7 tipov, ako udržať vaše okná v perfektnom stave

269

Okná sú základným prvkom každej budovy a domu. Prepúšťajú prirodzené svetlo a zabezpečujú čerstvý vzduch, zároveň poskytujú izoláciu a bezpečnosť. Okná sú však tiež náchylné na poškodenia a opotrebovanie, čo môže ovplyvniť ich funkčnosť a vzhľad. Preto je dôležité udržiavať okná v čo najlepšom stave, aby nielen efektívne fungovali ale aj dlho vydržali. Ako udržať vaše okná v perfektom stave? Prečítajte si tieto tipy!

 

  1. Pravidelné čistenie okien a rámov

Prvým a najdôležitejším tipom, ako udržať okná v perfektom stave, je pravidelné čistenie. Časom sa na oknách môžu hromadiť nečistoty, prach a špina, čo môže znížiť ich funkčnosť ale aj spôsobiť, že okná budú vyzerať nevzhľadne. Nečistoty na oknách tiež môžu viesť k poškriabaniu či iným poškodeniam okien.

 

Pravidelným čistením okien môžete týmto poškodeniam zamedziť. Pri čistení okien začnite odstránením voľných nečistôt pomocou mäkkej kefy alebo handričky. Pripravte si čistiaci roztok z vody a saponátu alebo octu, ktorým okná umyjete. Na utieranie okien je najvhodnejšie používať stierku alebo mäkkú handričku a postupujete zhora nadol. Ako posledný krok okná vyleštite pomocou čistej leštiacej handričky, napríklad z mikrovlákna. Pri čistení a umývaní okien nezabudnite ani na rámy a parapety.

 

  1. Mazanie kovania okien

Okná, ktoré sa ťažko otvárajú alebo zatvárajú, sú nielen nepraktické, ale môžu predstavovať aj bezpečnostné riziko. To platí najmä pre núdzové okná, ktoré je potrebné rýchlo otvoriť, napríklad v prípade požiaru alebo inej núdzovej situácie. Pravidelné premazávanie okien je nevyhnutné pre ich bezproblémové fungovanie.

 

Ak chcete premazať vaše okná, začnite najprv vyčistením koľajníc a pántov pomocou mäkkej kefy alebo handričky. Potom naneste lubrikant, ako je silikónový sprej alebo WD-40 na koľajnice a pánty. Nezabudnite utrieť prebytočné mazivo, aby ste predišli priťahovaniu nečistôt a prachu.

 

  1. Kontrola tesnenia okien

Tesnenie okien zohráva kľúčovú úlohu pri funkčnosti ale aj energetickej účinnosti vašich okien. Preto je nevyhnutné pravidelne kontrolovať a udržiavať tesnenie, aby boli okná v perfektnom stave. Skontrolujte tesnenie, či sa v ňom nenachádzajú praskliny, medzery alebo iné známky opotrebovania. Znakom poškodeného tesnenia je prefukovanie vzduchu, čo môže mať za následok zvýšenie nákladov na vykurovanie či ochladzovanie domácnosti.

 

Na to, aby ste zistili, či vaše okná dostatočne tesnia a či sa nevyskytuje únik, môžete vyskúšať jednoduchý trik. Postavte sa blízko okna s horiacou sviečkou a pomaly ju posúvajte pozdĺž okna. Ak plameň zabliká, to naznačuje prúdenie vzduchu a tým pádom medzeru v tesnení okna.

 

  1. Zabezpečenie správnej ventilácie miestnosti

Správne vetranie a ventilácia sú nevyhnutné na udržania okien v ideálnom stave, najmä pokiaľ ide o miestnosti so zvýšenou vlhkosťou, ako je kúpeľňa či kuchyňa. Dobré vetranie pomáha predchádzať kondenzácii, ktorá môže spôsobiť výskyt plesní, hniloby a iných poškodení na vašich oknách a v domácnosti.

 

Aby ste zabezpečili správne vetranie, pravidelne otvárajte okná v priestoroch s vysokou vlhkosťou. Zvážiť môžete inštaláciu odsávacích ventilátorov v priestoroch, kde sa pravidelne hromadí vlhkosť, aby ste zlepšili ventiláciu a zabránili tak kondenzácii.

 

  1. Vyhnite sa silným chemikáliám

Drsné chemikálie, ako bielidlá či abrazívne čistiace prostriedky môžu poškodiť vaše okná a zanechať na nich škrabance, šmuhy či spôsobiť zmenu farby a povrchovej štruktúry okien. Preto je nevyhnutné vyhnúť sa používaniu týchto produktov pri čistení a údržbe vašich okien.

 

Namiesto týchto chemikálií zvoľte radšej jemné čistiace prostriedky, ocot alebo špecializované prostriedky na čistenie okien, ktoré sú špeciálne vyrobené tak, aby okná nepoškodili. Pri používaní čistiacich prostriedkov sa vždy riaďte pokynmi výrobcu alebo predajcu, aby ste predišli ich zbytočnému poškodeniu.

 

  1. Ochrana okien pred extrémnym počasím

Okná sú denne vystavované rôznym vplyvom počasia, čo sa odráža nielen na ich estetickej stránke, ale aj funkčnosti a životnosti. Silné slnečné lúče ale aj mrazy môžu spôsobiť vyblednutie farby, popraskanie materiálu a dážď, búrky či krupobitie zas zvýšený vplyv vlhkosti ale aj ďalšie poškodenia. Ochrana okien pred extrémnym počasím je preto nevyhnutná pre udržanie ich pôvodného stavu čo najdlhšie. Riešením môže byť inštalácia vonkajšieho tienenia v podobe vonkajších roliet, inak nazývaných aj búrkových roliet. Tieto rolety majú viacero výhod naraz – efektívne tienia a dokážu úplne zatemniť miestnosť v domácnosti, zabraňujú prehrievaniu interiéru počas horúcich letných dní, dokážu odhlučniť priestor a odolávajú silnému dažďu a krupobitiu, čím ochraňujú vaše okná.

 

  1. Pravidelný servis okien odborníkmi

V neposlednom rade, pravidelná a profesionálna kontrola a servis okien odborníkmi je jeden z najefektívnejších spôsobov, ako udržať vaše okná v perfektom stave. Profesionáli totiž dokážu odhaliť poškodenia okien ešte v ich zárodku a navrhnúť tak najlepší spôsob riešenia, aby sa predišlo ich zhoršeniu. Servis okien zahŕňa niekoľko rôznych služieb, ako je renovácia drevených okien, oprava plastových okien a ich častí, ale aj mazanie kovania, oprava tesnenia či výmena pántov.

Pravidelný servis okien je tiež spôsobom, ako z dlhodobého hľadiska ušetriť – oprava plastových okien či drevených okien je totiž menej finančne náročná, než ich celková výmena. Pravidelný servis okien vám zabezpečí, že poškodenia sa opravia ešte na začiatku a tak sa vyhnete závažným poškodeniam, ktoré by sa už nedali opraviť.

 

Okná sú dôležitou súčasťou domácnosti a od ich stavu sa odvíja nielen účet za energie, ale aj kvalita ovzdušia a tým aj zdravie celej rodiny. Okná však bývajú najviac podceňovanou časťou domácnosti a venuje sa im pozornosť až vtedy, keď sa vyskytnú výraznejšie poškodenia. Aby ste sa však vyhli závažným a najmä nákladným poškodeniam vašich okien, doprajte im viac pozornosti a pravidelnej kontroly. S pomocou týchto tipov si môžete udržať vaše okná v perfektom stave čo najdlhšie.

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre