7 šteklivých faktov o našom pozadí – nehanbite sa vstúpiť…

1160

Telom je úžasná vec, ale väčšina z nás o ňom vie celkom málo. Análny otvor je často podceňovanou časťou tela, no je nevyhnutný na odstraňovanie odpadu. Je to akýsi ventil medzi stolicou a toaletou.

Zdroj Jakob Owens

Má dva zvierače…

Análny zvieračdva ventily: vnútorný a vonkajší. Vnútorný nevieme ovládať a je uzavretý dovtedy, kým nie je potrebné vyprázdniť stolicu. Vonkajší je dobrovoľný a môžete ho držať zatvorený, kým nie ste pripravení ísť na záchod.

…a jednu dôležitú úlohu

Podľa kolorektálneho chirurga Rafaela Luga je najdôležitejšie zabrániť čakaniu. Ak sa odpad neodstráni, môže to viesť k vážnym problémom. Dlhodobá zápcha v zriedkavých prípadoch môže spôsobiť dokonca aj smrť.

Udržujte sa v zdraví

Lugo tiež odporúča, aby ste si občas pozorne prezreli oblasť konečníka, pretože niektoré zdravotné problémy nemusia spôsobovať okamžité príznaky. Ak zistíte niečo abnormálne, navštívte doktora. Môže ísť o problémy, ako sú trhliny, hemoroidy alebo rakovina, ktoré sa dajú liečiť.

Zdroj Miriam Alonso

Na konečníku nie je nič špinavé

Jednoduchá starostlivosť o konečník nevyžaduje použitie mydla, len vodu a uterák. Konečník je citlivý, nadmerné používanie mydiel a šampónov ho môže dráždiť a vysušovať.

Ľudia si utierali zadky mnohými spôsobmi

Pred príchodom toaletného papiera si ľudia utierali zadok s rôznymi tvrdými predmetmi. Napríklad listami, trávou, kukuričnými klasmi, mušľami alebo zvieracími kožušinami.

Chlpy na zadku sú normálne

Existujú rôzne teórie, prečo okolo konečníka rastú chlpy. Napríklad pomáhajú predchádzať podráždeniu alebo odieraniu citlivej pokožky.

Hemoroidy sú „krčové žily“ konečníka


Žily v konečníku fungujú ako zatváracie dvere a hemoroidy ako prekážka v nich. Môžu krvácať, pulzovať a svrbieť. Kľúčom k prevencii hemoroidov je vyhnúť sa zápche a namáhaniu na toalete.

Aj keď konečník možno nie je obľúbenou témou na rozhovory, je to dôležitá súčasť nášho tela, ktorá si zaslúži pozornosť a starostlivosť.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre