Existuje mnoho dôvodov, prečo sa môžete celý deň cítiť unavení, aj keď máte dostatok spánku. Zažil to zrejme už každý, najmä v dnešnej uponáhľanej dobe. Môže ísť aj o stav nazývaný syndróm chronickej únavy, to je však už vážny stav. Častá únava je najčastejšie spôsobená niečim iným, čomu je možné ľahko zabrániť jednoducho tým, že si osvojíte zdravšie návyky. Napríklad zmenou stravovania alebo jednoduchým pitím väčšieho množstva vody. Toto je 7 dôvodov, pre ktoré sa môžete cítiť unavení.

Nestravujete sa správne

Rafinované sacharidy môžu byť rýchlym zdrojom energie. Keď konzumujete jedla ako cereálie, sušienky, cestoviny alebo pizzu, rafinované sacharidy v nich spôsobia prudký nárast cukru v krvi a budete sa cítiť viac nabití energiou. Keď však klesne hladina cukru v krvi, začnete sa znova cítiť unavení. A ak budete stále, resp. často jesť jedlá, ktoré obsahujú rafinované sacharidy, tak sa môžete cítiť unavení počas celého dňa.

Snažte sa jesť menej cukru a spracovaných sacharidov a nahraďte ich potravinami bohatými na vlákninu ako je napríklad ovos, šošovica a zelenina.

Nie ste dosť aktívni

Možno si myslíte, že ak prídete po práci unavení domov, tak ležanie na gauči vám môže pomôcť dodať energiu a budete sa tak cítiť lepšie. Nie je to tak. Je dôležité cvičiť aspoň dvakrát týždenne a pomôže vám to tiež s prekonaním únavy. Štúdia z roku 2008 ukázala, že dospelí ľudia, ktorí cvičili čo i len 20 minút 3 krát týždenne s nízkou intenzitou, mali vyššiu energetickú hladinu a nižšiu úroveň únavy. Toľko času si predsa môže nájsť každý.

Nemáte dostatočne kvalitný spánok

Môžete sa cítiť unavení aj po odporúčaných 7-9 hodinách spánku. Je to preto, lebo kvalita vášho spánku je rovnako dôležitá ako to, ako dlho spíte. Snažte sa chodiť spať a budiť sa každý deň v rovnakom čase. Taktiež nepite kávu neskoro večer a čas pred spaním netrávte s telefónom v ruke alebo sledovaním televízie. To vám pomôže zlepšiť kvalitu spánku a nemusíte sa počas dňa cítiť unavení.

Ste citliví na jedlo

Ak sa počas dňa bezdôvodne cítite unavení, môže to byť známka toho, že trpíte potravinovou intoleranciou. Niektoré z najbežnejších potravín, ktoré ľudia pri tomto probléme neznášajú dobre sú lepok, mliečne výrobky či vajcia.

Nepijete dostatok vody

Ak nenahradíte vodu, ktorá vášmu telu uniká v dôsledku biochemických reakcií, dehydratujete ho. To môže viesť k nižším energetickým hladinám a môže vám to sťažiť sústredenie. Štúdia ukázala, že muži, ktorí pili vodu, aby im nahradila to, čo stratili pri práci na bežiacom páse, sa cítili menej unavení, ako keď vodu nepili.

Ste v strese

Výskum ukázal, že vysoká úroveň stresu môže spôsobiť únavu. Jednou štúdiou sa navyše zistilo, že aj samotné vyhýbanie sa stresu môže viesť k vyššej miere únavy. Pomôcť vám v takýchto prípadoch môže jóga či meditácia.

Možno potrebujete viac vitamínov

Vo vašej strave tiež nemusí byť dostatok železa, vitamínu D alebo vitamínu B12. Niektoré z potravín s vysokým obsahom železa sú špenát, brokolica, červené mäso či morčacie mäso. B12 nájdete v mlieku, vajciach, lososoch a hovädzom mäse, alebo ho môžete užívať ako doplnok. Ak chcete získať viac vitamínu D, jedzte viac húb, rýb a morských plodov. Snažte sa tiež tráviť viac času na slnku.

 

 

 

Zdroj

Foto: Instagram, Brightside

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.