Neuveriteľný zázrak: 70-ročná žena porodila dvojčatá

134

Ľudia majú rôzne skúsenosti, no niektoré sa poriadne vymykajú normám. To isté platí aj pri príbehu Safiny Namukwaya, ktorá sa vo veku 70 rokov stala matkou a ohúrila tak celý svet.

e276a15369b55564fc081da67d.jpg
Zdroj: Women’s Hospital International and Fertility Centre/Facebook

Žena z Ugandy sa zapísala do histórie. Je totiž najstaršou africkou ženou, ktorá priviedla na svet dieťa. A nielen jedno! Porodila dvojčatá, chlapca a dievča. Prišli na svet cisárskym rezom. Išlo o skúmavkové oplodnenie v Medzinárodne nemocnici pre ženy a centre pre plodnosť v Kampale. Bábätká sa narodili v 34. týždni a každé z nich vážilo približne 2 kilogramy.

Nemocnica si nedávno pripomenula 20. výročie založenia. Úspech Safiny si pripomenula aj na Facebooku a zdôraznila, že ide nielen o medicínsky pokrok, ale aj silu a odolnosť ľudského ducha. Následne dodala, že matka aj deti sa majú dobre.

c50dc15376b152c253003e0fcf.jpg
Zdroj: Women’s Hospital International and Fertility Centre/Facebook

Namukwaya má okrem dvojčiat aj trojročnú dcérku. Napriek možným obavám z jej veku a námietkam niektorých ľudí uviedla, že osud to tak jednoducho chcel. Rozhodol sa, že vo veku 70 rokov porodí dvojčatá a tak sa aj stalo. Celú svoju skúsenosť vníma ako obrovský zázrak.

Pri umelom oplodnení využila vajíčka darkyne a spermie svojho partnera. Okrem iných problémov, ktorými si počas tehotenstva prešla, ju opustil aj otec detí. Vyjadrila sa, že muži sa často otcovstva obávajú, pretože je to nesmierna zodpovednosť. Na dedine v Ugande má však niekoľko ľudí, ktorí ju nesmierne podporujú a pomáhajú jej so starostlivosti o deti aj dom.

Hands Of A Couple Embracing The Baby Inside Her Growing Belly
Autor tejto fotografie je Kei Scampa

Napriek jej úspešnému pôrodu sa stále objavujú obavy o jej zdravotný stav. Napríklad v Spojených štátoch sa neodporúča prenos embryí u žien starších ako 55 rokov. Aj preto dr. Brian Levine, zamestnanec newyorskej nemocnice, toto rozhodnutie kritizuje.

High angle of crop unrecognizable African American woman holding hand of newborn baby baby sleeping on soft bed in daylight
Autor tejto fotografie je William Fortunato

Muži sú plodní od puberty do konce života. U žien sa šance na oplodnenie znižujú približne desať rokov pred menoupauzou. Aj preto sa Safina musela spoľahnúť na vajíčka darkyne, inak by bolo takmer nemožné otehotnieť.

Čo si o jej príbehu myslíte vy? Stotožňujete sa s názorom dr. Levina?

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.