nedokázalo vyriešiť tento matematický príklad – Dokážete to vy?"

Upozorniť
avatar
Zoradiť:   nové | najstaršie | Najlepšie hodnotené
Jarda
Anonym
Jarda

Takový detail… Když to v kalkulačce dáte špatně, je jasné, že vám to dá špatný výsledek. 9-1+1=9… po správném zadání google dá =1

jolo
Anonym
jolo

to je akoze nejake pravidlo ze toto deleno “/” ma prednost pred “:” ? Hlupy priklad, ked to napisu tak nezmyselne sa nedivim ze to je metuce. Preto Boh vymyslel zatvorky

Jozef
Anonym
Jozef

toto deleno “/” je zlomok nie deleno, a zlomok sa berie ako jedna cifra, čiže je to úplne jasné aj bez zátvoriek

Valli
Anonym
Valli

To pravidlo se jmenuje zlomková čára. Tenhle příklad není hloupý, jen je určen pro hlupáky 🙂

Hlupec
Anonym
Hlupec

“/” má přednost před “:” protože je to zlomek, v realu se to zapisuje jinak, počítač to ale tak napsat neumí tak píše “/”

kofola
Anonym
kofola

nechapem preco je jedna tretina 3 ? ako moze byt 3 delene jednou tretinou 9?

rotačák
Anonym
rotačák

really ?

Jozef
Anonym
Jozef

“ako moze byt 3 delene jednou tretinou 9?” Lebo tak funguje matematika žeby? Keď 3:1=3 tak predsa keď delíš trojku menším číslom ako 1, v tomto prípade trojnásobne menším ako 1, tak vysledok bude trojnásobne väčší ako 3.

Opajdéle
Anonym
Opajdéle

Pretože v matematike platí, že deliť zlomkom znamená násobiť jeho obrátenou hodnotou, teda 3 ÷ 1/3 = 3/1 × 3/1 a keďže čitatele sa vynásobia navzájom a menovatele tak isto, tak 3/1 × 3/1 = 9/1 = 9.

annym
Anonym
annym

pretože ak sa dva zlomky medzi sebou delia v druhom zo zlomkov sa mení čitateľ s menovateľom a delene sa mení na krát, t.j. 3 : 1/3 >> 3/1 : 1/3 >> 3/1 * 3/1

wpDiscuz