7 neuveriteľne rýchlych zvierat, ktoré sa vám nikdy nepodarí chytiť

505

Vo svojich najlepších rokoch si Usain Bolt vyslúžil prezývku „Blesk“. Najrýchlejší muž na svete dosiahol maximálnu rýchlosť 47 km/h, keď vytvoril rekord v behu na 100 metrov. Avšak táto rýchlosť je nič oproti tomu, čo sa dočítate v tomto článku. 7 zvierat takých rýchlych, že by ich nechytil ani sám Blesk.

1. Vidloroh americký – 96 km/h

Zdroj David Thielen

Najpomalším (a aj tak rýchlym) živočíchom na tomto zozname je vidloroh. Tieto zvieratá sú skutočnými maratónskymi bežcami a držia titul najrýchlejšieho suchozemského cicavca na dlhšie vzdialenosti.

Vidloroh dokáže bežať rýchlosťou 56 km/h až 6,5 kilometra, čo mu umožňuje predbehnúť takmer všetko, s čím sa môže stretnúť. Na kratšie vzdialenosti však dokáže vyvinúť oveľa väčšiu rýchlosť.

2. Gepard – cca 112 km/h

Gepardy sú najrýchlejšie suchozemské cicavce na svete. Ale presnú rýchlosť zatiaľ nepoznáme.

Dlhý čas bola považovaná maximálna rýchlosť geparda až 114 km/h, avšak ukázalo sa, že toto meranie je nespoľahlivé kvôli veľkému množstvu pochybných metód, ktoré sa použili na získanie tohto údaju.

Napriek tomu sa maximálna rýchlosť geparda pohybuje niekde na úrovni 112 km/h. Túto rýchlosť však nedokáže udržať dlho, vyčerpá sa za menej ako 1 minútu.

3. Marlín čierny – 132 km/h

Black marlin (Istiompax indica), Lee Kong Chian Natural History Museum

Ja som napríklad o tejto rybe nikdy nepočula, ale asi som mala. Najvyššia zaznamenaná rýchlosť marlína čierneho je 132 km/h, čo z neho robí najrýchlejšiu rybu v moriach.

A chcete vedieť ako to dokázali namerať? Marlín jednoducho ťahal vlasec z navijaka. Nie je však známe, čo pod vodou robil. Nevieme, či sa ponáral, plával vodorovne alebo robil niečo úplne iné.

4. Ostrožiarka lesklá – 141 km/h

Zdroj Gary Bendig

Je to najväčší vodný vták Afriky a zároveň najväčšia hus na svete. Nikdy by ste nepovedali, že hus bude rýchly letec, všakže. Napriek tomu je ôsmym najrýchlejším vtákom na svete.

Môže dosiahnuť maximálnu rýchlosť letu až 141 km/h. To z nej robí v priemere najrýchlejšieho vtáka z čeľade, do ktorej patria kačice, husi a iné príbuzné vtáky.

5. Ovad – 145 km/h

Zdroj sergei_spas

Tieto veľké, odporné bzučiaky sú so svojimi krídlami obratnejšie, než by ste si mohli myslieť, vzhľadom k ich veľkosti. U ovadov bolo pozorované, že pri prenasledovaní zvieraťa, do ktorého sa môžu zahryznúť, dokážu dosiahnuť rýchlosť až 145 km/h.

Ak teda uvidíte, že na vás rúti ovad, neutekajte, nemáte šancu. Snažte sa ho radšej niečím trafiť, aby ste ho omráčili.

6. Tadarida guánová, netopier -161 km/h

Zdroj USFWS Headquarters

Tento netopier je najrýchlejší cicavec na svete. Na zemi je nemotorný, ale keď sa dostane do vzduchu, nestihnete ani zaregistrovať ako okolo vás preletí. Avšak nemá rád len rýchlu jazdu, ale obľubuje aj lietanie vo výškach. Je to najvyššie lietajúci netopier, ktorý dokáže vzlietnuť do výšky viac ako 3 kilometre.

7. Sokol sťahovavý – 390 km/h

Zdroj Delaney Van

A najlepšie nakoniec , najrýchlejšie zviera na svete. Nič sa nevyrovná maximálnej rýchlosti 390 km/h sokola sťahovavého. Túto neuveriteľnú maximálnu rýchlosť dosahuje keď sa vrhá priamo dole, aby ulovil korisť.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre