8 jedinečných miest, ktoré sa za posledných 100 rokov úplne zmenili

2929

Cestovanie a objavovanie nás vždy môže priviesť na nové tajomné miesta. Takto už pred stáročiami našli odvážni objavitelia mnoho starovekých ruín. Väčšina miest sa od svojho objavenia veľmi zmenila a niektoré z týchto premien sú neuveriteľné.

1. El Castillo, Chichén Itzá, Mexiko

v1 2
Photo by BrightSide

El Castillo je mezoamerická stupňovitá pyramída, ktorá sa nachádza v centre archeologickej lokality Chichén Itzá. Na ilustráciách Fredericka Catherwooda bol chrám pokrytý hustou vegetáciou. Existujú aj fotografie z dvadsiateho storočia, na ktorých je chrám čiastočne obklopený touto vegetáciou.

Mexickú vládu požiadal v roku 1924 Carnegieho vedecký inštitút vo Washingtone o povolenie na výskum a reštaurátorské práce v oblasti Chichén Itzá a jej okolí. S projektom začali v roku 1927 za pomoci archeológov z Mexika. V apríli 1931 sa v snahe podporiť teóriu, že budova chrámu Kukulcán bola postavená nad ešte starším chrámom, začali vykopávky, ktoré potvrdili pravdivosť týchto názorov.

2. Koloseum, Rím, Taliansko

v2 2
Photo by BrightSide

Koloseum sa nachádza v centre Ríma v Taliansku, neďaleko Rímskeho fóra. Je to najväčší antický amfiteáter, aký bol kedy postavený, a napriek svojmu veku sa stále považuje za najväčší. Koloseum sa najprv využívalo na zábavu, ktorá sa skončila na začiatku stredoveku. Neskôr sa znovu využívalo na dielne, bývanie a iné účely.

3. Machu Picchu, Východné Kordillery, Peru

v3 2
Photo by BrightSide

Machu Picchu je jednou z najfascinujúcejších starovekých pamiatok, aké existujú. Postavili ho v 15. storočí Inkovia a nachádza sa vo Východných Kordillerách na juhu Peru. Dnešní archeológovia sa domnievajú, že starobylé mesto Inkov bolo postavené okolo rokov 1438 – 1472. Mnohí ho označujú aj ako „stratené mesto Inkov“.

4. Veľký čínsky múr

v4 2
Photo by BrightSide

Veľký čínsky múr bol postavený viacerými dynastiami a slúžil ako hranica starovekých čínskych štátov. Okrem obrany patrili k hlavným cieľom Veľkého čínskeho múru hraničné kontroly, umožnenie zdaňovania tovaru putujúceho po Hodvábnej ceste, regulácia alebo podpora obchodu a riadenie imigrácie a emigrácie.

5. Tulum, Quintana Roo, Mexiko

v5 1
Photo by BrightSide

Tulum sa nachádza v mexickom štáte Quintana Roo, je súčasťou predkolumbovského mayského opevneného mesta, ktoré vtedy slúžilo ako dôležitý a významný prístav pre Cobu. Ruiny sa považujú za jednu z najlepšie zachovaných pobrežných mayských lokalít, v súčasnosti sa dokonca stali vyhľadávaným miestom turistov.

6. Hampi, okres Vidžajanagara, Karnátaka, India

v6 1
Photo by BrightSide

Hampi bolo v 14. storočí hlavným mestom ríše Vidžajanagara. Podľa kroník perzských a európskych objaviteľov, najmä Portugalcov, bolo Hampi prosperujúce, bohaté a kolosálne mesto pri rieke Tungabhadra s množstvom chrámov, fariem a obchodných trhov. Neskôr ho zničili dobyvatelia, ktorí mesto zanechali v ruinách.

7. Angkor Wat, Siem Reap, Kambodža

v7 1
Photo by BrightSide

Angkor Wat je chrámový komplex v Kambodži postavený v 12. storočí. Khmerský preklad súčasného názvu Angkor Wat, známeho aj ako Nokor Wat, je „mesto chrámov“ alebo „mesto chrámov“. Nachádza sa v Yaśodharapura/Angkor, hlavnom meste Khmérskej ríše, čo je dnešný Siem Reap.

8. Forum Romanum, centrum Ríma, Taliansko

v8 1
Photo by BrightSide

Rímske fórum sa nachádza v centre Ríma. Je známe aj pod latinským názvom Forum Romanum. Toto miesto sa považuje za námestie, ktoré je obklopené niekoľkými ruinami starovekých vládnych budov.
Po mnoho storočí bolo toto námestie centrom každodenného života v Ríme. Vedľa Fóra sa nachádza aj mnoho známych a významných budov.

Toto úžasné miesto utrpelo najväčšie straty počas renesancie, keď pápež Pavol III. zničil a využil pamiatky na materiál na stavbu novej Baziliky svätého Petra.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.