8 najnebezpečnejších zvierat na svete – niektoré z nich sú až podozrivo nenápadné

917

Pomocou údajov z vedeckých štúdií, národných agentúr verejného zdravia a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sme skúmali najnebezpečnejšie zvieratá na svete. Tento zoznam sa zameriava na počet úmrtí spôsobených jednotlivými zvieratami, pričom často ide o reakciu na zásahy ľudí do ich biotopov. Zistite, prečo sú tieto zvieratá smrteľné a čo ich robí nebezpečnými.

Zdroj Nik

Komáre

Najnebezpečnejším zvieraťom na svete je komár, napriek jeho malej veľkosti. Komáre prenášajú choroby, ktoré ročne zabijú viac ako 700 000 ľudí. Najviac smrteľná je malária, ktorá ročne zabije 600 000 ľudí a nakazí stovky miliónov ďalších. Okrem toho komáre prenášajú aj smrteľné vírusy ako dengue, žltá zimnica, Zika, západonílsky vírus a encefalitída.

Psy

Besnota, vírusová choroba prítomná na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy, spôsobuje ročne desaťtisíce úmrtí. Hoci ju môže prenášať akýkoľvek cicavec, až 99% prenosov na ľudí pochádza od psov. Podľa WHO stojí besnota globálne 8,6 miliardy dolárov ročne a 40% obetídeti mladšie ako 15 rokov.

Mucha Tsetse

Trypanozómia, endemická v 36 krajinách subsaharskej Afriky, je spôsobená parazitmi prenášanými muchami tsetse. Bez okamžitej liečby je smrteľná. Do roku 2009 ročné prípady presahovali desaťtisíce, ale vďaka intenzívnemu kontrolnému úsiliu klesli od roku 2018 na menej ako 1 000 ročne.

Sladkovodný slimák

Schistosomiáza, spôsobená parazitmi uvoľnenými infikovanými sladkovodnými slimákmi, spôsobuje bolesť brucha a tráviace problémy. Ľudia sa infikujú pri poľnohospodárskych alebo rekreačných aktivitách v kontaminovanej vode. Najviac ohrozené sú komunity s nedostatočnou hygienou a prístupom k zdravotnej starostlivosti. WHO odhaduje, že schistosomiáza spôsobí ročne 200 000 úmrtí.

Škrkavka Ascaris

Zo všetkých škrkaviek parazitujúcich v ľudskom čreve je Ascaris lumbricoides najväčšia. Spôsobuje ascariasis, jednu z najbežnejších parazitárnych infekcií, ktorá ročne zabije 60 000 ľudí. Odhaduje sa, že touto chorobou je infikovaných 800 miliónov až 1,2 miliardy ľudí, ale len 15% z nich má príznaky. Choroba často zostáva roky nediagnostikovaná, až kým sa príznaky nezhoršia natoľko, že si vyžadujú lekársku pomoc.

Zdroj SuSanA Secretariat

Pásomnica

Črevná infekcia pásomnicami, spôsobená konzumáciou nedostatočne tepelne upraveného bravčového mäsa, zlou hygienou alebo kontaminovanou vodou, môže byť mimoriadne nebezpečná. Keď parazity vstúpia do centrálneho nervového systému, spôsobujú neurologické príznaky ako epileptické záchvaty. V rizikových komunitách, kde sa porucha ťažšie diagnostikuje, môžu parazity spôsobiť až 70% prípadov epilepsie. Taenia solium, známa aj ako „bravčová pásomnica“, je jednou z hlavných svetových príčin úmrtí na choroby prenášané potravinami.

Veľký biely žralok

Žraloky majú povesť smrteľných útočníkov, ale pravdepodobnosť úmrtia pri útoku žraloka je menšia než pri nehode s ohňostrojom. V roku 2023 bolo 69 nevyprovokovaných a 22 vyprovokovaných útokov žralokov, z ktorých 10 bolo smrteľných. Veľké biele žraloky sú zodpovedné za väčšinu úmrtí, s viac ako 200 úmrtiami od roku 1850, viac ako ktorýkoľvek iný druh, ako napríklad tigrované žraloky. Biele, tigrie a býčie žraloky často útočia, pretože žijú v oblastiach, kde zvyknú plávať aj ľudia a majú smrteľnejšie zúbkované zuby.

Ázijský slon

Africké slony sú väčšie a agresívnejšie, ale ázijské slony častejšie útočia na ľudí, pretože k nim žijú bližšie. Africké slony žijú v rozsiahlych chránených oblastiach, kde sa im ľudia môžu vyhnúť, zatiaľ čo ázijské slony zdieľajú biotopy s ľuďmi. Ázijské slony sa tiež ľahšie krotia, takže sú často využívané v cestovnom ruchu a nelegálnom ťažobnom priemysle. V roku 2019 indické noviny uviedli, že slony v predchádzajúcom roku zabili v Indii 494 ľudí.

Nie všetky nebezpečné zvieratá majú strašidelné pazúry a tesáky. Niektoré sú pomalé a nenápadné tvory, ktoré nepútajú žiadnu pozornosť. Avšak existuje niekoľko spôsobov, akými môžu byť tieto zvieratá nebezpečné.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre